Tři vysoce postavení japonští úředníci byli koncem minulého týdne označeni za osoby nesoucí hlavní odpovědnost za špatné rozhodování ohledně jaderné elektrárny Fukušima. Po březnovém zemětřesení a ničivé vlně tsunami odtud stále uniká radioaktivní materiál.
O práci přišel viceministr pro ekonomiku, ředitel agentury pro jadernou bezpečnost a vedoucí agentury pro přírodní zdroje a energii. Také ministr pro ekonomiku Banri Kaieda už potvrdil, že také odstoupí z funkce. Kdy tak hodlá učinit, však neupřesnil.
Pojmenování hlavních viníků krize následovalo den poté, co japonský parlament schválil návrh asistence pro energetickou společnost Tepco, provozovatele Fukušimy. Vláda tak firmě pomůže s odškodněním obětí havárie. Opustit své domovy v okruhu 20 kilometrů od elektrárny muselo přibližně 80 tisíc lidí. Mezi poškozené patří i farmáři a podnikatelé, jejichž produkty nesmí kvůli kontaminaci na trh.
Schválený návrh počítá se zřízením zvláštního fondu, do něhož japonská vláda přispěje 26 miliardami dolarů. Peníze chce kabinet získat prodejem zvláštní emise dluhopisů. Počítá se však také s příspěvky od dalších energetických společností, což zřejmě povede ke zvýšení cen elektřiny v Japonsku. Podle analytiků by se to následně mohlo negativně projevit na výkonu japonského hospodářství.
Tepco již dříve oznámilo, že na kompenzaci odškodnění nebude mít prostředky. Havárie Fukušimy přivedla firmu na pokraj bankrotu. Tržní hodnota společnosti se snížila o 36 miliard dolarů, její akcie spadly o 80 procent. Z velké části Tepco nakonec přejde pod vládní kontrolu.
Vleklá krize poškozené jaderné továrny upozornila na propojení mezi japonskou vládou a energetickým průmyslem v zemi. Právě díky tomu již vznikly plány na vytvoření nové a především nezávislé agentury zabývající se bezpečností jaderné energie. (hyk)