Menu Zavřít

Až vymřou včely: řetězec Penny provedl drastický experiment s prázdnými regály

16. 5. 2018
Autor: Penny / Rewe Group

Pokud vymřou včely, zboží v obchodech drasticky ubude. To je výsledek experimentu řetězce s potravinami Penny. V Německu v jednom ze svých supermarketů provedl PR akci, kdy vyřadil z regálů veškeré zboží, které je závislé na opylovačích. Dotklo se to asi 60 procent sortimentu.

Včely jsou pro člověka důležitější, než si řada lidí myslí. Jak moc je člověk závislý na činnosti včel a jiného hmyzu, chtěl ukázat řetězec supermarketů Penny. V jedné ze svých poboček v Německu vyřadil ze sortimentu veškeré produkty, pro které jsou nezbytné včely a další druhy opylovačů. Z 2500 potravin a dalších produktů tak z nabídky vypadlo okolo 60 procent druhů zboží.

„Tyto produkty by neexistovaly, pokud by pokračovalo neomezené vymírání hmyzu,“ napsal ve své tiskové zprávě řetězec, jenž patří pod německou skupinu Rewe.

Akci zaštítil ministr životního prostředí Dolního Saska Olaf Lies. „Byl jsem v šoku, když jsem viděl, kolik výrobků bylo ze sortimentu vyřazeno. Neměl jsem představu o tom, kolik produktů by bylo eliminováno, pokud by nedocházelo k opylování hmyzem.“

Nenapravitelné ticho

Obchodní ředitel Penny v Německu Stefan Mangel varoval před tím, že se příroda v následujících letech může stát nenapravitelně tichou, protože z ní zmizí mnoho druhů hmyzu. Za posledních dvacet let již došlo k radikálnímu úbytku opylovačů.

Profesorka evoluční ekologie na Humboldtově univerzitě v Berlíně Gerlint Lehmannová prohlásila, že vědci stále neznají přesné příčiny vymírajících druhů hmyzu. Proto je důležité situaci v přírodě i nadále bedlivě sledovat.

Ohroženy jsou zejména divoké druhy včel

PR akce řetězce, který je znám i v ČR, má upozornit zejména na vymírání včel. V Německu je na seznamu ohrožených včel 52,6 procenta ze všech původních druhů. Zejména se jedná o druhy divokých včel.

Celosvětově se práce opylovačů oceňuje každoročně na 265 miliard eur (6,8 bilionu korun). Kromě včel klesá počet druhů motýlů, mušek, můr i dalších brouků. Podle studie berlínské univerzity od roku 1990 poklesl počet druhů hmyzu na území Německa o 75 procent.

Chemie i změna klimatu

Příčiny mohou být různé. Kromě přeměny krajiny lidskou činností se jedná o používání herbicidů, jež hubí různé druhy plevelů, které byly přirozenou potravou pro včely. Negativní vliv na včely a další blanokřídlý hmyz mají i pesticidy na bázi neonikotinoidů.

Potvrdil to Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Velká pole řepky a kukuřice také mohou být jedním z faktorů, proč je včel i ostatních druhů hmyzu stále méně. Dalším důvodem může být i změna klimatu.

Německé sdružení pro ochranu přírody Nabu upozornilo na paradox, že zemědělství je životně závislé na opylovačích, přitom se zároveň podílí na jejich likvidaci. Sdružení podpořilo akci Penny, aby upozornilo na důsledky vymírání hmyzu pro člověka. Jedním z opatření, které má zvrátit nepříznivý trend, by mělo být rozšíření pěstování starých odrůd ovoce, vyzvala ministryně životního prostředí Claudia Dalbertová ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

bitcoin_skoleni

Související články:

Selhání samotářské včely. Největší světový producent mandlí se vrací k tradici

Jed na plevel vs. zmatená včela

Divoké včely „bojují“ proti terorismu. Z militantů jsou sběrači medu

Nejen rum a doutníky. Kuba má poklad v biomedu

 Včela, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?