Nová ředitelka ČOI chce zavést společné kontroly státních dozorových orgánů
Přestože Česká obchodní inspekce (ČOI) sídlí ve stejném domě jako agentura CzechInvest, totální personální obměna řídících pracovníků, odstartovaná v obou státních institucích ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem (ODS), probíhala odlišně. Zatímco v CzechInvestu se k odvolanému šéfovi Tomáši Hrudovi ze solidarity přidali i ostatní členové vedení agentury, v obchodní inspekci dala nově jmenovaná ústřední ředitelka Jana Příhodová všem podřízeným ředitelům „padáka“ sama. Pouze jeden ze sedmi ředitelů, kteří v ČOI působili s odvolaným šéfem Jiřím Pěkným, zatím zůstává. Ovšem pouze proto, že je v pracovní neschopnosti.
Nejdříve vyzdvihli, poté ponížili.
„Musel jsem vyklidit svou kancelář a žádnou jinou jsem nedostal. Stejně dopadli i kolegové. Takže teď úřadujeme na chodbách,“ říká s trpkostí v hlase Jiří Pěkný, který si myslí, že celá akce souvisí hlavně s tím, že je členem opoziční ČSSD. Nezakrývá, že se jej jednání ministra Římana dotklo, „v listopadu loňského roku jsem z rukou předsedy Senátu Přemysla Sobotky, člena ODS, přebíral Národní cenu za jakost. ČOI ji získala jako jediný z českých státních orgánů. Nyní mě ministr ze stejné politické strany vyhazuje kvůli údajnému špatnému fungování inspekce.“ Pěknému se nezdá fér, že mu Říman, když jej minulé úterý odvolával, vytkl, že ČOI obtěžuje malé a střední podnikatele. „Mám dopis, tři týdny starý, kdy nám Svaz obchodu a cestovního ruchu děkuje za snižování zátěže podnikatelům,“ hájí se odvolaný šéf. Zatím neví, co bude dělat, ale nedovede si představit, že by v ČOI zůstal, když podle něj „nejlepší lidé byli vyhozeni“.
Spotřebitele ochráníme, podnikatelům odlehčíme.
Ředitelka Jana Příhodová prohlašuje, že personální změny nejsou samoúčelné. Souvisejí prý s novou organizační strukturou. Místo původních 18 oddělení jich po sloučení zůstane jen šest. Proti dosavadním sedmi budou jen tři ředitelé. Do tří měsíců by na ústředí ČOI mělo pracovat jen 70 lidí (dosud 96). Oblastních inspektorátů se propouštění týkat nemá, ředitelka naopak nevylučuje, že se ještě personálně posílí. „Jsem přesvědčena, že změny povedou ke zprůhlednění a zefektivnění činnosti ČOI,“ soudí Příhodová, která v ČOI v devadesátých letech krátce pracovala jako inspektorka a v posledních šesti letech byla za ODS místostarostkou Prahy 1, kde je nadále členkou zastupitelstva. Nikdo se prý nemusí obávat, že se sníží ochrana spotřebitele, jak prorokuje Jiří Pěkný. Příhodová zatím připravuje změny, které se dotknou hlavně podnikatelů. Chtěla by mimo jiné sestavit zvláštní komisi, jež by kolektivně rozhodovala o tom, který výrobek bude označen za nebezpečný. „Myslím, že bude objektivnější, když se o tom bude jednat v týmu. Dosud se často stávalo, že nějaký výrobek byl veřejně prezentován jako nebezpečný ještě předtím, než o tom bylo skutečně rozhodnuto.“ Chce též připravit novou metodiku boje proti falzifikátům: „Kontroly v obchodech nemohou být pouze nahodilé, ale pravidelné a musejí se zaměřit na problematické lokality.“ Příhodová se chce také zasadit o větší součinnost všech státních dozorových orgánů. Plánované kontroly by „čojka“ měla dělat společně a v maximální součinnosti s živnostenskými úřady, celníky i jinými orgány. „Zatím tady žádná koordinace nebyla. Jde o to, aby různí kontroloři nenavštěvovali podnikatele samostatně v několika dnech, přičemž každý po nich chce vždycky totéž. Myslím, že to bude i účinná obrana proti korupci,“ říká. Podle Jiřího Pěkného však nejde o žádné koncepční řešení. „Podle mě je třeba vytvořit ve vztahu ke spotřebitelům jediný dozorový orgán, jen tak lze odstranit překrývání kompetencí,“ myslí si. Jeho názor je však teď už vedlejší.