„Modernizace ocelárny je jádrem plánované transformace Liberty Ostrava. Získání kladného stanoviska k EIA je další významný milník na naší cestě k uhlíkové neutralitě, které chceme dosáhnout v celé skupině GFG Alliance do roku 2030,“ komentoval čerstvé razítko českých úřadů Pascal Genest, generální ředitel Liberty Ostrava.
Dvojice takzvaných hybridních pecí, které vyrábí ocel ze šrotu a narozdíl od tradičních procesů jsou poháněné elektřinou a nepotřebují tedy koks, by se měla rozjet v roce 2022. Ze začátku ale oba „hybridy“ pojedou zhruba jen na 40 procent, protože ostravská huť nemá dostatek elektrické energie.
Genest k tomu říká: „Důležitou součástí modernizace ocelárny je také připojení k síti velmi vysokého napětí, které nám umožní potenciál hybridní technologie využít naplno a v případě potřeby vyrábět ocel ze sta procent ze šrotu. Příprava připojení je v plném proudu, pracujeme na tom, abychom jej postavili do roku 2025.“ Vedení hutě očekává, že pak velmi výrazně poklesnou emise oxidu uhličitého i prachu.
Nákup a instalace dvojice nových hybridních pecí je součástí rozsáhlé desetileté modernizace, jíž mají ostravské hutě nyní projít a jejíž hodnota se podle vedení společnosti Liberty pohybuje kolem dvaceti miliard korun.
Kvůli nižším objednávkám aktuálně v Liberty Ostrava funguje pouze jediná vysoká pec, jak ale vyplývá z informací týdeníku Euro, druhá - na jaře odstavená pec - se v těchto dnech rozjíždí do provozu.