Do Řecka se zřejmě vrací drachma. V tomto okamžiku se zdá být jasné, že pomoc z Bruselu nedorazí a grexit je blízko. To, co provádí řecká vláda, je absurdní a normální logikou nevysvětlitelné. Takovou ekonomickou sebevraždu v evropských dějinách dosud žádný stát nepáchal.
Řecku by opuštění eurozóny jistě mohlo dlouhodobě pomoci nalézt cestu k růstu a prosperitě. Měnová odluka by však musela být řádně naplánována a koordinována s ECB, která by dokázala obnovenou drachmu stabilizovat na nějaké rozumné úrovni kurzu. Tím by pomohla Řekům omezit inflační explozi, která se v tuto chvíli jeví jako nevyhnutelná, a udržela by v chodu národní bankovní systém.
To, co provádí Tsiprasova vláda, je však cosi jako neřízený výbuch, jehož následky jsou nepředvídatelné. Když se podaří udržet zemi v chodu do konce týdne, proběhne referendum. Mimochodem protiústavní, protože o fiskálních otázkách nelze podle řecké ústavy rozhodovat referendem. Není ale jasné, co bude pak. Vyhlásí řecká vláda insolvenci, pokud voliči odmítnou návrhy věřitelů?
Všechny řecké dluhy by se v tu chvíli staly splatnými a věřitelé by se domáhali úhrady kdekoli po světě zabavováním řeckého majetku. Jak dlouho bude mít Tsipras eura na výplatu penzí nebo mezd státních zaměstnanců? Nebo si jeho kabinet myslí, že Němci a další řeknou, pardon, my to tak nemysleli, berte si z našich daní, kolik chcete, a dělejte s těmi penězi, co chcete?
Když voliči rozhodnou, že návrhy věřitelů přijmout chtějí, tak to bude s křížkem po funuse. Dohody o pomoci Řecku končí dnes a veškerá jednání by musela začít zase od začátku. A bankovní prázdniny nemohou trvat měsíc. I ten týden je pro ekonomiku hodně velký problém.
Řecko má za sebou desetiletí tragicky špatných vlád. Dokud se v zemi platilo drachmou, byl to jen a jen problém Řeků, že mají neúnosně hypertrofovanou státní administrativu, nezaplatitelný penzijní systém a ekonomiku svázanou státními regulacemi k naprosté nekonkurenceschopnosti. Když přijali euro, mysleli si, že se zbaví odpovědnosti za tuto politiku. A dlouho to tak skutečně bylo. Ke změně k lepšímu nedošlo ani v uplynulých pěti letech pod tlakem věřitelských institucí. Řekové poškrtali nějaké výdaje, ale skutečné reformy veškeré žádné.
Přes to všechno mohli dostat další miliardovou dávku do žíly, protože evropské politické elity grexit nechtějí. Stačil slib krotkých reforem, na jehož splnění by si nevsadili ani Křemílek s Vochomůrkou. A Tsipras to zarazil vyhlášením absurdního referenda. Je tedy nutné položit si otázku, zda skutečným a utajovaným cílem komunistické vlády v Řecku opravdu není opuštění západního spojenectví, přičemž vina má být před řeckým lidem svalena na Němce a další zlé imperialisty. To by se ovšem Řekové měli teprve na co těšit.
Čtěte také:
České finanční domy mají dost kapitálu pro jakýkoli scénář vývoje v Řecku
Juncker se cítí zrazen. EU už nemůže Řekům nic nového nabídnout
Záchranný program pro Řecko v úterý končí, euroskupina jej neprodlouží
Tsipras vyhlásil referendum, zoufalí Řekové hromadně vybírají úspory
Řecké banky zůstanou týden zavřené, výběry se omezí na 60 eur denně
Jednání Řecka s veřiteli krachla. Referendum bude neplatné, vzkazuje MMF