Během uplynulého víkendu tu měla proběhnout jedna z největších českých výstav obranného průmyslu. A přestože akci Future Forces Forum museli pořadatelé kvůli současné situaci přesunout, provozovatelé PVA Expo Letňany o vojáky nepřišli. Ani o část peněz. Díky stavbě záložní polní nemocnice.
Ačkoli má armáda v metropoli hned několik vlastních rozlehlých areálů - například sportoviště Juliska v Dejvicích či ruzyňské nebo kbelské kasárny -, stany záložního špitálu rozbila u soukromníků.
Když týdeník Euro zjišťoval, proč vojáci najíždějí právě do Letňan, mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek odpověděl, že výběr místa byl čistě v gesci ministerstva zdravotnictví a Nemocnice na Bulovce. „My dostali úkol - polní nemocnici postavit v Letňanech,“přibližuje Pejšek.
Toto rozhodnutí muselo udělat radost miliardáři Pavlu Sehnalovi, provozovateli PVA, který patří mezi stovku nejbohatších Čechů. Jak už web Euro.cz upozornil v minulých dnech, podle podnájemní smlouvy získá od státu za využívání areálu 26,6 milionu korun včetně DPH. To vše v situaci, kdy většina výstavišť po republice zeje mnoho měsíců prázdnotou a jejich majitelé musejí provozní náklady sanovat z vlastního.
Jednoznačná výhodnost
„Prostor výstaviště v Letňanech byl ze strany jeho majitele ministerstvu zdravotnictví nabídnut již v době jarní vlny koronakrize,“ reaguje Jan Brodský, mluvčí ministerstva zdravotnictví, když zdůvodňuje, proč se úřad Romana Prymuly rozhodl „jít“ k Sehnalovi: „Toto místo bylo nyní vybráno pro svoji strategickou polohu a jednoznačnou výhodnost.“ A doplňuje, že konkrétně jde prý o rozlehlý prostor výstaviště, existující a vytápěné haly, dostatečnou energetickou soběstačnost areálu, dobrou dopravní obslužnost, velké parkoviště, blízkost letiště či dobrý dosah k Nemocnici na Bulovce, která provoz polního lazaretu formálně zajišťuje.
Taková slova potvrzuje i Ladislav Šlechta, šéf Agentury vojenského zdravotnictví Armády ČR. Jak řekl týdeníku Euro, po prvotním průzkumu prý s kolegy rychle seznali, že letňanské haly jsou ideálním místem - i díky dispozicím nabízených prostorů a zázemí - pro záložní nemocnici s kapacitou pěti set lůžek.
Pro pozitivní mimo ohrožení života
Podle informací z minulého týdne měla být polní nemocnice hotová v neděli 25. října úderem čtvrté odpoledne. Pak už záleží pouze na rozhodnutí české vlády, jestli letňanský lazaret aktivuje.
Zásobování léčivy bude mít na starost Nemocnice na Bulovce. Přímo v Letňanech by mělo v případě plné aktivace, jak uvádí ministerstvo obrany, sloužit 248 vojáků tak, aby během následné péče zajistili třísměnný provoz. Konkrétně jde o 25 lékařů, 80 sanitářů a 143 příslušníků zdravotnického personálu.
Jan Kvaček, šéf Bulovky, pod niž polní nemocnice organizačně spadá, upřesnil, že do Letňan by se v případě spuštění měli dostávat pacienti z jiných nemocnic, jejichž stav nebude vážný, ovšem budou stále pozitivní a vyžadovat lékařskou péči.
Kvůli tomu, že záložní nemocnice vzniká v Praze a zdravotní základna české armády je v Hradci Králové, minulý týden Českou republikou projíždělo několik konvojů. Poslední náklaďák dorazil do Letňan v pátek.
Konvoje tvořilo deset až 29 vozidel a celkově do metropole navezly 339 tun materiálu. Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková upřesnila, že do půlky minulého týdne činily náklady na navážení materiálu z vojenských základen a skladů Správy státních hmotných rezerv 300 tisíc korun.
Polní nemocnice by měla na letňanském výstavišti stát do 30. listopadu, jak počítá smlouva uzavřená s Pavlem Sehnalem. Pokud však české zdravotnictví nebude nával nemocných zvládat a záložní lazaret vláda aktivuje, je pravděpodobné, že sloužit bude déle.
Pomohou i spojenci Česko se rozhodlo využít nabízené pomoci spojenců z EU a NATO. A to přesto, že Lubomír Metnar v březnu odmítl vyhovět žádosti Itálie o vyslání několika českých vojenských lékařů. Aktuálně nabízejí personál Spojené státy i další spřátelené země, celkově by v Česku - dle rozhodnutí vlády - mohlo být až 300 lékařů a zdravotníků. Z krizových skladů EU navíc dorazí třicítka plicních ventilátorů.