Stačí pár vteřin a váš lékař ví, zda za bolestí zad stojí nějaká ortopedická vada. Jiných pár vteřin zase pomůže při přesné modelaci protézy.
Foto: ČVUT
Vynález českých vědců, snímač tlaku Plantograf V09, dokáže zaznamenat zatížení plosek nohou či jiných částí těla, a to nejen plošně, ale i v časové řadě. Rozlišení 7 500 čidel na ploše 400 x 300 milimetrů a až 300 snímků za sekundu z něj dělají ve světovém srovnání technickou špičku.
Zařízení vyvinul tým vědců z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) pod vedením profesora Jaromíra Volfa. Toho na myšlenku vývoje podobného zařízení, vhodného pro lékařské účely, přivedli už v polovině 90. let profesoři Stanislav Holý a Stanislav Otáhal. „U tehdejšího snímače tlaku jsme dosáhli rozlišení čtyř milimetrů a ke zpracování černobílého snímku se používala vizualizační karta z televize. Lepší technologie nebyla,“ vzpomíná profesor Volf.
Nynější generace přístroje se s tím původním nedá srovnávat. Kromě medicínského využití je vhodná i pro vrcholové sportovce, u kterých může zaznamenat průběh odrazu z plosek nohou. Užitečná je i spolupráce s automobilovým průmyslem, kde lze Plantograf využít k lepšímu tvarování sedaček. Plantograf už získal řadu ocenění za inovace v českých i mezinárodních srovnáních, je kryt několika českými patenty, přesto to při snaze prosadit se v zahraničí nemají jeho tvůrci jednoduché. Jako vědci pražských univerzit nemohou při snaze o zisk zahraničního patentu využít evropské dotace. Ty jsou určené pro regiony s horšími hospodářskými výsledky.
Snadné nebylo ani jednání se zástupci FS ČVUT, naopak přístup představitelů TF ČZU byl mnohem vstřícnější. Zhruba sedmdesátitisícovou částku, kterou stála mezinárodní patentová rešerše, zaplatilo ČVUT z poloviny. Česká zemědělská univerzita v Praze kryje náklady na evropský patent, který bude stát i s udržovacími poplatky asi čtvrt milionu korun. Přihláška patentu je podána i v USA. „Rádi bychom se prosadili v Německu a chceme Plantograf V09 nabídnout i v Rusku,“ dodává profesor Volf. Po získání zahraničních patentů čeká na české vědce ještě těžší úkol. Přesvědčit zahraniční lékaře, že by si snímač tlaku z Česka měli koupit. Peníze na propagaci se ovšem budou shánět nejspíš ještě hůř než finance na patentovou ochranu.