Dusné minuty po sobotní čtrnácté hodině
Jako první nevydržel napětí před vyhlášením povolebních odhadů ministr průmyslu Milan Urban. Před televizní obrazovku v sobotu nakráčel již pět minut před druhou hodinou. Těsně před zveřejněním výsledků přišel do také sálu premiér Jiří Paroubek a postavil se objektivům. Po zveřejnění prvních odhadů (ODS 38 procent, ČSSD 30 procent) tři minuty mlčel a zachoval kamennou tvář. Když odcházel ze sálu téměř neprostupným špalírem novinářů, pouze přikázal: „Otevřete okna, je tu velice horko!“ Z přemýšlení o výsledcích voleb jej vytrhl až podnikatel Aleš Bělík z Liberce, který Paroubkovi přinesl dar. Premiéra obdaroval balíkem zápalek a ironickými slovy: „To máte za to, jak jste se o nás živnostníky staral.“ „Děkuji,“ hlesl s úšklebkem premiér a dar schoval pod stůl. Vzápětí Bělík sháněl expremiéra Grosse, se kterým si chtěl „něco vyřídit.“ Zájmu návštěvníků volebního štábu ČSSD se rovněž těšil sociální demokrat Václav Kočka, který okolí varoval: „Nepijte vodu, mohl by vás za to někdo stíhat. Stejně jako ze mne udělali vraha.“
Také v paláci Charitas, sídle KDU-ČSL, bylo před druhou dusno, dokud z první prognózy nevyplynulo, že křesťanští demokraté by mohli získat okolo osmi procent hlasů. Zejména předseda strany Miroslav Kalousek okamžitě nasadil takříkajíc trvalý úsměv. Prý pro voliče. Milan Šimonovský vyslovil větu, o které většina přítomných ještě před druhou snila: „Překročili jsme pětiprocentní hranici a umlčeli tím některé prognostiky.“ Petr Pithart chválil ohlášený psychologický jednoprocentní náskok před Stranou zelených. Jediná zamračená tvář patřila Cyrilu Svobodovi. V rozhovoru s několika dalšími straníky přiznal, že doufá, že v přece jen lepší konečný výsledek.
Naopak ve volebním štábu ODS na přítomné osobnosti, jako například Milana Knížáka či Filipa Renče, žádné bouchání šampaňského nečekalo. Kupodivu členové vedení strany své příznivce ani novináře zrovna nevyhledávali, jedním z mála aktivních (nebo pověřených?) v tomto směru byl středočeský lídr Vlastimil Tlustý. Až teprve s výsledky poskytovanými statistickým úřadem se lídři vítězné strany kapku roztančili.
Zato předsedu Strany zelených Martina Bursíka vítaly po příchodu do volebního štábu bouřlivé ovace. V půl čtvrté, kdy dorazil, bylo totiž už jisté, že Strana zelených zasedne v Poslanecké sněmovně. Na oslavy se chystal i Jiří Dědeček, lídr na Vysočině, ačkoli s jistě dvojznačnými pocity. Odhadoval totiž, že zelení získají minimálně třináct procent, a navíc musel chtě nechtě konstatovat: „Určitě budu oslavovat, i když já osobně se do sněmovny nedostanu.“
Bouřlivé oslavy naopak zcela jistě minou KSČM, jejíž vedení s průběžnými výsledky rozhodně spokojené nebylo. Jiří Dolejš připustil symbolický přípitek jakoby z povinnosti, spíše se však strana bude snažit analyzovat výsledky.