Blíží se konec roku a investoři si kladou již tradiční otázku, jakým směrem se vydají globální akciové trhy. Většina akciových indexů z vyspělého světa na začátku listopadu zaostává za letošními maximy, a to pořád ponechává prostor pro dohánění těchto úrovní v závěru roku.
Index S&P 500 ztrácí už jen dvě procenta, aby se dotkl letošního maxima, které zároveň představuje i jeho maximum historické. V Evropě ztrácí Stoxx 600 na svá maxima z dubna osm procent, francouzskému CAC 40 chybí pět procent a německý DAX zaostává za letošními maximy dokonce o deset procent. Výjimku tvoří index Nasdaq 100, který se díky těžkým váhám jako Google, Apple nebo Facebook dokázal již nyní vyšplhat na rekordní úroveň.
V posledních letech byly často klíčem k rozluštění akciové křížovky centrální banky. V jaké jsou nyní situaci ty dvě nejvlivnější? V polovině prosince s vysokou pravděpodobností přistoupí americký Fed k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2006, zatímco ECB na prosinec zvažuje další uvolnění měnové politiky.
Tomu nahrávají i silná říjnová čísla z amerického trhu práce. Tento rozkol mezi měnovou politikou Fedu a ECB by mohl přinést další zisky americkému dolaru na jedné straně a ztráty euru na straně druhé.
Odlišné nastavení měnových politik je sice silný argument pro navýšení pozic v Evropě vůči americkým protějškům, ale neznamená to, že v zámoří nás už do konce roku nečekají žádné zisky. Pokud by historie měla být vodítkem, tak akcie právě vstoupily do nejlepšího tříměsíčního období v roce. Období od listopadu do konce ledna v průměru přináší americkému indexu S&P 500 nejvyšší čtvrtletní zhodnocení v roce.
Autor je makléř Patria Finance
Čtěte také:
Čína opět povolí primární nabídky akcií, na řadě je prvních 28 zájemců
Americké akcie oslabily po zprávách o ekonomickém růstu a zvýšení úroků