V Praze asi momentálně není příliš mnoho řidičů ani mezi těmi mladšími, kteří by věřili, že za svého života projedou tunelem Blanka. Nicméně eskapáda s rozmáčenými kabely je hodně přes míru i na Blančiny poměry. A nelze se divit, že šéf Metrostavu Jiří Bělohlav už toho má dost a nabízí městu pomocnou ruku. Chce převzít dokončení stavby.
Bohužel se lze obávat, že nabídka Metrostavu zůstane nevyužitým gestem dobré vůle. Blanka je totiž gigantickým měřítkem hloubky, do níž se v minulých letech dostalo pražské hospodaření. A ukazuje, jak obtížné je vracet tyto poměry k normálu. Vše šlapalo jako dobře namazaný stroj, dokud na město nepřišly krušné časy, nedostatek peněz a hlavně výměna politické garnitury. Nová parta v čele s primátorem Svobodou se nechtěla nechat zavřít, a tak začala prověřovat plnění největší městské zakázky. A ono se ukázalo, že se zákony si dříve nikdo moc hlavu nedělal a velká část faktur nemá oporu ve veřejné soutěži.
Začala mela, která dosud neskončila. Město přestalo proplácet faktury, což nakonec skončilo arbitráží. Ta rozhodla, že co firmy na stavbě odvedly, musí město zaplatit.
Obětní Beránek
Přes všechny pochybnosti o předražení tunelu a možné korupci je evidentní, že nové vedení města dělalo vše pro to, aby věci uvedlo do souladu s platnými zákony a dokončilo stavbu. Jenže tím se zároveň uzavřely kohouty, z nichž pili původní „architekti“ kšeftu Blanka. A začala válka, jejímž výsledkem je množství trestních stíhání, z nichž asi nejkurióznější je šikana bývalého ředitele odboru městského investora Jana Beránka. Ten zastavil proplácení faktur, protože se mu jevily jako neoprávněné. Podle policie měl ovšem přece vědět, že jsou oprávněné. Zároveň mu však hrozí stíhání za to, že si zadal takzvanou kategorizaci prací od nezávislé právní kanceláře, která mu měla říci, co je možné zaplatit a co ne. V tomto případě měl pro změnu vědět, že vše je protizákonné a nic se proplácet nemá. Jakýkoli krok k dokončení stavby tedy policie a státní zástupci čtou jako trestný čin.
Pak se na magistrátu zase přepřahalo a k moci se vrátili sociální demokraté, kteří svítili Pavlu Bémovi na začátku celého projektu. A ukázalo se, že ani teď to otevření tunelu není sranda, protože prý někdo utopil kabely. A už mnoho měsíců se v temných pražských zákoutích hovoří o tom, že to bude stát půl druhé miliardy, jakkoli se veřejně donedávna mluvilo jen o milionech. A dodejme, že údajně zničené kabely kromě znalce placeného jejich dodavatelem, tedy firmou ČKD DIZ, nikdo jiný neviděl.
Metrostav by to třeba dokázal dodělat za sto milionů. Nebo za deset. Ale je vysoce pravděpodobné, že než by to stihl, tak pražská primátorka i Jiří Bělohlav budou čelit nějakému trestnímu stíhání ze strany bezpochyby neúplatných policistů a státních zástupců. A stavba tak jako tak nebude dokončena dříve, než z ní původní mafiánské partičky vyždímají to, co si před 15 lety dohodly. Na kabelech, nebo na čemkoli jiném.
Čtěte také:
Metrostav nabídl Praze kompletní dokončení Blanky
Metrostav nabídkou na dokončení Blanky maskuje své chyby, tvrdí ČKD
Metrostav nabídl Praze kompletní dokončení Blanky
Dodavatel: Výměna kabelů v tunelu Blanka potrvá přes osm měsíců