Malý lokál čítající pouhých třináct barových židlí na sezení a pár míst na stání u pultu, je často plný. V Paprice se totiž mísí lidé čekající na volné místo s kolemjdoucími z rušné ulic e, kteří si objednali jídlo s sebou. Někoho může zaskočit, že obsluha až na výjimky nehovoří česky, ale díky přítomnému menu v češtině a „posunčinou“ si dokáže objednat každý. Hned za pultem jsou umístěné dveře do kuchyně se vždy otevřeným okénkem, kterým je vidět na kuchaře připravující vaše jídla.
Menu může na někoho, kdo zavítá do Papriky poprvé, působit trochu zmateně, nakonec ale zjistíte, jak logicky je uspořádané. Jídlo si můžete nechat zabalit s sebou jako sendvič, na výběr jsou tři varianty pečiva – domácí pita kapsa, domácí laffa chléb (občas se stane, že jsou tyto placky vyprodané) nebo klasická tortilla – a několik druhů náplní.
Klasikou je falafel nebo shawarma, tedy grilované kuřecí maso. K dispozici je také veganská shawarma nebo sabich, dost možná nejpopulárnější izraelský streetfood kombinující chuť zeleniny, vajec, hummusu, tahiny a specifické mangové omáčky amba.
Pokud si v Paprice počkáte na volnou židli nebo si dopředu zarezervujete místo (potvrzení internetové rezervace dorazí během pár minut), můžete vybírat z pokrmů servírovaných na talíř či jíst rovnou z pánve. Třeba šakšuku, což jsou čerstvá rajčata uvařená s česnekem, kořením a do toho zavařenými vejci. Vše doplněné miskou hummusu, čerstvého zeleninového salátu a domácího chleba chutná báječně. Kdo má raději klasiku, zvolí talíř kombinující falafel s hummusem. V případě takzvaného komba, tedy jídla pro dva nebo čtyři lidi, je v elký talíř doplněn o kuřecí shawarmu a poctivé domácí hranolky, které skvěle doplňují celé menu. A také spoustu zeleniny. Izraelská kuchyně je založena na velkém množství čerstvé zeleniny, což je s ohledem na tamní klimatické podmínky přirozené, ale je fajn, že z toho neustoupili ani v Paprice. V pražském bistru tak zákazník dostane ke každému jídlu čerstvý salát s rajčaty, okurkou, ledovým salátem, rukolou, cibulí, ředkvičkou, posypaný sezamovým semínkem. Doobjednat si můžete i tradiční bylinkový salát tabbouleh. Ten je pův odem libanonský, ale izraelská kuchyně je založená na kombinaci různých vlivů ze Středomoří a Blízkého východu.
Tím absolutně nejlepším, co v Paprice můžete dostat k jídlu, jsou cizrnové karbanátky falafel a nepřekonatelný hummus. Místní kuchaři rozhodně nešetří tahini pastou, hummus je jemný, tak akorát vyšlehaný a skvěle dochucený. Funguje výborně v kombinaci s kuřecí shawarmou, ale i samotný, když si ho z misky naberete nadýchanou pitou nebo teplým laffa chlebem. Falafel vyráběný v Paprice obsahuje adekvátní množství cizrny i česneku, a především se vyhýbá tradičním chybám z českých fastfoodů: není překořeněný, je dobře usmažený, takže není na povrchu tvrdý. A především chutná podobně skvěle, jako kdybyste si ho objednali v Jeruzalémě, Haifě, Tel Avivu nebo kdekoli jinde ve Svaté zemi.
Pokud máte rádi blízkovýchodní kuchyni a chcete se dobře a zároveň poměrně levně (kombo pro dva stojí méně než čtyři stovky) najíst v autentické atmosféře, stojí za to do Papriky vyrazit.
Paprika – Mediterranean
kitchen & bar ? Rumunská 16, Praha 2 ? t: 727 967 540 ? e: bistrobar.paprika@gmail.com ? www.mypaprika.com