Menu Zavřít

Pandemie zacloumala s cenami nájmů a majitelé bytů nevědí, kolik si za ně mají říct. Do hry tak vstupuje umělá inteligence

21. 7. 2021
Autor: Bezrealitky
  • Odhadnout adekvátní cenu nájmů je vzhledem k probíhající pandemii poměrně těžké, majitelům bytů s tím proto čím dál častěji musí pomáhat umělá inteligence

  • Na tuto technologii spoléhá i jeden z největších realitních subjektů působících v Česku, společnost Bezrealitky

  • Koncem loňského roku se ceny nájmů v celé republice snižovaly. Nyní začínají podle údajů společnosti opět zvolna růst, další vývoj je ale nejasný


Až budete příště naříkat nad tím, že vás majitel bytu, který si pronajímáte, takříkajíc stahuje z kůže, vězte, že za to třeba tak úplně nemůže. Dost možná dal na to, co mu poradila umělá inteligence. Právě na ni, respektive na speciálně navržený algoritmus, který jim adekvátní výši nájmu v daném čase a místě navrhne, začalo v uplynulých měsících spoléhat více vlastníků než v minulosti. Vyplývá to ze zjištění společnosti Bezrealitky, která platí za jednoho z největších tuzemských hráčů na trhu s bydlením a která ji vlastním klientům nabízí skrze své Centrum služeb.

„Umělá inteligence při naceňování nikomu nestraní, nemá v něm žádný vlastní zájem,“ vyjmenovává přednosti této technologie šéf firmy Hendrik Meyer. „Ceny, které se opírají o datovou analýzu, tedy patří mezi ty nejspravedlivější. Algoritmus, který vyvíjíme ve spolupráci s VŠE, se navíc s každou novou změnou na trhu zdokonaluje. V testu jsme například ověřili, že jeho úspěšnost při určování ceny je výrazně vyšší než v případě lidských makléřů,” pokračuje dále.

Nahoru a dolů

Zmíněná služba je podle údajů společnosti aktuálně využívána třikrát častěji než v průběhu minulého roku. A z to z jednoho prostého důvodu – ceny nájmů se v důsledku koronavirové pandemie v několika posledních měsících pořádně rozkolísaly.

Zatímco před covidem byl trend vesměs rostoucí, kvůli probíhající krizi – a s ní ruku v ruce jdoucím odlivem turistů i vysokoškoláků z velkých měst – šly v průběhu loňska ceny naopak směrem dolů. Na konci loňského roku bylo nájemné v Praze a dalších krajských aglomeracích mezičtvrtletně o 3,3 procenta nižší, když jeho průměrná cena za metr čtvereční činila 237 korun, jak tehdy s odkazem na analytiky ze společnosti Deloitte uvedla ČTK.

Češi si v pandemii zamilovali rekreační objekty. Jsou za ně ochotni dát stejné peníze jako za bydlení v Praze
Přečtěte si také:

Češi si v pandemii zamilovali rekreační objekty. Jsou za ně ochotni dát stejné peníze jako za bydlení v Praze

S jarním rozvolněním nicméně začínají podle odborníků z Bezrealitky ceny zase pozvolna růst – třebaže docela nerovnoměrně. Dalším problémem pak je, že nikdo tak úplně netuší, zda tento trend vydrží i ve druhé polovině letošního roku. Aby se tak stalo, nesměla by na podzim přijít žádná další plošná opatření typu uzávěry škol, služeb a obchodů nebo rušení akcí.

“Měnící se hladiny samozřejmě vedou k tomu, že celá řada bytů přichází do nabídky nadhodnocená. Například v Praze byly nájmy v kategorii velkoprostorových bytů až v pětině případů nad tržními možnostmi a majitelé museli slevovat,“ říká Meyer s tím, že aktuálně hrozí spíše opačný problém, tedy jejich podhodnocení.

Zmíněný algoritmus nicméně může podle šéfa Bezrealitky fungovat, a také funguje i naopak. Tedy ve prospěch nájemců, respektive zájemců o bydlení. Své „rady“ totiž uživatelům zmíněné služby předkládá na základě velkého množství historických dat, díky čemuž mají k dispozici velmi relevantní informace a mohou tak potenciálně vylepšit svoji vyjednávací pozici.

Ze zprostředkovatele developerem

Společnost Bezrealitky, která provozuje i stejnojmenný web, založil před 13 lety český investor Jakub Havrlant. Firma je v rámci tuzemského trhu s realitami zodpovědná za zhruba 20 procent všech zprostředkovaných prodejů a pronájmů. Vloni prošla poměrně rozsáhlou proměnou vlastnické struktury, když ji za blíže nespecifikovanou částku koupil podnikatel Marek Rosenbaum.

WT100

Vykoupit, rekonstruovat, prodat. Na pořízení starších nemovitostí jsme dali už 200 milionů, říká šéf Bezrealitky Meyer
Přečtěte si také:

Vykoupit, rekonstruovat, prodat. Na pořízení starších nemovitostí jsme dali už 200 milionů, říká šéf Bezrealitky Meyer

Kromě toho významně proměnila i celý koncept svého podnikání, když se vedle pouhého zprostředkování nemovitostí vrhla rovněž do oblasti developerské. Ta spočívá v odkupu starších nemovitostí nacházejících se napříč Českem, jejich následné renovaci a opětovném prodeji novým zájemcům. Od března, kdy se svou službou Express společnost začala, utratila za nákup 35 objektů přibližně 200 milionů korun, přičemž první z nich byly novým majitelům udány asi před měsícem.

  • Našli jste v článku chybu?