Firmu tvoří lidé, ne stroje nebo čísla, říká Heinz-Walter Grosse, šéf firmy B. Braun
Jednou z nejúspěšnějších čistě rodinných firem v Německu je výrobce zdravotnických prostředků a technologií B. Braun. Předseda představenstva profesor Heinz-Walter Grosse vede koncern, který vyrábí vše od injekčních stříkaček přes kloubní implantáty až po sofistikované laparoskopické přístroje. Firma B. Braun v Německu opakovaně získala ocenění coby „zaměstnavatel roku“. V regionu Melsungen, kde má hlavní sídlo, sponzoruje velké množství veřejně prospěšných aktivit, včetně podpory místního házenkářského klubu, kde shodou okolností hraje i český reprezentant Daniel Kubeš. Profesor Grosse si libuje, že letos poprvé jejich hoši postoupili do evropské házenkářské ligy. „V naší firmě všichni fandíme házené a fotbalu,“ usmívá se muž se spíše menším vzrůstem, ale o to větším charismatem, pro kterého je B. Braun jedna velká rodina.
Při své červnové návštěvě českého zastoupení profesor Grosse mimo jiné oznámil povýšení tří českých manažerů firmy. Lubomír Klepáč se od července bude z pozice viceprezidenta divize Aesculap plně věnovat rozvoji evropského regionu 4a. Jednatelem společnosti B. Braun Medical se místo něj stane dosavadní člen vedení Skupiny B. Braun a jednatel společnosti B. Braun Avitum Petr Macoun. Řízení divize Aesculap se ujímá Alan Munteanu.
* Jste 175 let stará společnost, která má ve zvyku plánovat v delším časovém horizontu. Jaké jsou vaše cíle?
B. Braun je globální společnost, působíme v 61 zemích a loni jsme měli obrat 5,2 miliardy eur. Dvě třetiny z našich 51 tisíc zaměstnanců pracují v našich výrobních zařízeních. Všechny zdravotnické produkty a služby, které prodáváme, také vyrábíme či sami poskytujeme. To nám umožňuje kontrolovat jejich kvalitu. A každý rok investujeme dvě stě milionů eur do výzkumu a vývoje. Jsme díky tomu stále na špičce. Před pětadvaceti lety jsme měli obrat jednu miliardu a 20 tisíc zaměstnanců. Čili nárůst za čtvrt století je to pětinásobný. A vidíme hodně příležitostí pro další růst. Například v Německu máme miliardu obrat, a to u nás žije jen 85 milionů lidí. V Asii, kde žijí miliardy, máme zatím jen obrat 900 milionů eur. Růst můžeme i v Africe, kde máme 130 milionů obrat, a Jižní Americe se 350milionovým obratem.
* Jaké regiony rostou nejrychleji?
Asie, Afrika i Jižní Amerika rostou ročně dvojciferně. Nicméně jako nejrychleji rostoucí region můžeme označit Čínu.
* Můžete tímhle tempem pokračovat i následující čtvrtstoletí? Ano, věřím v to. Máme ale strategii stabilního růstu. Pokud děláme akvizice, jsou to spíše menší firmy, které disponují unikátními technologiemi nebo know-how. Nikdy nerosteme nějakým skokovým způsobem.
* Jak důležitý je pro vás český a slovenský trh?
Pro B. Braun je každá nemocnice důležitá. Každý, kdo pracuje ve zdravotnictví, je důležitý. V České a Slovenské republice jsme za posledních dvacet let vytvořili velmi dobrý, stále rostoucí byznys. Budujeme zde stabilní síť dialyzačních středisek. Když jsem byl ještě zodpovědný za region střední Evropy, tuto síť jsem pomáhal rozjíždět. První dialyzační středisko jsme otevírali v roce 1994 v Teplicích a já mám na to moc hezké vzpomínky.
* V České republice máme za sebou jen 25 let kapitalismu. Co byste poradil českým rodinným firmám, aby dosáhly takového úspěchu jako rodina Braunových, kteří se z vlastnictví jedné malé lékárny vypracovali na globální firmu?
Firmy řízené rodinami zakladatelů podléhají stejným zákonům trhu jako veřejně obchodovatelné firmy. Ale pro veřejně obchodovatelné firmy jsou klíčové čtvrtletní výsledky, které musejí uspokojovat akcionáře, a tak mají tyto společnosti často jen krátkodobou strategii. Rodinné firmy, které mimochodem v Německu v souhrnu zaměstnávají více lidí než veřejně obchodovatelné firmy, jsou doslova páteří německé ekonomiky. Rodinné firmy jsou všechny velmi uvážlivé ohledně finanční stability. Majitelé jsou velmi úzce spojeni s reálným byznysem a ve většině případů investují podstatnou část zisků zpátky do firmy. Řada těchto firem, tak jako B. Braun, roste organicky. Nejsou to velké akvizice za dvě tři miliardy eur. Je to postupně rostoucí byznys, který vytváří hodně pracovních míst a nabízí trhu opravdovou přidanou hodnotu.
* Chtěl byste něco vzkázat zaměstnancům českého a slovenského B. Braunu?
Zrovna jsme schválili finanční výsledky a výroční zprávu za rok 2013. Chtěl bych všem osobně poděkovat nejen za poslední rok, ale za těch dvacet let, co je B. Braun v Česku a na Slovensku. Jsou to vždy lidé – ne stroje či čísla – kdo vytváří firmu.
* A jedna obligátní otázka závěrem: Hodně se mluví o budoucnosti EU a eura. Jaký je váš názor?
Já si ještě velmi dobře pamatuji, jak byl svět rozdělen. Není to tak dávno, co spolu lidé v Evropě válčili a zabíjeli se. Dnes máme to privilegium žít v míru. V Evropě nebyla bezmála 70 let velká válka a to je úspěch. Jsem proto velkým příznivcem spojené Evropy a společné měny euro. Máme tu model Spojených států amerických a můžeme diskutovat, zda by byl pro nás stejně vhodný. Ale určitě není správné vracet se zpátky do minulosti k rozdělené Evropě.
Rodinné firmy v Německu zaměstnávají více lidí než veřejně obchodovatelné firmy. Pokud děláme akvizice, jsou to spíše menší firmy, které disponují unikátními technologiemi nebo know-how.
O autorovi| Jan Müller, muller@mf.cz