PRAHA (rů) – Staré spory mezi šéfem Unipetrolu Pavlem Švarcem a generálním ředitelem České rafinérské (ČeR) Ivanem Ottisem dostaly nový podnět. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl (ÚOHS), že Českou rafinérskou potrestá za červnové přerušení dodávek do Chemopetrolu pokutou ve výši osm milionů korun. Firma, která již rozhodnutí úřadu obdržela, uvedla, že se určitě odvolá. I hrozba pokuty však nahrává Švarcovi, který zastavení dodávek ostře kritizoval a 8. srpna na mimořádné valné hromadě navrhoval Ottisovo odvolání. Návrh, už druhý za poslední rok, tehdy opět odmítli zahraniční akcionáři ČeR (EURO 33/2002).
Česká rafinérská letos na začátku června zastavila dodávky surovin pro Chemopetrol a obnovila je až po dvou dnech, kdy se do sporu vložil tehdejší ministr průmyslu Miroslav Grégr (EURO 24/2002). Jeho intervence přiměla obě strany, které se nebyly schopné dohodnout na předávacích cenách, aby k dodávkám uzavřely alespoň provizorní smlouvy. Představenstvo České rafinérské na svou obranu uvedlo, že předchozí smlouvy vypršely a že by dodávkami, jež nebyly kryté další smlouvou, porušilo své pravomoci. Chemopetrol nicméně už 3. června podal ÚOHS stížnost, že jeho partner zneužil přerušením dodávek svého monopolního postavení.
Spory o předávací ceny začaly už koncem minulého roku, kdy se blížil termín ukončení předchozích tříletých dodavatelských smluv. Mateřský Unipetrol, který má v České rafinérské podíl 51 procent, bojoval za snížení cen pro svou stoprocentní dceru, Chemopetrol. Argumentoval tím, že smlouvy byly založeny tak, aby byly výhodné pro zahraniční akcionáře České rafinérské, firmy Agip, Conoco a Shell. Spor o ceny skončil letos v srpnu, kdy se Unipetrol se zahraničními akcionáři České rafinérské dohodl, že rafinérii převedou do režimu přepracovatelského centra. V něm si bude od příštího roku každý z akcionářů včetně Unipetrolu sám nakupovat ropu a prodávat zpracované produkty.