Obora Leoše Novotného je obrovská. Od plotu k domu, kde byznysmen tráví většinu času, je to devět kilometrů. Na klikaté lesní cestě míjíme mokřady, přes cestu občas přeběhnou srny či daňci. „Včera jsem šel spát až ve dvě. Chytal jsem candáty. To je nejlepší ryba, kromě páteře nemá žádné kosti,“ vítá nás sedmapadesátiletý byznysmen. Od domu je krásně vidět táhlé údolí, kterým prochází česko-slovenská hranice.
Novotný od našeho příjezdu sype jednu historku za druhou a neustále kouří. Kromě Hamé, které je pro něj zásadní částí života, vypráví o lovu, za kterým cestuje od Burkina Fasa přes Tanzanii, Botswanu až po Rusko. „Mám jednadvacet medvědů. Je to obrovský adrenalin, kdy vás může zvíře zabít, když uděláte chybu,“ říká.
Po zimním spánku
Jednou z destinací, kde loví medvědy, je Sibiř. Probíhá to následovně: Mužik-průvodce nejdříve lovce zavede k brlohu. Loví se v dubnu, kdy medvěd už nespí, ale ještě je ve svém brlohu a čeká, až roztaje sníh. Lovec se potichu přiblíží na pět až deset metrů a mužik se tyčkou pokouší vyhnat medvěda ven. Po několikátém vyrušení medvěd vyleze. „Je nas*aný, řve strašlivě, vystrčí z díry hlavu, od nozder mu stoupá pára,“ popisuje Novotný.
Medvěd ví, že ho chce lovec zabít, a je připraven zabíjet také - nedej bože, když je to medvědice. Medvěd vyskočil z brlohu, dal jsem dvě rány, spadl k nohám. To je ten adrenalin. Musíte střelit, nebo jste podělaný,“ vypráví.
Hamé forever. I když Leoš Novotný prodal potravinářskou firmu Hamé už v roce 2008, pořád zůstává nejzásadnější zkušeností jeho života.
V domě jsou vycpané trofeje na každém kroku. Tygři, lvi, jelení parohy… Ze střední části domu, kde je hala s dlouhým stolem, přecházíme přes zlatý salonek s nejslavnějším obrazem českého malíře Jakuba Schikanedera Meditace do křídla domu pro hosty. Většinu návštěv u Novotného ale netvoří lovci, kteří si platí honitbu, ale přátelé a hosté, které si pozve, aby s nimi mohl diskutovat.
Novotný své zaujetí lesem patrně zdědil po rodičích, kteří pocházeli z malé vesnice na Vysočině, měli statek a 56 hektarů polí. Sám vystudoval biochemii a konzervaci a v 80. letech začal pracovat v závodu Babice státního podniku Slovácké konzervárny. I když nevstoupil do komunistické strany, dotáhl to až na výrobního náměstka a hned v roce 1990 podnik privatizoval.
Postupně z babické konzervárny, která měla asi 80 zaměstnanců a 80milionový obrat, vybudoval mezinárodní potravinářskou firmu s 2800 zaměstnanci, která měla dominantní tržní podíl v Česku i na Slovensku, měla vlastní továrnu v Rusku a Rumunsku a obrat přesahoval pět miliard korun.
Putinova fotka
Měl přitom tak trochu štěstí v neštěstí. Jeho syn Leoš Novotný mladší, který dnes provozuje vlakového dopravce Leo Express, odmítl po otci fabriku převzít. A Novotný starší se nakonec rozhodl prodat. Vyšlo mu to nesmírně dobře, protože pár měsíců po prodeji v roce 2008 přišla finanční krize a po ní recese po celém světě.
Přečtěte si také rozhovor s bývalým majítelem Hamé:
Diktátor z Radějova. Po byznysu si musíte svět znovu srovnat v hlavě, říká Novotný senior
Novotný nás vede dál přes garáž, kde stojí terénní motorka či historický automobil, až do místnosti oblepené fotografiemi. Na jedné z nich je s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Fotka pochází z roku 2006, kdy byl ruský prezident na návštěvě v Praze. „Ta mi zachránila 90 tisíc eur,“ glosuje snímek, ale nechce rozvést, jak to proběhlo.
V domě si vyrobil i malé lázně, jelikož nedaleko objevil vodu s vysokým obsahem siřičitanu, podobnou té, kterou používá jiný místní podnikatel Zdeněk Zemek ve svých lázních v Ostrožské Nové Vsi. „Podívali jste se na dům, dáte si daňčí gulášek a pak vás vyhodím,“ uzavírá s přímostí sobě vlastní. Po čtyřech hodinách odjíždíme.
Dále čtěte: