Tak nám končí další vláda, od voleb v roce 2002 už třetí. Jak ji hodnotí podnikatelé? V pátek jsme nechali jejich představitele oznámkovat odcházející ministry, průměrné ohodnocení je čtyři minus. Proč Paroubkův kabinet bezmála propadl? Kapitáni průmyslu sice uznali, že prosadil i dobré věci, které ale pomohly spíše zaměstnancům.
Tak nám končí další vláda, od voleb v roce 2002 už třetí. Jak ji hodnotí podnikatelé? V pátek jsme nechali jejich představitele oznámkovat odcházející ministry, průměrné ohodnocení je čtyři minus. Proč Paroubkův kabinet bezmála propadl?
Kapitáni průmyslu sice uznali, že prosadil i dobré věci, které ale pomohly spíše zaměstnancům.
Je pravdou, že se sociálnědemokratičtí ministři ani netajili tím, že hájí hlavně zájmy dělného lidu na úkor živnostníků a malých firem. Řadu norem vytvořili za asistence odborů a prosadili s podporou komunistů, hlavně nový zákoník práce. Ale také nad dalšími normami nemůžou byznysmeni mávnout rukou. Nelíbí se jim zákaz švarcsystému, registrační pokladny ani minimální daň, kterou kdysi vymyslel Špidla.
Není divu, že živnostníci a majitelé firem chápali dosavadní vládu jako něco, co je překážkou svobodného podnikání. Navzdory tomu, že přinesla i dobré věci. Mnoha podnikatelům ušetřilo peníze společné zdanění manželů, stejně jako velkorysé daňové paušály. Daňové přiznání sice zůstalo dost složité, ale od letoška jej bylo možné zaslat úřadům po internetu. Začala také fungovat jednotná kontaktní místa pro podnikatele. A řadu věcí ministři zdědili, vždyť zmíněný zákaz švarcsystému zavedla Klausova vláda v devadesátých letech. Celkový špatný dojem to ale nesmaže. Paroubkovi lidé se do dějin zapíšou jako vláda zaměstnanců.