Zatímco maso se na jazyku rozplývalo, nahnilé ovoce na něm hořklo
Izraelský Dinitz restaurant v Bílkově ulici na Starém městě, vedený pod taktovkou mistra šéfkuchaře Gilada Avitala, nabízí slovy reklamní brožury „gastronomické služby nejvyšší kvality ve výjimečném prostředí“, jímž měli autoři jistě na mysli interiér navržený telavivským architektem Alexandrem Lisianskym ve stylu destruktivismu.
Scházíme po několika schůdcích pod úroveň chodníku a uvelebujeme se hned u okna, odkud máme dobrý výhled do nitra podniku. Nezdá se předimenzovaný – menší prostor zvíci čtyř stolků je ohraničen geometricky segmentovanými stěnami v krémových odstínech, mozaikovou dlažbou a barem, jenž mizí směrem doleva, aby se o několik metrů dál vynořil v totožně pojatém salonku číslo dvě. Bílé ubrusy se na stolech hezky vyjímají a přitahují pozornost už z ulice, ten náš však nese stopy jistého upotřebení. Menu není z nejobsažnějších, což většinou svědčí o vyšší kvalitě nabízených pokrmů. Kuchyně je definována jako izraelsko-středomořská s jasným důrazem na druhou složku, takže to vypadá, že šouletu, macesů ani ořechovo-makových štrůdlů se tady nenajíme.
Jako předkrm volíme crostini z kozího sýra (rozpečený kozí sýr na opečeném bílém domácím chlebu se sluncem sušenými rajskými jablíčky, olivovou tapenádou a confitem z mini rajských jablíček) a salát Marais.
Crostini kuchař naservíroval na čtvercový skleněný talířek, který pokrm ozvláštnil. Dva trojúhelníkové toustíky spočívající na kupce rukoly pokrývá pár sušených rajčat, tapenáda z černých oliv a rozpečený kozí sýr. Celá kreace nabízí pestrou paletu chutí, jež se nápaditě kombinují a doplňují - mírně nahořklou oříškovou rukolu podbarvuje teplý křupavý chléb sloužící jako podklad pro charakteristickou štiplavou chuť kozího sýra, nasládlý tón sušených rajčat i zemitou tapenádu z černých oliv.
Hlavní složkou salátu Marais je bohužel poněkud již zažloutlá rukola (jež zjevně nahradila v jídelním lístku inzerovanou čekanku), promíchaná s olivovým olejem, citronovou šťávou, sezamovými semínky a tenounkými plátky okurky. Tato zelená haldička je korunována několika plátky mrkve a čtyřmi proužky téměř dohněda orestovaného chřestu. Není to špatné, ale skleníková rukola je chuti nevýrazné, škoda, že jsme nemohly ochutnat kombinaci s čekankou, jež by byla pravděpodobně mnohem zajímavější.
Variace kuřecích řízečků s fakultativní vinnou omáčkou sestává ze čtveřice nanejvýš dvoumilimetrových plátků kuřecího masa, které se bez přehánění rozplývá na jazyku. Podle našeho výběru je kuchař doprovodil výbornou omáčkou z másla, česneku, bílého vína, drůbežího vývaru a závěje vloček z parmezánu, jež však zřejmě roztály dřív, než je obsluha přinesla na stůl. Toto dílo, přizdobené snítkou petrželky, se podává s bramborovou kaší, jejíž hutná struktura i nefalšovaná sedlácká chuť vypovídají o autenticitě výchozí suroviny, která je bohužel mnohde nahrazována práškovým polotovarem.
Celá grilovaná makrela je nám přinesena na talíři překrojená na dvě části, doplněná čtyřmi půlměsíčky brambor, zřejmě orestovanými v olivovém oleji, a směsí rukoly a malých rajčátek (jež nápadně připomíná náš předkrm). Vůně pokrmu nás okamžitě přenáší kamsi na břeh moře a nutno dodat, že ani chuť za touto představou v ničem nezaostává. Kuchař se tady nepokusil o žádnou rafinovanou úpravu a pokrmu to jenom prospělo. Jednoduchá úprava dopřeje strávníkovi vychutnat si nezaměnitelnou chuť ryby, zvolená příloha se s ní harmonicky doplňuje a výsledkem je opravdový požitek.
Jelikož k svátečnímu obědu patří i dezert, objednáváme servírkou doporučený Dinitz merengue a karamelový flan.
Oba se před námi ocitají opět na skle, tentokrát v doprovodu pořádných „klacků“ máty a dvou koleček pomeranče. Merengue je navíc přizdoben třemi zkříženými hnátky hořké čokolády. Podle vzhledu tipujeme na dvojici plátů z pusinkového těsta, proložených šlehačkou a jakýmsi exotickým ovocem. To první souhlasí, zato šlehanou smetanu tu zastupuje jakýsi hutný, tučný a příliš sladký krém připomínající sražené mascarpone, ovoce pak mikroskopické plátky jakési zdechliny ananasu. Nechutná totiž rozhodně jako čerstvý, ba dokonce ani jako konzervovaný – i ten si totiž zachovává jistý šmrnc, který by tomuto poněkud fádně chutnajícímu dezertu velmi slušel.
Zlatohnědý čtvereček flanu nám záhy spraví náladu - je přesně takový, jak jsme si ho představovaly - pod krustičkou zkaramelizovaného cukru má polotuhou krémovitou konzistenci a jeho chuť prostě nemá chybičku. Když však chceme vychválenou sladkost trochu srazit pikantnějším pomerančem, čeká nás nemilé překvapení v podobě mírně nahnilého středu. Škoda, takový lapsus strávníka poněkud otráví.
Naše útrata činila tentokrát 1150 korun. Dostalo se nám za ně příjemného posezení ve stylovém prostředí, milého, ač místy ne zcela profesionálního zacházení (jež by příslušník opačného pohlaví patrně přehlédl díky pohledu na servírčiny vnady, opasek i výstřih měla totiž vskutku proklatě nízko) a vlastně i dobrého jídla, které chutnalo autenticky a bylo až na ony protivné výjimky připraveno z kvalitních surovin. K naprosté spokojenosti však ještě pár krůčků schází…
DINITZ RESTAURANT
Adresa: Bílkova 12, Praha 1
Tel.: 222 313 308, www.dinitz.cz
- Otevírací doba: 11.00-23.30
- Počet míst: 49 + bar
- Druh kuchyně: mezinárodní s důrazem na středomořskou a izraelskou
- Platební karty: všechny při útratě nad 500 Kč
- Jazyková vybavenost personálu: angličtina
- Země původu nabízených vín: ČR, Itálie, Francie, Rakousko, Chile, Austrálie
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 9 bodů z 10
Prostírání 9 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 9 bodů z 10
Chování personálu 8 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 17 bodů z 20
Celkem 52 bodů z 60
Value for Money: 8/10 + příjemné prostředí a fantastické crostini - napůl zdechlé ovoce
Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.
Výběr z jídelního lístku:
Opečené houbičky (grilované žampiony plněné rokfórem, jarní cibulkou, mandličkami, podávaný s krůpějemi domácího pesto) 85 Kč
Jehněčí kebab (3 grilované minikebábky na hnízdečku ze sezamové pasty tahini) 130 Kč
Kuřecí jatýrka “A la mamma” (křehká kuřecí jatýrka dušená na červeném víně a omáčce z cibulkové zavařeniny podávané na bramborovém pyré) 130 Kč
Mušle po provensálsku (slávky smažené s kořenovou zeleninou a čerstvými rajčaty, na worcesterové omáčce s krutóny a vločkami parmezánu) 230 Kč
Hovězí bourguignon (grilovaný biftek s omáčkou z červeného vína, cibulkovou marmeládou a smaženými drůbežími jatýrky) 335 Kč
Pasta Melanzani (opečený lilek s omáčkou z čerstvých rajčat, česnek, olivy a čerstvé bylinky) 145 Kč
Kokosový sorbet 65 Kč
Čokoládový marquis 85 Kč
Výběr z vinného lístku:
Rulandské šedé, kabinet Velké Pavlovice, 2002, ing. František Mádl 240 Kč
Bourgogne Blanc Cuvée Latour Bourgogne, 2002, Louis Latour, (100% Chardonnay) 540 Kč
Pinot Grigio, Friuli Cabernet, 2003 (100% Pinot Grigio) 430 Kč
Cote du Rgone Parallele 45, Rhone 2003 Paul Jaboulet Ainé (55% Syrah, 45% Grenache Noir) 440 Kč
Rulandské modré, pozdní sběr Mutenicko 2003, Moravino Valtice 290 Kč