Ve stejný týden, kdy premiér Bohuslav Sobotka vygradoval spor o dluhopisy s ministrem financí Andrejem Babišem, se odehrával ještě jeden důležitý příběh. Čistě byznysový. A právě tento příběh byl podle informací týdeníku Euro jednou z hlavních rozbušek vládní krize.
Zásadně se v něm střetly obě nejdůležitější postavy české politiky - premiér a ministr financí. Šlo o polostátní energetickou firmu ČEZ, která už v minulosti mnohokrát ovlivnila politickou situaci v této zemi. Dozorčí rada firmy na konci dubna rozhodovala o prodeji uhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná miliardáře Pavla Tykače. ČSSD byla prodeji výrazně nakloněna. Klíčovou roli přitom sehrál Radek Pokorný, advokát a již tradiční politicko-ekonomická spojka premiéra Sobotky. Prodeji byl nakloněn také šéf ČEZ Daniel Beneš, který má i díky spojenectví s Pokorným k ČSSD blízko.
Naopak Andrej Babiš proti obchodu s Tykačem, s nímž nemá dobré vztahy, důrazně protestoval. Babiš si dlouhodobě stěžuje, že hnutí ANO nemá na bohatou energetickou firmu dostatečný vliv. Ministerstvo financí nominuje do dozorčí rady pouze čtyři členy, kteří jsou v dvanáctičlenném orgánu v defenzivě. Přesto se Babišovi povedlo prodeji Počerad (prozatím) zabránit a odložit ho - rozhodnout by se mělo až v červnu. Je ovšem otázkou, kdo bude za dva měsíce tento obchod politicky ovlivňovat, pokud současná vláda skončí. A s ní pravděpodobně i Babiš se Sobotkou.
Andrej to odblokuje
Varianta staronové vlády, ovšem bez dvou hlavních protivníků současné politické scény, je nejpravděpodobnějším scénářem dalšího vývoje. Bohuslav Sobotka na funkci předsedy vlády nelpí a podle informací týdeníku Euro od zdrojů z nejbližšího okolí šéfa ANO je nakonec připraven z vlády odejít i sám Andrej Babiš. A to navzdory premiérovu návrhu na jeho odvolání, který Zeman podle ústavy musí přijmout, ale zřejmě to bude nekonečně protahovat. Babiš ovšem sám odejde pouze za předpokladu, že by celá patová situace závisela na tom, zda se svého ministerského postu vzdá. Z vlády údajně odejde, jedině pokud by tím odblokoval politické dění a umožnil vznik fungujícího kabinetu.
Babiš měl na počátku vládní krize podstatně jiné plány. Týdeník Euro zjistil, že jeho hlavním zájmem bylo vyhlášení předčasných voleb, a to ještě zkraje léta. Jeho hnutí ANO má v aktuálních průzkumech preferencí jasně navrch nad druhou sociální demokracií, a Babišovi tak vyhovuje co nejbližší termín voleb, aby českou politiku ovládl. Zájem na rychlých volbách má i ODS Petra Fialy, které v posledních měsících rychle rostly preference.
Předčasným volbám se nijak nebrání ani Miroslav Kalousek z TOP 09. Ovšem k rozpuštění sněmovny to stále nestačí. Přidat by se museli ještě komunisté, kteří se zatím do předčasného termínu voleb nijak nehrnou. Tento plán proto předsedovi hnutí ANO nevyšel. Tlak na vyhlášení dřívějších voleb byl přitom jedním z jeho hlavních požadavků při setkání s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě minulý týden. Týdeníku Euro to potvrdily zdroje z prezidentské kanceláře.
Případně jsem připraven
Naopak pro sociální demokraty je výhodné volby kvůli nízkým šancím na volební úspěch co nejvíce odkládat. Zájmem ČSSD je obnovit současnou koalici, klidně bez Sobotky a Babiše. Strana nabízí dva kandidáty na nového premiéra: ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance, který působí velmi sebevědomě.
„Případně jsem připraven vedení ČSSD krátkodobě převzít,“ reagoval ministr vnitra na mlčení premiéra Sobotky k jeho dalšímu setrvání v čele strany. Oficiálně Chovanec svůj nástup do premiérského křesla v tuto chvíli odmítá. Ale v minulosti podobně odmítal i převzetí postu plzeňského hejtmana a později ministra vnitra. Navzdory svému prvotnímu „nezájmu“ tyto funkce vždy přijal.
Ministr vnitra a druhý muž ČSSD Milan Chovanec se pomalu připravuje na převzetí strany. Pole má vyčištěné, přišel téměř o všechny své kritiky a konkurenty.
Chovancovi v cestě na stranický i vládní vrchol pomohly politické pády jeho kritiků. Postupně se zbavil exhejtmana Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a naposledy bývalého hejtmana Jiřího Zimoly.
Minulý týden oslabil i další nepohodlný spolustraník - advokát a vlivná postava českého sportu i pražské ČSSD Miroslav Jansta, s nímž si druhý muž ČSSD také příliš nerozumí. Ostatně Jansta v minulosti podpořil Zimolu, Tejce i Haška, který nakonec dokonce nastoupil do jeho advokátní kanceláře jako koncipient. Minulou středu byl Jansta zadržen policií a vyslýchán v Teplicích kvůli kauze sportovních dotací rozdělovaných na ministerstvu školství, kde má dlouhodobě coby šéf České unie sportu velký vliv. Chovanec tak minimálně dočasně přišel o dalšího kritika, ale též o stranického konkurenta.
Zemanovy hrátky
Jansta se před nedávným sjezdem ČSSD v Brně začal profilovat jako vážný oponent vedoucího dua Sobotka-Chovanec, poskytl dlouho odpírané rozhovory do médií a důrazně styl prezentace ČSSD kritizoval. Podle informací týdeníku Euro z Hradu si dokonce prezident Miloš Zeman pohrával s myšlenkou, že by Janstu podpořil jako kandidáta na nového předsedu strany. Jenže sjezd sociální demokracie celkem jasně podpořil současné vedení.
V souvislosti s tlakem Sobotky a Chovance na Babiše kvůli dluhopisům nakoupeným výhodně od Agrofertu se zvýšilo napětí také mezi vedením ČSSD a Janstou. Jeho známá pražská advokátní kancelář totiž v roce 2012 podobně jako Agrofert vydala korunové dluhopisy. A to za 285 milionů korun s ročním výnosem až 12 procent. Několik měsíců předtím si přitom Jansta a jeho společníci rozdělili stejnou částku mezi sebe snížením základního kapitálu firmy. „Emisi dluhopisů schválila Česká národní banka a byli jsme i prověřeni Finanční správou, takže nevím, co by proti mně mohl někdo použít,“ hájil se Jansta před několika dny.
Přečtěte si více o komplikovaném prodeji Počerad
Chovancovu dalšímu politickému růstu však nyní nepřeje šéf hnutí ANO, který preferuje jako nového premiéra Lubomíra Zaorálka. Ministr zahraničí se totiž proti Babišovi nevymezuje tak ostře jako Chovanec a Babiš navíc nechce posilovat už tak silnou roli prvního místopředsedy ČSSD, který by se pro něj stal příliš těžkým protivníkem. To si uvědomuje i Chovanec. „Moje animozita s Andrejem Babišem je tak zjevná, že by to žádnému klidnému řešení nepomohlo,“ řekl týdeníku Euro.
Z ČSSD často zaznívají názory, že by i pro sociální demokracii samotnou bylo výhodné postavit do čela vlády spíše Zaorálka. Chovanec by případně později převzal vedení samotné strany. Vyloučen není ani scénář, že dosavadní premiér celé své „harakiri“ politicky ustojí a zvládne souboj interpretací, který právě probíhá. Odejde sice z pozice premiéra, ale ČSSD ho nechá ve funkci stranického předsedy až do voleb.
Je ale dosud nejisté, zda ČSSD bude chtít mít jiného volebního lídra než premiéra, ať už j ím bude Zaorálek, nebo Chovanec. Pro jednotu volební prezentace už tak názorově roztříštěné strany by to nebyl nejlepší tah.
O vládní krizi dále čtěte: