Menu Zavřít

Otevírá se nový trh

6. 10. 2005
Autor: Euro.cz

České firmy mají příležitost podílet se na lákavých projektech

Na jaře letošního roku nastala v Mongolsku významná politická změna. Skončilo dlouhé období vlády levicové Revoluční strany a vznikla velká koalice dvou nejsilnějších politických stran, pravicové Demokratické strany a Revoluční strany.

Oposmlouva v opačném gardu.

Pravice kontroluje vedoucí pozice výkonné moci (premiér, ministři), levice má prezidenta, předsedu parlamentu, místopředsedu vlády, některá ministerstva a náměstky ministrů. Toto uspořádání politické moci připomíná období platnosti Smlouvy o stabilizaci politického prostředí v ČR (takzvané opoziční smlouvy) v letech 1998 až 2002, ale v opačném gardu. Místo permanentních a vyčerpávajících politických potyček pravice a levice (kdy je málo času řešit oprávněné požadavky občanů) nastalo období politické stability a ekonomického růstu.
Pravicová vláda zahájila program reforem zaměřený k prohloubení základů tržního hospodářství, větší otevřenosti ekonomiky zahraničním investorům a rozsáhlé privatizace. Předchozí vláda Revoluční strany připravila solidní východiskovou základnu. V zemi existuje pevná měna, relativně nízký zahraniční dluh, solidní tempo ekonomického růstu, vyrovnaný státní rozpočet a nízká kriminalita. To, co je nutné řešit, je vysoká inflace a nezaměstnanost, nízká efektivnost a produktivita práce, slabě rozvinutá a nízká kvalita infrastruktury a celková podkapitalizace ekonomiky. Je zřejmé, že i přes geografickou vzdálenost a odlišnost kultur jsou podmínky pro všestrannou spolupráci dobré, zejména s ohledem na skutečnost, že Mongolsko má s Evropskou unií podepsanou dohodu o bezcelním vývozu.

Začalo to v červnu.

Odhlédnu-li od symbolických projevů náklonnosti z české strany (návštěva tří poslanců Parlamentu), datuje se počátek zlepšení politických a hospodářských vztahů přinášejících reálný užitek od června 2005. Do Prahy přijel vysoký představitel Demokratické strany Mongolska, který navrhl zahájení politické a zlepšení hospodářské spolupráce. Výsledkem jeho návštěvy bylo pozvání předsedy ODS Miroslava Topolánka a předsedy klubu poslanců ODS Vlastimila Tlustého v čele delegace českých podnikatelů do Mongolska . Výpravu podnikatelů zorganizovala Česko-středoasijská obchodní komora (ČSOK). Koncem července již byla v Mongolsku podepsána na úrovni předsedů dohoda o politické spolupráci mezi ODS a Demokratickou stranou.

Hospodářské kontakty.

V hospodářské oblasti byly podepsány dvě dohody o spolupráci mezi ČSOK a Mongolskou obchodní a průmyslovou komorou a Asociací mongolských stavebních firem. V návaznosti na tuto návštěvu přišla v srpnu z Mongolska první objednávka na české zboží od české firmy. Premiér Tsakhia Elbegdorj při jednání s Miroslavem Topolánkem potvrdil zájem mongolské vlády na prohloubení hospodářské spolupráce, účasti českých podnikatelských subjektů na výběrových řízeních, tendrech, na vládních i komunálních projektech a na privatizaci mongolských podniků. Obě strany se shodly na tom, že česká strana může přivést kapitál, znalosti a zkušenosti s cílem vytvořit na mongolském trhu nové pracovní příležitosti. Mongolská strana projevila zájem o dodávky českého zboží, což rovněž na české straně vytvoří nová pracovní místa.
Guvernér Národní banky informoval členy delegace o možnostech financování hospodářské spolupráce. Generální ředitel České exportní banky Josef Tauber navštívil nejvýznamnější obchodní banky a konstatoval, že stav bankovní soustavy je po privatizaci stabilizován, devizová politika je liberální a podíl rizikových úvěrů činí sedm až osm pronent. Bankovní sektor úzce spolupracuje s experty Mezinárodního měnového fondu. V Mongolsku pracuje početná skupina českých podnikatelů, dlouhou tradici má činnost českých geologů.České firmy obecně mají dobrou pověst.

Perspektivy.

Z hlediska perspektiv spolupráce je třeba připomenout mongolské prioritní vládní projekty, jako jsou druhá kolejová trakce transmongolské magistrály, výstavba 40 000 bytů, výstavba nového hlavního města Charchorin, výstavba dvou volných ekonomických zón. Zajímavé jsou také privatizační projekty, například cementárny Chutuul, povrchových hnědouhelných dolů Baganuur a Šive-Ovoo, povrchového černouhelného dolu Tavan Tolgoi, závodu na zpracování kůží Buligaar, Telecomu Mongolia, Mongolian Post, geologického podniku Mongolčechmetal, či privátní projekty zábavního i sportovního centra v Ulánbátaru, sjezdovky s lyžařským vlekem na okraji hlavního města, stejně jako těžební (zlato, drahokamy, uhlí, stavební materiály) a stavební projekty (bytové domy, střešní nástavby).
Z krátkodobých obchodních případů lze jmenovat dodávky náhradních dílů na autobusy Karosa, spotřební a potravinářské zboží.

Druhá mise.

V neděli 9 .října odjely do Mongolska další firmy (mimo jiné ČKD DIS, Škoda Power, Královopolská Brno, Korado, P-Systems, Inekon, Viamont, Vastec, Primosa, JVP, Aquaconsult). Návštěvy u prezidenta, předsedy parlamentu, místopředsedy vlády mají vytvořit lepší podmínky pro finalizaci dohod rozjednaných v červenci. Na programu je návštěva objektů určených k privatizaci (dolů, elektráren, ložisek drahých kamenů, zlata a dalších nerostných surovin), jednání o účasti na projektech výstavby nového hlavního města, letiště, silnic, železnic, domů a bytů. Seznam projektů určených k rekonstrukci je stejně významný. České firmy se zúčastní výstavy stavebních materiálů. První místopředseda výboru pro průmysl, obchod a energetiku Evropského parlamentu Miroslav Ransdorf vystoupí na semináři o možnostech využití evropských fondů pro česko-mongolskou hospodářskou spolupráci.

Mongolsko - fakta a čísla Na ploše 1,5 milionu čtverečních kilometrů (což je rozloha odpovídající velikosti Španělska, Francie a Německa) žije v Mongolsku 2,8 milionu obyvatel. Z toho je 76 procent mladších 36 let. Průměrný věk je 65 let, průměrný plat je 35 USD měsíčně, průměrný příjem rodiny 1500 až 2000 dolarů měsíčně (značný rozsah šedé ekonomiky).
Oběd ve velmi dobré restauraci lze pořídit za pět dolarů , pivo za 1,5 dolaru. Cena benzinu natural je 16 korun za litr. Nejrozšířenějším náboženstvím je lámaistický buddhismus, který vyznává přibližně polovina populace, bez vyznání je 40 procent Mongolů. V 21 provinciích a hlavním městě je 49 256 km silnic (z toho 8874 km zpevněných), 36 letišť a dva helioporty. Mongolové používají 150 000 pevných telefonních linek, 900 000 mobilních, 600 000 uživatelů internetu a počítačů, sto internetových kaváren, 27 vlastních námořních lodí (plus 38 cizích pod mongolskou vlajkou).

Hospodářství.

Agentura Standard and Poor´s uvádí, že dlouhodobý investiční rating Mongolska se zlepšuje, v současné době je na úrovni B+. Centrální banka konstatuje, že HDP vzrostl meziročně o šest procent na 1,4 miliardy dolarů. Zahraniční zadluženost klesá (na 55 procent HDP v roce 2004). Podíl služeb na celkovém HDP je 58 procent (zemědělství a průmysl po 21 procentech). V loňském roce navštívilo zemi 200 tisíc turistů, letos se očekává zvýšení o 50 procent. Centrální banka očekává, že inflace poklesne z loňských jedenáct na devět procent. Nezaměstnanost by měla klesnout z jedenácti na sedm procent. Obchodní bilance byla v loňském roce pasivní přibližně 150 milionů dolarů (export 853 milionů USD, import jedna miliarda USD). Export směřuje do Číny (46 procent), USA (32 procent), Rusko (sedm procent). Největší importéři jsou Rusko (34 procent), Čína (20 procent) a Jižní Korea dvanáct procent..

bitcoin_skoleni

Daně, cla, úroky, kurz.

Daň z příjmu fyzických osob se v Mongolsku pohybuje v pásmu patnácti až 40 procent, daň z příjmu právnických osob je 40 procent, DPH 15 procent, sociální a zdravotní pojištění je 29 procent (deset procent zaměstnanec a 19 procent zaměstnavatel). V systému je však značný rozsah daňového osvobození. Například společné podniky s cizinci jsou plně osvobozeny od daně na tři až deset let (dle oborů činnosti) a ve výši 50 procent až na patnáct let. Výroba stavebních hmot je zcela osvobozena od daně na pět let, dovozní cla na stavební materiál jsou pět až deset procent. Vývoz do Evropské unie je osvobozen od cla.
Úrokové sazby bankovních úvěrů a depozit se pohybují kolem dvanácti procent, u nebankovních subjektů (mongolská specialita) jsou úroky z úvěrů a depozit v rozpětí dvanácti až 24 procent. Kurz měny je v posledních letech stabilní: 1200 tugriků za jeden dolar.

Těžba.

Mongolský zákon o těžbě (Minerals Law of Mongolia 1997) je považován za jeden z nejlepších na světě, dává investorům jasně definované a stabilní právní prostředí. V zemi je evidováno asi 6000 ložisek (z toho 1200 ložisek zlata) 80 druhů nerostných surovin. Těží se však jen na 200 ložiskách (z toho na 130 zlatých).

  • Našli jste v článku chybu?