Menu Zavřít

Palác, radnice ani Šlechtovka se rekonstruovat nebudou

1. 7. 2013
Autor: Redakce

Pražští radní se minulý týden popasovali s velkou stavební zakázkou na revitalizaci Clam-Gallasova paláce, Nové radnice a Mariánského náměstí za 788 milionů korun. Stavět se nebude. Zakázka visela ve vzduchu už tři roky. Vytendrovala ji v roce 2010 těsně před volbami ještě minulá politická garnitura způsobem, který vyvolal pochybnosti nejen kvůli načasování.

Média kritizovala krátké zadávací lhůty a to, že výběr firem má být omezen losem. Kandidát na primátora za TOP 09 Zdeněk Tůma tehdy podal podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Otázkou zároveň bylo, zda není projekt příliš megalomanský. Počítal například s podzemními garážemi nebo s třísetmetrovými apartmány.

Komise vybrala jako nejvýhodnější nabídku firmy Subterra. Výsledek soutěže ale rada nikdy neprojednala. Radní nyní zakázku zrušili s odůvodněním, že se vzhledem k negativnímu vývoji ekonomiky změnily rozpočtové možnosti Prahy a o další prostředky přišla v důsledku změn v rozpočtovém určení daní. „Museli jsme už něco udělat, nebylo možné nechat věc otevřenou donekonečna,“ říká náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) odpovědný za kulturu. Riziko, že se vítěz zakázky odvolá k antimonopolnímu úřadu, si uvědomuje. „Doufáme, že zvítězí zdravý rozum a úřad bude ctít kromě litery zákona i jeho smysl,“ dodává Novotný.

Magistrát hlavního města Prahy Budova Pražského magistrátu na Mariánském náměstí Podobný osud jako zakázku na rekonstrukci paláce a Nové radnice se sálem pro konání zastupitelstva, kde úřadují radní a primátor, čeká i původně raně barokní letohrádek. Opravu Šlechtovy restaurace ve Stromovce měl provést Metrostav, který vyhrál soutěž před dvěma roky s cenou čtvrt miliardy.

Rušení kontraktů

V tomto případě město kromě poklesu příjmové stránky rozpočtu může argumentovat i změnou technických podmínek. V okolí ruiny se totiž objevila voda. „Souhlasím s tím, že rekonstrukce budovy, jejíž historie sahá do 17. století, je povinností hlavního města Prahy. Na druhé straně je i mou povinností řádného hospodáře postupovat tak, aby vynaložené prostředky přinesly Pražanům maximální užitek. Tedy je z mého pohledu nutné, kromě uskutečnění revize samotné technické a ekonomické stránky projektu, provést studii, která zhodnotí budoucí využití budovy a určí racionální výši nákladů na její rekonstrukci,“ uvedl Novotný.

Městu se pravděpodobně podaří zrušit i kontrakt na projektování dostavby Průmyslového paláce. Tentokrát po dobrém. S architekty, kteří získali smlouvu na projektování dostavby Průmyslového paláce za 230 milionů, se pravděpodobně dohodne. Samotná investice by vysoce přesáhla dvě miliardy korun.


O pražském magistrátu čtěte více:

bitcoin_skoleni

Policisté si na pražské radnici vyžádali řadu smluv. Zejména ty s Janouškem

Pražští radní chtějí separovat úředníky od politiků


  • Našli jste v článku chybu?