Menu Zavřít

Patnáct let a sbohem, ropo

10. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Švédsko

bitcoin_skoleni

PRAHA (mtc) - Zbavit se závislosti na ropě do roku 2020 se jako první rozvinutá ekonomika hodlá Švédsko. Během několika měsíců má skupina průmyslníků, univerzitních profesorů, zemědělců a státních úředníků předložit parlamentu plán, jak do patnácti let najít náhrady za ropu pro celou ekonomiku země. Švédské vláda uvádí, že cílem je nahradit veškerá fosilní paliva obnovitelnou energií dříve, než klimatické změny a prudce rostoucí ceny ropy zničí hospodářství. „Chceme být připraveni mentálně i technologicky na svět bez ropy. Náš plán je reakcí na globální klimatické změny, na rostoucí ceny benzinu a na varování odborníků, že zásoba světové ropy se blíží ke konci,“ sdělil vládní mluvčí.
Britský list Guardian citoval švédskou ministryni pro udržitelný rozvoj Monu Sahlinovou, která závislost na ropě označila za jedno z největších nebezpečí, kterým nynější svět čelí. „Vždy budou existovat lepší alternativy než ropa. V budoucnu by žádný dům neměl potřebovat ropu na vytápění a žádný motorista by neměl být nucen jezdit jen na benzin,“ uvedla ministryně Sahlinová.
Švédsko má v přechodu na alternativní zdroje energie před většinou vyspělých zemí významný náskok. Již v roce 2003 získávalo více než čtvrtinu energie z obnovitelných zdrojů (průměr pro Evropskou unii byl šest procent). Téměř veškeré domy jsou vytápěny párou či vodou, kterou ohřívá geotermální energie. Tamní vláda také spolupracuje s automobilkami Volvo a Saab na vývoji osobních i nákladních automobilů, jejichž motory by spalovaly bioetanol.
Švédsko se připojilo k Islandu, který podobný program vyhlásil již dříve. Island si ovšem jako termín stanovil až rok 2050. Zato v polovině století chce mít veškerou pozemní i lodní dopravu poháněnou vodíkem. Z mimoevropských zemí je nejdále Brazílie, která do pěti let plánuje přechod osmdesáti procent automobilů na bioetanol z cukrové třtiny.

  • Našli jste v článku chybu?