Existuje reálné nebezpečí rozpadu Západu, říká americký politolog
V současném konfliktu mezi Západem a islámským světem sehrává důležitou roli arogance, říká jedenapadesátiletý významný americký politolog Francis Fukuyama, autor bestselleru Konec dějin a poslední člověk „Myslím, že nejde tolik o západní aroganci, jako o aroganci samotných Spojených států. Bohužel právě administrativa současného prezidenta George Bushe si dokázala znepřátelit staré i potenciální nové spojence. To platí především v otázce ospravedlnění války v Iráku. Věřím, že toto chování nebude vzorem pro budoucnost. Bohužel vzhledem ke své výrazně dominantní pozici se Spojené státy musí chovat velmi opatrně, aby si nevytvářely nepřátele, pokud to není bezpodmínečně nezbytné,“ uvedl Fukuyama při své nedávné návštěvě Prahy v rozhovoru s týdeníkem EURO.
EURO: Myslíte, že je možné udržet konfrontační linii administrativy prezidenta Bushe v politice dlouhodobě? FUKUYAMA: To bude velmi záležet na vývoji v Iráku. Přesto věřím, že multilateralistická tradice převládne. Myslím, že arogance, o níž jsem hovořil, je silně spojena se současnou administrativou. Například v době George Bushe staršího byla americká politika mnohem vnímavější k pocitům jednotlivých oblastí světa a prezident byl více ochotný spolupracovat než nyní jeho syn.
EURO: Pozornost USA se v posledních měsících soustřeďuje na Severní Koreu a Írán. Na kolik je pravděpodobný útok na tyto země? FUKUYAMA: Nemyslím, že by Spojené státy zamýšlely nějaký další útok. Například útok na Severní Koreu není možný kvůli blízkosti druhého korejského státu na jihu poloostrova. Myslím, že to ví celá současná administrativa.
EURO: Podívejme se na Evropu. Co bude znamenat rozšíření Evropské unie pro světovou ekonomiku? FUKUYAMA: Je to příležitost pro celou světovou ekonomiku, a to i pro rozvojové země. Příkladem je oblast obchodu potravinářskými produkty. Unie nejspíš nedokáže udržet systém zemědělských dotací v současném stavu a bude nucena k jeho reformě. To potvrzuje i současná politická diskuse. Navíc představa, že francouzský farmář bude mít vyšší dotace než polský či český mi připadá poněkud zvláštní – takovou situaci nelze dlouho udržet!
EURO: Je možné pozorovat výrazné rozdíly v postojích politických reprezentací jednotlivých zemí současného západního světa. Jak je velké riziko jeho skutečného rozštěpení? FUKUYAMA: Ano, existuje skutečně velké nebezpečí rozpadu Západu. A je ironické, že země jako Česká republika, které tolik usilovaly o vstup do NATO, se v alianci ocitly v okamžiku, kdy prochází nejsilnější vnitřní tenzí od doby svého vzniku. Problémem Severoatlantické aliance a jí podobných uskupení je to, že jsou produktem studené války. Tyto koncepty vznikly po druhé světové válce a jsou trochu v protikladu s liberálně demokratickými principy, což se nyní - po zmizení společného nepřítele - začíná projevovat. Navíc způsob, jakým se američtí i evropští političtí představitelé chovají, proces rozpadu ještě více akceleruje.
EURO: Skutečně existují hlubší rozpory mezi USA a Evropskou unií? FUKUYAMA: V této oblasti vidím nejméně jeden zásadní problém, a to suverenity Evropské unie. V USA věříme, že suverenitu zajišťuje demokraticky odsouhlasená ústava a zvolená vláda. Unie je v podstatě sérií norem a institucí, což jí vždy nezajišťuje z pohledu Spojených států dostatečnou míru suverenity a kredibility.
EURO: Jak vnímáte současnou situaci Česka? FUKUYAMA: Myslím, že Česká republika prošla pozitivním vývojem a nezaostala za mými očekáváními. Ta opravdu velká věc, která vaši zemi čeká, je vstup do Evropské unie. Mám pocit, že to může být jak příležitostí, tak hrozbou. Na jedné straně zanikne dělení na “starou” a “novou” Evropu a budete mít šanci na čerpání nejrůznějších podpor například z oblasti společné zemědělské politiky. Na druhé straně se musíte připravit na diktát z Bruselu a zvýšenou míru byrokracie.
EURO: Můžete být konkrétnější? FUKUYAMA: Obávám se, že západní Evropa může opakovaně podlehnout pokušení vnucovat určité postoje svým východním sousedům, tedy i České republice. To je případ zejména Francie, jak v případě nedávné války v Iráku ukázal prezident Jacques Chirac.
EURO: Oblíbeným námětem spekulací jsou přínosy unie pro vstupující země, jak se jeví z americké perspektivy? FUKUYAMA: České přednosti jsou známé: dobrá poloha v srdci Evropy a mimořádně kvalifikovaná pracovní síla, dlouhodobá industriální tradice a poměrně slušná schopnost konkurence. Tyto vlastnosti budete v unii moci dobře uplatnit. Také budete moci čerpat nejrůznější druhy dotací. Ovšem za hlavní výhodu považuji vyšší schopnost české ekonomiky a společnosti přizpůsobovat se změnám, než je tomu v případě mnoha současných členů unie. Například vaše pracovní právo je mnohem flexibilnější než to unijní.
EURO: Mnohé diskuse nyní vyvolává v Česku reforma penzijního systému. Jaké byste doporučil řešení? FUKUYAMA: Všechny země čelí podobným problémům, neexistuje jediné řešení. Je třeba najít politickou vůli k řadě obětí. Především politici musí najít odvahu ke změně a odvahu mluvit otevřeně o těchto problémech se svými občany.