Rizikovější aktiva už nejsou tak nebezpečná jako dosud a zatím bezpečné investice přestávají být zajímavé
Týdeník Euro se v aktuálním čísle věnuje investicím do zlata, které už nějakou dobu nejsou oním bezpečným přístavem, k němuž se investoři slétali v dobách nejtěžších. Proč tomu tak je, se dočtete na straně 18. Důležitá je ovšem také souvislost s vývojem americké ekonomiky, jejího plíživého, přesto vcelku hmatatelného ekonomického oživení a kroků centrální banky.
Samotný hrubý domácí produkt Spojených států sice roste jen pomalými krůčky – v posledním čtvrtletí o 1,7 procenta – živočišný duch největšího světového hospodářství se ale bezesporu začíná probouzet. Vidět je to například na výsledcích bankovního sektoru. Americké investiční banky vydělávají rekordní částky, zároveň se nestydí úvěrovat.A proto se ani běžní Američané nestydí v obchodech otevřít peněženky a utrácet za spotřební statky.
Radost na burze
Dokonce i na burzovním parketu panuje po dlouhé době dobrá nálada. Na Wall Street se investoři ve velkém vracejí k akciím a index Dow Jones posunuli do historicky nepokořených výšin. Paralelně s tím sice zaznívají obavy z nafukování další bubliny, ovšem když porovnáme cenu akcií s výdělky firem, zjistíme, že cenné papíry nejsou předražené. Ve Spojených státech zkrátka pomalu odeznívá strach z rizika.
Spolu s tím přicházejí první těžkosti a debaty ohledně zpřísňování monetární politiky. Dosud Fed v čele s Benem Bernankem, kterému mimochodem brzy bude končit mandát, nakupoval měsíčně vládní dluhopisy v ceně 85 miliard dolarů. Díky tomu se z nich staly jedny z nejbezpečnějších aktiv na trhu. Jenže investoři začínají se stále větší vážností předpokládat, že Bernanke brzy svou tiskárnu na peníze omezí, případně že program kvantitativního uvolňování definitivně ukončí. Stačila jedna nepatrná zmínka během červnového projevu a na úrokových sazbách vládních dluhopisů se to velmi rychle projevilo. A spolu s tím klesá jejich cena.
Spočítat si jedna a jedna je v tomto případě jednoduché. Důvěra se vrací na trhy, rizikovější aktiva, jako například akcie, už nejsou tak nebezpečná jako dosud a zatím bezpečné investice, jako vládní americké dluhopisy, přestávají být zajímavé. Logicky se to odráží i na ceně zlata.
O zlatu čtěte více:
Americké banky shánějí zlato. Kilo po kile
Švýcarská národní banka vsadila na zlato. Prodělala miliardy franků
Investoři přestávají sázet na pokles ceny zlata