Menu Zavřít

Pavel Páral: Křetínský sází na pud sebezáchovy

13. 1. 2015
Autor: Robert Zlatohlávek, E15

Projekt, který nestojí za to, aby byl zpracován, nestojí za to, aby byl zpracován dobře. Tak zní jeden ze slavných Murphyho zákonů. Přesnější komentář k aktualizované Státní energetické koncepci nejde vymyslet. Český stát totiž může mít energetickou koncepci, jakou chce, ale na konci dne se vždy musí řídit společnou energetickou politikou EU. Ta spočívá v likvidaci energetiky jako odvětví a rozpadu energetického trhu.

Přesvědčení, že nám posvítí sluníčko a zatopí vítr, se vtělilo do klimatického balíčku a absurdního navyšování výkonu dotovaných obnovitelných zdrojů. Dnes už jsme ve fázi, kdy nejen výstavba, ale ani rekonstrukce klasických zdrojů energie nejsou ekonomicky odůvodnitelné, protože státní dotace je vyhánějí z trhu.

Je hezké, že vláda chce konečně rozhodnout o řešení limitů těžby uhlí v severozápadních Čechách. Ale může se docela dobře stát, že to uhlí nebude kde spalovat. Každý kotel se dříve nebo později propálí a jeho výměna či obnova se dnes prostě nevyplatí.

A po pravdě řečeno to, o čem vláda bude v dalším jednání rozhodovat, přesně v duchu Murphyho zákonů za žádné rozhodování nestojí. Podle rozhovoru pro E15 ministr Mládek nepočítá s úplným prolomením limitů, ale má dvě varianty. První je prolomení limitů pouze v dole Bílina, kde jsou limity zcela zbytečné, protože tam nestojí v cestě ani jeden obydlený barák.

Druhá varianta k tomu má umožnit mosteckému dolu ČSA vytěžit uhlí co nejblíže Černic a Jiřetína, ale bez toho, že by obce padly těžbě za oběť. Což vypadá jako super kompromis, ale jen do okamžiku, kdy se na stůl položí kalkulace, z nichž bude nejspíš zřejmé, že tohle nikdo soudný těžit nebude, ani kdyby uhlí zdražilo na dvojnásobek.

Britský a italský zdravý rozum

Politika řeší energetický problém politickými nástroji. Nejpodstatnějším z nich je zbabělost říci lidem pravdu o tom, že když nezapomenou na zelené utopie, tak si nezatopí, protože na to nebudou mít. V byznysu ale pro zbabělost není místo. A tak Daniel Křetínský a jeho EPH po koupi černouhelné elektrárny ve Velké Británii kupuje další klasické zdroje v Itálii.

Křetínský je zřejmě přesvědčen, že nad politickou zbabělostí dříve nebo později zvítězí pud sebezáchovy. Jeho současné dosti riskantní investice by se potom ukázaly jako kšeft století. Itálie a Británie jsou země, které již mají opravdu značné problémy s dostatkem zdrojů. A jsou dost mocné, aby poslaly Brusel s jeho nesmysly k šípku a řešily problém svých obyvatel standardním tržním způsobem.

Pokud by tahle sázka Křetínskému vyšla, vydělá tolik, že Sparta bude moci sestoupit do Hanspaulské ligy, aniž by bylo třeba krátit klubový rozpočet. Ale přiznejme si, že bychom na tom vydělali všichni. Včetně majitelů domků v Jiřetíně. Cena jejich nemovitostí by totiž poskočila vzhůru. A ne o málo. A aktualizovaná energetická koncepce by se bezesporu zase aktualizovala.


Čtěte také:

Křetínského EPH kupuje od E.ONu elektrárny v Itálii

Americký SunEdison plánuje stlačit náklady na výrobu solární elektřiny

bitcoin_skoleni

Investice do obnovitelných zdrojů levná ropa nezastavila

NKÚ: Do roku 2030 přesáhne podpora obnovitelných zdrojů bilion korun

  • Našli jste v článku chybu?