Menu Zavřít

Partyzán ze Staten island

30. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Avraham Cohn bojoval proti nacistům i vzrůstajícímu antisemitismu Říkali mu Romi, ale jmenoval se Avraham Cohn nebo také Avrohom Cohen (10. března 1929 až 24. března 2020). Narodil se v Bratislavě v dobře situované rodině, která se hrdě hlásila ke svému židovskému původu a podporovala místní komunitu svých souvěrců.

Šťastné dětství skončilo předčasně, když Hlinkova garda začala Židy na Slovensku pronásledovat. Rodičům se podařilo Romiho dostat přes maďarskou hranici. Maďarsky však neuměl ani slovo. Ukrýval se do doby, než se dostal do ješivy, začal studovat Tóru a vykročil na cestu budoucího rabína.

Když perzekuce židovského obyvatelstva začala zuřit i v Maďarsku, vrátil se zpět na Slovensko s falešnými doklady o svém křesťanském původu. Na rozdíl od zbytku rodiny se mu tak podařilo vyhnout transportu. Utekl k partyzánům. Jeho úkolem bylo falšovat doklady a byl v tom velmi zručný. Formuláře získával od spojky přímo z úřadovny gestapa. Před téměř jistou smrtí dokázal ochránit padesát šest židovských rodin, za což po válce obdržel Řád stříbrné hvězdy. Vlastní rodině ale pomoci nedokázal, v koncentračním táboře zemřela jeho matka, dvě sestry i dva bratři. I on měl namále. Němci ho zatkli, ale podařilo se mu utéct. O svém dospívání v odboji pak napsal knihu Nejmladší partyzán. V anglicky mluvícím světě je velmi vyhledávaná.

V roce 1950 se mu podařilo dostat přes oceán a nový život začal v Kanadě. Brzy se přestěhoval do USA. V New Yorku se věnoval židovskému učení a profiloval se ve stavebnictví. Stal se z něj úspěšný a bohatý developer, který ale nezapomínal na svůj původ. Velkou část života strávil na Staten Islandu, v nejřidčeji osídlené čtvrti New York City, kde působil jako rabín a mohel, tedy ten, který provádí mužskou rituální obřízku. Činil tak bez nároku na odměnu a učil tomu i své studenty. Část svých výdělků věnoval vlastní nadaci na podporu talentovaných studentů ješivy a jejich rodin. Cohn často vystupoval na veřejných akcích, připomínal hrůzy holocaustu, vyprávěl svůj životní příběh a upozorňoval na nebezpečný nárůst antisemitismu ve Spojených státech.

Na konci ledna tohoto roku přednesl Rabbi Avraham Cohn na pozvání prvního kongresmana židovského původu zastupujícího Staten Island Maxe Rose úvodní modlitbu na půdě Sněmovny reprezentantů při příležitosti sedmdesátého pátého výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Přestože byl přímým účastníkem největší tragédie moderních dějin, díval se na svět s nadějí a optimismem a vedl k tomu i své blízké. Ve věku jednadevadesáti let podlehl koronavirové infekci. 1

WT100

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?