Menu Zavřít

Pavel Cyrani: Klasické zdroje budou vydělávat méně, tvrdí šéf strategie ČEZ

1. 12. 2014
Autor: Euro.cz

rozhovor * ČEZ zásadním způsobem změnil svoji rozvojovou strategii, proč? Jaké pro to byly důvody?

Důvodem je změna energetického trhu, a to zejména toho evropského. Musíme včas reagovat na několik trendů. Ty první mají regulatorní charakter a kladou důraz na snižování emisí a zvyšování účinnosti. Stejně důležité jsou ovšem trendy technologické, které jsou v řadě případů na regulaci nezávislé. Výsledkem je pak decentralizace energetiky, která znamená přesun výroby elektřiny blíž ke spotřebiteli. Může se zdát, že změna prostředí v energetice probíhá relativně pomalu a nenápadně, ale to nelze podcenit. Podívejte, kde byl před pár lety výrobce telefonů Nokia. Nedávno milovaná a velice ceněná značka dnes patří historii – její nový majitel a hlavně její zákazníci s ní už dál nepočítají. Nechceme, aby podobný osud potkal i nás. Proto se musíme měnit a vyvíjet také podle potřeb zákazníků.

* Lze nově připravovanou strategii považovat za definitivní konec klasické velké energetiky?

Určitě ne. Velké zdroje budou s těmi menšími koexistovat a spolupracovat. Ať už jako zdroje základního zatížení pro velké metropole a průmysl, nebo jako záložní zdroje pro obnovitelné zdroje. V naší strategii proto jasně stanovujeme, že musíme i nadále patřit k nejlepším v provozu klasické energetiky. Uvědomujeme si, že kvůli deformované ceně silové elektřiny budou klasické zdroje vydělávat míň, a proto je chceme provozovat co nejefektivněji. Česká republika si díky nim zachová energetickou soběstačnost i bezpečnost.

* Kdy by se nová obchodní strategie měla pozitivně projevit na hospodaření ČEZ?

Je známo, že nejrychleji se na hospodaření projeví úsporná opatření. Ta realizujeme také. S plněním strategie jsme ale už začali tím, že jsme rozšířili spektrum služeb i mimo oblast energie. Úspěšně nabízíme mobilní a také některé finanční služby, jako například pojištění retailovým zákazníkům. Další služby budou přibývat. V roce 2015 a 2016 se chci intenzivně věnovat rozšíření nabídky energetických zařízení a služeb pro firemní zákazníky. Chci, aby všichni mohli těžit z našich zkušeností s kogenerační výrobou elektřiny a tepla, obnovitelnými zdroji, optimalizací osvětlení i vytápění.

* Nemáte obavy z toho, že budete investovat finance a energii do nové rozvojové strategie a za několik měsíců se opět v Bruselu změní pravidla pro podnikání v oboru a budete muset plány zcela předělat?

Jedna věc je energetická politika EU a druhá technologický pokrok, ke kterému dnes dochází bez ohledu na to, jaké politické cíle zvítězí. Jsem přesvědčen, že nové technologie potáhnou změny na trhu i nadále, a proto na ně reagujeme v naší strategii. Na straně druhé i Evropská rada učinila první nezbytný krok k nápravě legislativního rámce energetických trhů, když se shodla na nových energetických cílech EU do roku 2030. Ačkoli výsledný kompromis nereaguje na riziko vzájemného negativního ovlivňování více cílů, na něž jsme upozorňovali, vítáme, že byl definován rámec budoucí klimaticko-energetické politiky EU. Klíčová ovšem bude podoba evropských směrnic i české legislativy, které určí cestu, jak k těmto cílům dojít.

* V rámci nové strategie počítáte i s tím, že budete stavět a modernizovat elektrárny pro další zákazníky. Není to posilování konkurence?

bitcoin_skoleni

Především chceme co nejvíce zhodnotit naše dovednosti ve prospěch akcionářů. To má dvě roviny. Jednou je ta skutečnost, že naše dceřiná firma Škoda Praha získala při obnově našich elektráren know-how, které může využít při obdobných projektech v zahraničí. Komplexní obnova elektráren, což byl největší energetický projekt uplynulého desetiletí, za zhruba sto miliard korun končí, a tak hledáme, jak využít naše inženýrské kapacity. Příležitosti v zahraničí jsou, i tam bude nutná obnova elektráren, na níž se můžeme podílet.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?