Tvůrci Simpsonových poslali Homera do budoucnosti
Homer Simpson se nechal na tisíc let kryogenicky zmrazit a probudil se na sklonku třetího tisíciletí. O tom je seriál Futurama od tvůrců Simpsonových Matta Groeninga a Davida X. Cohena. S tím rozdílem, že zmražený hlavní hrdina seriálu se nejmenuje Homer J. Simpson, ale Phillip J. Fry. Od Homera se ale liší jen v několika drobnostech: je o něco mladší a nepracuje v jaderné elektrárně pana Burnse, nýbrž jako poslíček. Jinak je podprůměrně inteligentní konzument 20. století, jehož snem je vypít sto káv z automatu za den a přechlastat svého věrného druha - robota Bendera.
Název Futurama je přejat z výstavy Normana Bella Geddese, na které v roce 1939 americký designér ukázal, jak si představuje svět za dvacet let. Futurama se seriálu Simpsonovi v mnohém podobá. Od uvedení strastiplných příběhů americké rodinky ze Springfieldu sice animace o poznání pokročila, některé příznačné detaily zůstávají - i ve Futuramě jsou všechny postavy čtyřprsté a mají charakteristický simpsoňácký předkus. Navíc postavy ze seriálu Simpsonovi se ve Futuramě občas objevují. V jednom z dílů například najde Bender figurku Barta, která pronese: “Eat my shorts!” “Okey,” odpoví robot a kraťasy postavičce sní.
Groening s Cohenem neupustili ani od svých oblíbených „blackboard gagů“ a „couch gagů“. Bart píšící za trest na tabuli to, co už nikdy nebude dělat, je nahrazen nápisy typu: Futurama, tentokrát barevně nebo Futurama, natočeno v USA. Krátké scénky rodinky Simpsonů na gauči nahrazuje obří televizní obrazovka, na které v každém díle běží něco jiného.
Během jednoho tisíce let, které Phillip J. Fry prospal, se ale spousta věcí také změnila. Namátkou: zkrachovaly společnosti, jako VISA, Microsoft nebo Intel. Zdroje ropy byly vyčerpány. Vědci zvýšili rychlost světla. Mimozemšťané rozstříleli Zemi a lidská civilizace se propadla na inteligenční, sociální a dovedností úroveň středověku. O dvě století později byly ruiny New Yorku zastavěny zcela novým městem: New New Yorkem. Za zmínku stojí, že francouzština se stala mrtvým jazykem a lidstvo našlo způsob, jak přechovávat hlavy zemřelých v zavařovacích sklenicích.
Groening tak našel způsob, jak si ve Futuramě střílet ze současných hvězd. Proč nepokřtít vesmírnou loď Titanic hlavou Leonarda Di Capria? Navíc Groening může pomocí nesmrtelných hlav uplatnit svou oblíbenou strategii hvězdných hostů, kteří seriál namluvili.
Po zhlédnutí alespoň jednoho dílu není těžké uhodnout, proč si Groening s Cohenem vybrali vzdálenou budoucnost. Jak se asi na konzumenta z 20. století Phillipa dívají všechny živé bytosti a roboti 31. století… Ale navíc mohou tvůrci parodovat veškeré science-fiction (narážek na Star Wars a Star Trek je v seriálu nespočet).
Když Fry rozmrzne, vyhledá svého pra, pra, pra, pra, pra… synovce, 163letého profesora Huberta Farnswortha, bláznivého vědce a majitele meziplanetární zásilkové společnosti Planet Express, který ho zaměstná. A spolu s ním zmíněného amorálního robota Bendera, notorického alkoholika, prasáka, perverzáka, zlodějíčka a bůh ví co ještě, který ve Futuramě zastává roli Barta, tedy stará se o zábavu. Groening dokonce dává Benderovi před Bartem přednost: „Vzhledem k tomu, že je robot, nikdo si nemůže stěžovat, že kouřením, pitím a zlodějnou dává špatný příklad mládeži.“
V Planet Express pracuje i Leela, dozajista nejhezčí jednooká mutantka, jakou jste kdy viděli. Protože má na rozdíl od Bendera s Phillipem IQ větší než x (kde x je číslo větší než pět), stane se kapitánkou kosmické lodi. Dalšími zaměstnanci profesorova podniku jsou: decapodian (mimozemšťan lidských rozměrů připomínající humra) doktor Zoidberg, jehož znalosti anatomie člověka jsou velmi pochybné, bohatá stážistka čínského původu Amy Wongová a manažer, sekretář a účetní v jedné osobě Hermes Conrad, mimo jiné bývalý mistr světa v podlézání.
Dosavadních 72 dílů seriálu bylo vytvořeno pro televizní kanál Fox Network ve čtyřech produkčních sériích. Televize ale epizody při prvním uvedení nevysílala v produkčním pořadí a běžely celkem v pěti sériích. Na DVD discích vyšel seriál v původním produkčním řazení a čtyřech kompletech. Loni v červnu si šestou třináctiepizodovou řadu objednala společnost Comedy Central. Začne ji vysílat v roce 2008. Humor Futuramy je dospělejší než simpsonovský, často ještě absurdnější a drsnější (poděkujme Benderovi). Možná proto se Futuramě nikdy nedostalo takového uznání jako jejímu „předchůdci“ Simpsonovým.
Futurama vychází i jako komiks, na světě už je i počítačová hra se stejným podtitulem. Seriál běží na více než čtyř desítkách světových televizních kanálů. Bohužel na žádném českém. Díky dostupnosti na DVD a ilegálnímu stahování z internetu je však Futurama mezi českými teenagery velmi populární. Které televizní stanici to dojde jako první?