Menu Zavřít

Padesátihaléře to mají za pár

18. 8. 2008
Autor: Euro.cz

STAHOVÁNÍ PLATIDEL - Za několik dnů přestanou platit padesátníky. Z oběhu tak zmizí poslední česká haléřová mince. Z peněženek se nadobro vytratí i papírové dvacetikoruny.

Platnost padesátihaléřových mincí končí k 31. srpnu. Po již zrušených desetnících a dvacetnících tak z oběhu zmizí poslední haléřová mince. Ke stejnému datu přestanou platit také papírové dvacetikoruny. Ty se však v oběhu vyskytují už minimálně a prakticky je nahradily dvacetikorunové mince.

Do roka a šesti let

Neplatné bankovky a mince bude možné vyměnit v bankách ještě dvanáct měsíců poté, co přestanou platit. Od 1. září 2009 je ještě dalších šest let půjde měnit už jenom u České národní banky.

Obchody budou moci nadále uvádět své ceny v haléřích, podobná možnost zůstane také v bezhotovostním styku. Zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách. Obchodníci si mohou sami zvolit, jakým způsobem zaokrouhlí výslednou cenu nákupu – zda podle matematických pravidel, nebo vždy směrem dolů. Tedy podobně, jako se tomu v řadě případů stalo při konci desetníků a dvacetníků.

Podle člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka je důvodem zrušení padesátihaléřů skutečnost, že přestaly plnit funkci oběživa. Výhodou zrušení papírové dvacetikoruny bude podle jeho slov to, že z oběhu zmizí dvě varianty jedné hodnoty. Bankovka v hodnotě 20 korun byla vydána v dubnu roku 1994. Celkem jich podle údajů centrální banky bylo natištěno 107 milionů kusů a ke konci letošního července v oběhu zůstalo pět milionů.

JAK VYMĚNIT STAHOVANÁ PLATIDLA

• osobně ve všech bankách provádějících pokladní operace a na pobočkách České národní banky; v takovém případě budou mince zaokrouhleny na celé koruny dolů

• uložením na účet, v takovém případě bude na účet připsána celá částka

• při výměně velkého množství mincí musí být mince baleny po sto kusech do sáčků nebo po padesáti kusech do ruliček

• v případě dvacetikorun není třeba dodržovat balení bankovek do balíčků či svazků

• výměna je bezplatná, v případě neroztříděných mincí může být požadována odměna v souladu se sazebníkem dané banky

Historie sahá až do 13. století

První historické zmínky o haléřových mincích sahají ve světě až do 13. století. Haléř byla drobná stříbrná mince ražená původně v mincovně v městečku Hall am Kocher ve Švábsku a byla drobnou mincí německého feniku. Latinský název mincí byl denarius hallenses, německy byla nazývána häller a česky pak haléř.

Z pohledu českých zemí se haléř poprvé objevil ve druhé polovině 14. století, kdy drobná stříbrná jednostranná mince dostala jméno haléř. Haléře byly dále raženy za vlády Ferdinanda I. jako nejmenší stříbrné mince, za vlády Marie Terezie opět jako nejmenší mince, ne však již ze stříbra, ale pouze z mědi.

V rámci reformy zavedené v roce 1892 císařem Františkem Josefem I. se haléř opět objevuje jako nejmenší nominál korunové měny. Po vzniku Československa v roce 1918 byla o rok později přijata jako měnová jednotka koruna, která se dále dělila na sto haléřů. Nejnižším nominálem byl dvojhaléř ražený od roku 1923. Nominál jednohaléř se objevuje v československé měně v roce 1953 v rámci neblaze proslavené měnové reformy.

Za dobu své existence na území Československa a České republiky byly haléřové mince raženy v celkem osmi nominálních hodnotách – 1, 2, 3, 5, 10, 20, 25 a 50 haléřů.

Deseti a dvacetihaléře definitivně za rok

Už v říjnu roku 2003 skončila rozhodnutím centrální banky platnost mincí v hodnotě10 haléřů a 20 haléřů. Možnost jejich výměny skončí dnem 31. října 2009.

bitcoin_skoleni

Současná podoba poslední haléřové mince – tedy padesátihaléře – je v oběhu od května roku 1993 a pochází od akademického sochaře Vladimíra Oppla. Na lícní straně je vyobrazen český lev, na rubové straně je velké hodnotové číslo 50 h.

Padesátihaléřů bylo vyrobeno celkem 452 818 780 kusů. Nejvíce jich bylo v oběhu k letošnímu 10. červenci, a to 428 267 013 kusů, od té doby jejich množství klesá.

  • Našli jste v článku chybu?