Izraelští vojáci při zásahu proti palestinským demonstrantům u hranice Pásma Gazy loni zřejmě spáchali zločiny proti lidskosti. Dospěla k tomu komise, kterou vyšetřením událostí pověřila Rada OSN pro lidská práva (UNHRC). O svých poznatcích dnes komise informovala v Ženevě, Izrael však zprávu označil za absurdní.
Palestinci zahájili pravidelné protesty loni v březnu ve snaze poukázat na své právo návratu do domovů svých předků v nynějším Izraeli. Izraelští vojáci zabili na 200 demonstrantů a přes 6000 jich zranili.
Vyšetřovatelé podle dnešní zprávy UNHRC zjistili, že tito zabití nebo zranění palestinští civilisté vojáky neohrožovali na životech, a přesto armáda proti nim nasadila odstřelovače s ostrou municí. Tým OSN nepřijal výklad Izraele, že vojáci zasahovali proti aktivitám teroristů.
Armáda dostala rozkaz zabránit demonstrantům dostat se přes hranici do Izraele. Mnozí Palestinci od hraničního plotu na vojáky házeli kamení a zápalné lahve, dodnes přehazují balony s hořlavinami, které vypalují příhraniční oblasti v Izraeli.
Šéf vyšetřovatelů Santiago Canton dnes řekl, že izraelští vojáci „porušili mezinárodní humanitární zákony a lidská práva“. „Některé z těchto násilností mohou být válečnými zločiny nebo zločiny proti lidskosti a Izrael by je měl okamžitě začít vyšetřovat,“ řekl Canton.
Všechny zdi světa. „Donaldův val“ má mnoho předchůdců
Vyšetřovatelé podle médií získali také dost důkazů o tom, že Izraelci stříleli i na novináře, zdravotníky, na děti a invalidy, ačkoli tito lidé byli snadno rozpoznatelní. Demonstrace, o nichž Izraelci tvrdí, že je organizuje Hamás, byly podle OSN „civilní záležitostí s jasně ohlášenými politickými cíli“.
Úřadující izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v prohlášení napsal, že UNHRC „vytvořila další, vůči Izraeli nepřátelskou, lživou a předpojatou zprávu“. „Nikdo Izraeli nemůže upřít právo na sebeobranu, ani popírat jeho povinnost chránit své občany a hranici před útoky,“ stojí v Kacově reakci.
UNHRC vyšetřovací komisi pověřila prověřením událostí u hranice Pásma Gazy loni. Vyšetřovatelé posuzovali dění na hranici v časovém rozmezí mezi loňským březnem a prosincem.
Agentura Reuters uvedla, že vyšetřovatelé mají důvěrné informace o lidech odpovědných za násilí a že mezi nimi jsou odstřelovači a vojenští velitelé. Tyto informace poskytli Vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, která je může postoupit Mezinárodnímu trestnímu soudu. Ten zahájil v roce 2015 předběžné vyšetřování porušování lidských práv, jehož se Izrael údajně dopouští na palestinských územích.
Čtěte také: