V měděné varně podniku Pegas o objemu dvacet hektolitrů dlouhé roky vládl Oto Rinchenbach, než jej v srpnu 2016 v pozici hlavního sládka vystřídal právě Rádek.
Zdejší minipivovar - celým názvem První moravský domácí pivovar Pegas -patří k těm nejstarším výrobnám u nás.
Rekonstrukce historického domu v brněnské Jakubské ulici začala v roce 1990, v září 1992 se ve zdejší krásné dvounádobové varně zadělalo na první várku. Brněnský podnik si tak podle všeho připsal důležité prvenství a stal se historicky prvním minipivovarem v moravských zemích.
Pegas dnes ročně produkuje zhruba 2500 hektolitrů piva, naprostá většina se vypije přímo ve zdejším výčepu, část končí v nerezových sudech a plastových láhvích. „K výrobě je používán slad z humnové sladovny v Záhlinicích a speciální slady ze sladovny Weyermann.
Chmelíme žateckým chmelem,“ upřesňuje Rádek na stránkách pivovaru.
Největší devízou pivovaru Pegas je stálá široká nabídka na výčepu. Pokaždé, když piják dorazí - pokud tedy zrovna nepanuje karanténa, má na výběr z pěti piv -čtyř stálic čítajících třeba osvěžující pšeničný Weizen nebo sytý speciál Gold zrozený z plzeňského, bavorského a karamelového sladu a jednoho sezonního zpestření.
Tím prvním, co jsme zkusili, byl tmavý svrchně kvašený Oatmeal Stout, který Jan Rádek vyrábí z plzeňského a karamelového sladu, britských chmelů, praženého ječmene a nesladovaného ovsa.
Pivo voní pražením a i přes svou plnost a sytost nepůsobí těžce, natož sladce a zdobí jej velmi dobrá pitelnost.
Dostal se k nám i pětiprocentní Wolf Pack, což je Pale Ale anglického typu, jejž v Pegasu uvařil hostující sládek Robert March z granthamského Newby Wyke. Hořké pivo působí až pelynkově, provází jej zemitá vůně a především vynikající pitelnost. •