Menu Zavřít

Paradox? Bezpečnostní experti republikánů označili Trumpa za nebezpečného

9. 8. 2016
Autor: čtk

Padesát význačných bezpečnostních expertů Republikánské strany včetně bývalého ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) v pondělí označilo v otevřeném dopise republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa za nekompetentního pro vedení země. Trump by podle nich byl „nejnebezpečnějším prezidentem v americké historii". Podle Trumpa jsou signatáři listu členy „ztroskotané washingtonské elity, která se chce udržet u moci".

„Panu Trumpovi chybí charakter, hodnoty a zkušenost, aby mohl být prezidentem. Oslabuje morální autoritu Spojených států jako vůdce svobodného světa. Zjevně mu chybí základní znalosti o americké ústavě, amerických zákonech a institucích a víra v ně i v náboženskou toleranci, svobodu tisku a nezávislé soudnictví,“ stojí v prohlášení.

„Nikdo z nás nebude Donalda Trumpa volit,“ píše se dále v textu otevřeného dopisu. Někteří z jeho signatářů mají nicméně pochybnosti i o demokratické kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové. Podle prohlášení by byl však Trump „nebezpečným prezidentem“, který by ohrozil „bezpečnost a prosperitu národa“.

Mezi bezpečnostními experty, kteří se pod prohlášení podepsali, figuruje například bývalý ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Hayden, bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff či bývalý ředitel amerických zpravodajských služeb a exnáměstek ministryně zahraničí USA John Negroponte. K nim se připojila i řada bývalých vysoce postavených úředníků ministerstev vnitra a obrany či členů Rady národní bezpečnosti.

Přečtěte si, co si o Trumpovi myslí „nahnědlí“ Američané:

Nacistům se Trump líbí. Jeho zvolení bude naše šance, věří

 Americký prezidentský kandidát Donald Trump (Zdroj: čtk)

Dokument podle agentury Reuters zjevně reagoval na Trumpova vyjádření, která se týkala Severoatlantické aliance, spolupráce s Ruskem či imigrace.

Podle listu The New York Times dopis ukazuje, do jaké míry se hlavně bezpečnostní kruhy republikánů s Trumpem rozcházejí. Podobně nesouhlasný dopis, avšak obsahově mírnější, vznikl už v době primárních voleb v březnu, avšak tehdy se mnohé špičky odmítly podepsat.

Trump: „je to volání zkrachovalců."

Tentokrát podpis připojily a podle listu je k tomu pohnula hlavně Trumpova výzva Rusku k útoku na e-mailový server Clintonové. Trumpův výrok o tom, že před vysláním jednotek na pomoc proti ruskému útoku si nejdříve zjistí, jak daná země přispívá do NATO, signatáři považují za výrazný odklon od politiky USA v NATO.

Signatáři vyjádřili pochopení pro frustraci Američanů, kteří jsou údajně nespokojení s neschopností federálních úřadů vyřešit řadu palčivých problémů současnosti. „Ale Donald Trump není odpovědí na znepokojivé výzvy Ameriky,“ stojí v textu.

Trump signatáře dokumentu označil za členy „ztroskotané washingtonské elity“, která nese vinu na tom, „že je svět tak nebezpečným místem“. Jsou podle něj spolu s jeho soupeřkou Clintonovou původci „katastrofálních rozhodnutí vpadnout do Iráku, dovolit smrt Američanů v (libyjském) Benghází a jsou těmi, kdo umožnil vzestup ISIS. ISIS je starší označení organizace Islámský stát, která ovládá značná území v Sýrii a Iráku.

I Češi mají svého Trumpa. Přečtěte si o tom:

Babiš je jako Trump, svého cíle ale už dosáhl, píše Die Zeit

 Ministr financí Andrej Babiš před budovou OKD

Newyorský list napsal, že je těžké říci, na koho se Trump po eventuálním zvolení bude moci ve straně, o jejíž rozkol se postaral, obrátit. I když správně pojmenoval chyby a odpovědnost mnohých, stále jde o stranické opory v ekonomických, diplomatických a strategických záležitostech, zatímco Trumpova zkušenost v tomto směru je malá.

Kissinger výzvu nepodpořil

Zdroje upozorňují i na to, kdo pod dopisem podepsán není. Patří k nim především bývalí ministři zahraničí Henry Kissinger, George Shultz, James Baker, Colin Powell a Condoleezza Riceová. S Kissingerem a Bakerem se Trump před několika měsíci sešel osobně. Ani jeden z nich se nevyjádřil k tomu, zda Trumpa ve volbách podpoří. The New York Times také upozornil na to, že ačkoli Riceová podepsaná není, je mezi signatáři mnoho jejích nejbližších spolupracovníků.

Proti Trumpovi už vystoupila řada uznávaných osobností Republikánské strany. Mezi nimi jeho bývalí soupeři z nominačního klání Jeb Bush, John Kasich a Lindsey Graham, republikánský kandidát na prezidenta z roku 2012 Mitt Romney, guvernér Marylandu Larry Hogan či několik poslanců Kongresu. Nově pak senátorka Susan Collinsová, která v otevřeném dopise zveřejněném listem The Washington Post napsala, že Trumpa volit nebude. „Nebylo lehké se tak rozhodnout, protože jsme po celý život republikánka. Ale Trump nepředstavuje historické hodnoty republikánů a nezajistí vládnutí, jaké potřebujeme, abychom zahojili rozpory v naší zemi,“ stojí v jejím dopise.
Trumpa naopak v neděli překvapivě podpořil syn Jeba Bushe a vnuk bývalého prezidenta George Bushe staršího George P. Bush.


Přečtěte si o Trumpových výstřelcích, které ho stály podporu vlastní strany:

Trump: Uznejme anexi Krymu, pokud to zlepší vztahy s Ruskem

WT100

Putin jako idol. Přečtěte si, jak pána Kremlu velebí Donald Trump

Rodina plagiátorů. I Trump v kampani opisoval


  • Našli jste v článku chybu?