SPOJENÉ STÁTY Americký Kongres se do uzávěrky tohoto vydání minulý pátek nedohodl na zákonu o vládních výdajích, kvůli němuž je od minulého úterý paralyzována řada federálních úřadů USA (viz článek Zákopová válka, strana 46).
Prezident Barack Obama zrušil kvůli domácí situaci dokonce plánovanou cestu do jihovýchodní Asie. V sobotu měl odletět do Indonésie, kde se měl na ostrově Bali zúčastnit summitu Rady pro hospodářskou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). V jeho průběhu měl podepsat významnou dohodu o volném obchodu tichomořských zemí.
Bílý dům však opakovaně vyzval republikány ve Sněmovně reprezentantů, aby ustoupili od svých požadavků odložit zdravotnickou reformu prezidenta a aby neprodleně schválili rozpočet. Ani čtvrteční jednání soupeřících stran ve Washingtonu nic nevyřešilo, oba tábory spíše přitvrdily rétoriku a znásobily vzkazy voličům. Obama prohlásil, že republikáni jsou jeho reformou „posedlí“ a že šéfa sněmovny Johna Boehnera (na snímku) ovládají konzervativní „extremisté“.
Podle průzkumu veřejného mínění agentury Reuters viní 24 procent Američanů z nynější situace republikány, 19 procent přikládá naopak vinu Obamovi a demokratům. Celkem 46 procent respondentů viní z krize obě strany.
Uzavření federálních úřadů, které nebyly označeny jako nezbytné pro chod země, komplikuje život řadě Američanů i návštěvníků USA. Největší obavy však vzbuzuje možná platební neschopnost, která hrozí, kdyby se do 17. října nepodařilo schválit zvýšení dluhového stropu USA. Boehner však podle deníku The Washington Post naznačil, že pracuje na tom, aby tato situace nenastala.