Úraz při team-buildingu je pracovním úrazem – tak rozhodl Nejvyšší soud České republiky. Pro zaměstnavatele to znamená, že pokud se zaměstnanec při akci zraní, vznikne mu nárok na náhradu škody způsobené tímto zraněním.
Autor: Artklee
Zaměstnavatelé, zpravidla podnikatelé, ale mnohdy i subjekty státní a veřejné správy, organizují pro své zaměstnance takzvané team-buildingové akce. Podobné akce se obvykle neodehrávají v kancelářských prostorách, takže zaměstnanci, kteří jsou zvyklí na bezpečné prostředí města, v jejich rámci vyrážejí do přírody, do lesa či do hor. Při tomto typu akcí jde zejména o to, aby se stmelil pracovní kolektiv a zlepšila komunikace mezi zaměstnanci navzájem a samozřejmě i mezi pracovníky a jejich vedením. Jenže při nich může dojít i k úrazu.
Důsledky pracovního úrazu
Pokud si zaměstnanec na takové akci, jejíž součástí bývají sportovní nebo jiné fyzické aktivity, třeba zlomí nohu, bude se takový úraz posuzovat jako pracovní, a to se všemi právními důsledky, které z toho vyplývají. Základním důsledkem je přitom skutečnost, že zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci, za podmínek stanovených zákoníkem práce, za škodu vzniklou pracovním úrazem. Zaměstnavatel pak za škodu odpovídá bez ohledu na to, zda škodu zavinil nebo ne. Aby vznikl zaměstnanci nárok na náhradu škody, musí ale ke škodě dojít při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Dalším předpokladem vzniku odpovědnosti zaměstnavatele za škodu vzniklou pracovním úrazem je příčinná souvislost mezi úrazem a vzniklou škodou.
Nejvyšší soud České republiky se nedávno zabýval případem zaměstnance – právníka z managementu pražské firmy, který si při lyžování v rámci team-buildingového výjezdu na ledovec v Rakousku vážně zlomil zápěstí a byl měsíc v pracovní neschopnosti. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že pracovním úrazem může být i úraz zaměstnance při team-buildingové akci.
Uznání toho, že jde o pracovní úraz, se v tomto případě paradoxně nedomáhal zaměstnanec, nýbrž jeho zaměstnavatel, a to ve sporu s pojišťovnou. Zaměstnavatel byl totiž pro takové případy pojištěn. Po pojišťovně proto chtěl, aby mu nahradila peněžité odškodnění, které svému zaměstnanci vyplatil. Konkrétně chtěl vyplatit sedmdesát tisíc na bolestném, ušlém zisku a dalších položkách, které zaměstnanci zaplatil.
Co je team-building**
Subjekty zaměstnávající alespoň jednoho zaměstnance jsou pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání pojištěni v rámci zákonného úrazového pojištění. Nejvyšší soud uzavřel, že takzvaný team-building bývá chápán jako intenzivní a záměrné budování a rozvíjení pracovního potenciálu pracovních týmů. Důraz při něm bývá kladen zejména na prohloubení motivace a vzájemné důvěry, na zlepšení výkonnosti a komunikace mezi členy pracovního kolektivu, na zlepšení týmové kreativity a podobně. V řešeném případě navíc na lyžování rozhodně nebylo možné pohlížet jako na soukromou zábavu, účast na firemním horském výjezdu byla povinná.
Pro závěr, zda se skutečně jedná o takový kurz týmové spolupráce, pak není rozhodující jeho formální označení v příslušných dokumentech, nýbrž jeho vlastní obsahová náplň. Team-buliding je třeba odlišit od situace, kdy jde pouze o společný pobyt zaměstnanců bez cíleného průběhu, který má jen povahu dovolené, kterou svým pracovníkům zaměstnavatel zaplatil. Při splnění podmínek stanovených právními předpisy pak odpovídá zaměstnavatel zaměstnanci za úraz, který je úrazem pracovním a který se mu přihodil v rámci team-buildingové akce.