Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu Martina Marcinu, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Povýšení ministrovi navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka dnes večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Návrat ostatků do České republiky v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů.
Tři čeští vojáci padli v Afghánistánu v neděli při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Současně s nimi byli vážně zraněni při útoku sebevražedného atentátníka afghánští a američtí vojáci. Marcin měl hodnost rotného, Beneš se Štěpánkem byli desátníky, patřili tedy do sboru poddůstojníků. Nová hodnost je nejvyšší hodností ve sboru praporčíků.
Středeční převoz těl vojáků doprovodí pietní ceremoniál. „Smutečního aktu se zúčastní rodiny padlých vojáků, pan prezident republiky (Miloš Zeman) a nejvyšší ústavní a vládní činitelé,“ řekl první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili.
Ministr obrany Lubomír Metnar povýšil na návrh generálporučíka Aleše Opaty Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka in memoriam do hodnosti štábních praporčíků.
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) 7. srpna 2018
Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vojáků vyneseny na katafalky umístěné před nastoupenými jednotkami Čestné stráže Armády ČR. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Smuteční ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Ceremoniál potrvá asi půl hodiny.
Zabití tří českých vojáků v Afghánistánu vyvolalo kromě smutku a vyjádření podpory také nenávistné reakce vůči samotným vojákům a smyslu vojenských zahraničních misí. Čtěte komentář Ondřeje Stratlíka:
Když stoka promluví
Poté kolona pohřebních vozů, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie, přepraví padlé do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.
„Všechny rodiny souhlasily s pohřby s vojenskými poctami,“ uvedl také Baloun. Pohřby se budou konat v místech, která si určí rodiny padlých vojáků.
K uctění padlých vojáků se ve středu v poledne po celé zemi rozezní sirény, v době přistání letadla na pražské Ruzyni také zvony pražských kostelů, uvedlo pražské arcibiskupství na twitteru. Pietní místa na jejich připomínku byla vytvořena třeba před budovou generálního štábu v Praze nebo v Mokrouších na Plzeňsku, odkud pocházel jeden ze zemřelých Patrik Štěpánek.
Zvony našich chrámů zítra v 16.15 (či dle instrukcí @ObranaTweetuje) doprovodí návrat vojáků padlých v Afghánistánu do vlasti, účastníci bohoslužeb na ně zároveň vzpomenou při zítřejších přímluvách #armadacr #vojáci
— Arcibiskupství (@apha_cz) 7. srpna 2018
Tragická událost plány české armády nemění. Čtěte: Česko posílí misi v Afghánistánu, vojáci obsadí další dvě základny
Čtěte dále: