Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už nebude v další vládě a v politice skončí. Odejít chce také ze Sněmovny, neřekl ale kdy. Rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné názorovým rozchodem s hnutím ANO. Jeho členem ale zůstane.
Pelikán v rozhovoru pro web Aktuálně.cz uvedl, že zůstane v současné vládě, protože kabinet je v demisi, a sám tedy již demisi podat nemůže. Mohl by pouze požádat prezidenta, aby ho z funkce uvolnil. Nechce ale přidělávat práci svým kolegům.
O odchodu uvažoval delší dobu, k rozhodnutí přispěl i jeho verdikt o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. „Očekával jsem, že to vyvolá u některých politických subjektů v Česku nepřátelské reakce a nechtěl jsem tím zatěžovat jednání o budoucí vládě,“ vysvětlil Pelikán.
Jako další důvod uvedl, že jeho stanoviska a názory nejsou vždy v souladu s většinovým stanoviskem ANO. Týká se to podle něj třeba postoje k hnutí SPD, ale nejenom toho. „Velmi obtížně hledám porozumění u řady poslanců v našem klubu, co se lidských práv týká,“ uvedl Pelikán, který je také předsedou Rady vlády pro lidská práva.
Pan Pelikán našel Čepičku. Staronový ministr chystá nový zákon o státním zastupitelství
Své rozhodnutí stáhnout se z politiky sdělil ministr spravedlnosti premiérovi zhruba před měsícem. Podle Babiše měl Pelikán na starosti těžký resort a vedl si velmi dobře. „Vím, že se mu nelíbilo třeba vystupování některých kolegů poslanců z ANO kolem pana Ondráčka, když kandidoval na předsedu komise pro kontrolu GIBS. Cítil, že nový poslanecký klub má v některých otázkách jiné názory,“ řekl dnes premiér webům E15.cz a Aktuálně.cz. Dodal, že Pelikán byl v hnutí ANO zástupcem městských intelektuálů a jeho hlas bude chybět.
Po odchodu z ministerstva se Pelikán hodlá vrátit do advokacie. Chce také přednášet na právnické fakultě, kde má teď desetinový úvazek.
Před odchodem z politiky by chtěl Pelikán ve Sněmovně prosadit ještě změny v oddlužení lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti. „Jsem rád, že jsem dotáhl do schváleného věcného záměru hromadné žaloby, které jsou moc důležité. Teď dokončujeme elektronické náramky a nový systém výběru soudců,“ dodal.
Pelikánovo rozhodnutí o vydání Nikulina, o něhož měly zájem USA a Rusko, kritizoval prezident Miloš Zeman. Pelikána předtím žádal, aby Nikulina vydal do Ruska. Podle Zemana může vydání Nikulina posloužit k vnitropolitickému boji v USA a Česko by se do takového boje nemělo zapojovat. Rozhodnutí kritizoval i bývalý prezident Václav Klaus či předseda KSČM Vojtěch Filip. Šéf komunistů dnes řekl, že kvůli Nikulinovi hodlá Pelikána interpelovat ve Sněmovně. Dodal, že na ministerstvu spravedlnosti zůstává mnoho nesplněných úkolů. Pelikánovo rozhodnutí naopak přivítali například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či poslankyně ODS Miroslava Němcová.
Školitel insolvenčních správců: Nulové oddlužení by mělo celospolečenské dopady
Napjaté vztahy měl Pelikán v poslední době s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Letos v únoru označil hnutí Tomia Okamury za fašistickou stranu. Pelikán se také ve vztahu k vyjednáváním, která vedlo ANO a SPD ohledně podpory vlády, vyjádřil, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD.
Pelikán také kritizoval Okamurovy výroky o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Předseda SPD v lednu prohlásil, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. „Důrazně žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř,“ vzkázal mu počátkem února Pelikán. Okamura dnes v České televizi prohlásil, že Pelikánův odchod z čela justice nepovažuje za významnou ztrátu pro českou politiku ani pro resort spravedlnosti.
Čtěte dále: