Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec o běžencích. Proti hlasovaly pouze Spojené státy a Maďarsko, Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila. V pondělí přijatá dohoda je odlišná od globálního paktu o migraci, o kterém bude Valné shromáždění hlasovat ve středu. Český premiér Andrej Babiš nesouhlasí ani s jedním paktem.
Světová organizace ve svých dokumentech rozlišuje termíny uprchlík a migrant. Zatímco uprchlíci jsou osoby, které z domovské země vyhnalo závažné zhoršení veřejného pořádku, z něhož vyplývá nárok na mezinárodní ochranu, migranti mění zemi pobytu bez ohledu na důvod, tedy i z jiných příčin, než je ohrožení vlastní bezpečnosti.
Schválený globální pakt o uprchlících podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Cílem je ulehčit zemím, na jejichž území se uchýlilo velké množství uprchlíků, napomáhat svépomoci a soběstačnosti uprchlíků, umožňovat jejich přemístění do dalších hostitelských zemí a vytvářet podmínky pro návrat uprchlíků do jejich domovských států.
OSN předpokládá, že díky dokumentu by uprchlíci mohli mít lepší možnost vzdělávání, snadnější přístup ke zdravotní péči a více příležitostí k zajištění normálních životních podmínek. Usnadnit by to mimo jiné mělo sjednocování rodin či poskytování studentských grantů nebo humanitárních víz. S financováním by mohl pomoci privátní sektor, církevní organizace nebo mezinárodní finanční instituce.
„Uprchlíci jsou lidé, kteří ve strachu o život nebo zdraví sebe a svých blízkých kvůli původu, politickým názorům nebo třeba občanské válce museli odejít ze svých domovů. Těm Česká republika bude pomáhat,“ napsal dnes na facebooku český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Druhý pakt se týká migrace, zejména té nelegální, který je nový a kde bude Česká republika hlasovat PROTI,“ uvedl.
Příkladná integrace? Většina z 800 tisíc imigrantů v Česku pracuje a cítí se bezpečně
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi po pondělním hlasování označil globální pakt o uprchlících za historický. „Je to největší snaha o široké sdílení odpovědnosti za běžence, které jsem za 34 let práce s uprchlíky svědkem,“ uvedl Grandi.
Pakt byl odsouhlasen jako součást výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Staví na dosavadním mezinárodním právním rámci týkajícím se běženců, mimo jiné na Úmluvě o právním postavení uprchlíků z roku 1951, a také na úmluvách o lidských právech a humanitárním právu.
Při prvním projednávání v listopadu byly podle Reuters proti paktu pouze Spojené státy, které uvedly, že části dokumentu jsou v rozporu se zájmy Washingtonu. Při pondělním hlasování získaly Spojené státy podporu Maďarska. Pro pakt zvedlo ruku 181 zemí; Dominikánská republika, Eritrea a Libye se zdržely.
Ve středu čeká Valné shromáždění hlasování o globálním paktu o migraci, který je odlišným dokumentem. Pakt o migraci země OSN předběžně přijaly na konferenci v Marrákeši. Řada států včetně Česka materiál odmítá, k odpůrcům patří také Spojené státy, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rakousko. Petříček po pondělním jednání vlády řekl, že Česko bude hlasovat proti.
Český premiér dnes na fóru Afrika-Evropa ve Vídni zdůraznil, že pakt OSN o uprchlících a pakt OSN o migraci se liší. „Tady je problém vysvětlit lidem ten rozdíl. A já bych chtěl znovu ubezpečit, že hlasování o globálním paktu o migrantech, ten marrákešský, se hlasuje zítra (ve středu),“ zdůraznil premiér s tím, že pakt Česko odmítne.
Babiš v pondělním rozhovoru s deníkem Právo prohlásil, že nechce, aby se Česko k paktu o migraci i k paktu o uprchlících zavazovalo. Otázku migrace i přijímání běženců premiér považuje za výsostné právo země. Skutečnosti, že Česko nakonec v případě paktu o uprchlících hlasovalo jinak, než Babiš chtěl, si povšimla zahraniční média. Německá agentura DPA napsala, že podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor populistického premiéra. Petříček na facebooku uvedl, že vláda uprchlický pakt v pondělí podpořila svým usnesením.
Dále čtěte: