Menu Zavřít

Penny zvyšuje standardy chovu zvířat

2. 12. 2019
Autor: Euro.cz

Projekt Penny Standard Animal Welfare zlepšuje životní podmínky a pohodu zvířat, stejně jako kvalitativní úroveň

masných produktů

Pro mnohé to může být jen reklamní fotografie z propagačních materiálů na český venkov: zelené pastviny, pasoucí se krávy, statní býci a okolo spokojeně pasoucí se telata. Může to být ale také skutečnost. A také je, a to i díky aktivitě Penny Standard Animal Welfare.

Stačí zajet na rozhraní Čech a Moravy, kde v kotlině při Bílém potoku západně od Svitav leží malé městečko Polička.

Byla založena jako královské město Přemyslem Otakarem II. už ve druhé polovině 13. století.

Dnes o sedm století později tady chovají skot takřka stejně jako tehdy, tedy v souladu s přírodou. Do místních stájí ráno co ráno úderem šesté hodiny vchází ošetřovatel, aby zvířata zkontroloval.

Prohlédne stání, uklidí krmiště a naservíruje zvířatům čerstvou snídani v podobě krmné směsi. Ta je každý den stejná. Den co den. Krmná směs obsahuje všechny živiny, které zvířata pro svůj zdravý vývoj a život potřebují. To je pro spokojenost hovězího dobytka důležité.

Je to stejné jako u člověka. I zvířata potřebují dostatek prostoru, čerstvého vzduchu i vody. Potřebují své jistoty, pravidelnost a klid. Stres nebo nečekané změny jim stejně jako člověku nedělají dobře. Špatně potom tráví, spí, jsou nerudná a život je prostě nebaví.

Odpoledne pak skot čeká pravidelná kontrola zootechnikem. „Pro nás je vztah ke zvířatům důležitý po celých 35 let, co se jejich chovu věnujeme.

Vždy jsme chtěli být o krok napřed před tím, co nařizuji zákony a vyhlášky. Už když jsme stavěli nové stáje, jsme je budovali s tím, že pro zvířata chceme nadstandardní podmínky. Takové podmínky, aby zvířata byla spokojená a měla, co potřebují,“ popisuje přístup ke zvířatům Roman Kysilka, chovatel společnosti Agronea z Poličky.

Zvířata žijí ve skupinách po 24 nebo 12 kusech tak, aby si vyhověla a stádo bylo v klidu. Pasou se na nedalekých pastvinách a sami ošetřovatelé se mezi ně na pastvu neradi vydávají. Nejenže nechtějí rušit jejich klid, ale stádo si přirozeně chrání své území, svá mláďata

a to není pro chovatele zrovna bezpečné. Zvířata zkrátka žijí v přírodě

tak, jak jsou po tisíciletí zvyklá.

Mají ale i svůj domov v podobě stájí.

I v nich mají dostatek relaxačních prostor a podlahy stájí jsou pevné s neklouzavým povrchem, aby se zvířata nezranila. Roštová stání tady nenajdete.

Důležitá je také vzdušnost stáje a neustále čerstvá pitná voda. Zvířata tak mají k dispozici i v zimě neustále čerstvou temperovanou pitnou vodu z nezamrzajících pítek.

Agronea je jedním z chovatelů, který se dobrovolně hned od počátku zapojil do projektu Penny Standard Animal Welfare. Ten je podporován také ministerstvem zemědělství a jeho cílem je zlepšení životních podmínek a pohody zvířat zavedením nadstandardních podmínek v chovu skotu a prasat. „Podmínky jsou pro dodavatele a jejich chovatele jasně stanoveny a jejich dodržování podléhá naší kontrole,“ popisuje Petr Baudyš, vedoucí kvality společnosti Penny Market, a dodává, že díky označení s logem Animal Welfare bude moct sám spotřebitel klást důraz na to, aby zvířata skutečně měla dobré životní podmínky. „Jsme přesvědčeni, že ‚welfare‘ přístup je základem pro to, aby spotřebitel nakonec mohl zakoupit ještě kvalitnější výrobky. Je obecně známo, že maso pocházející ze zvířat, se kterými bylo zacházeno šetrněji, je kvalitnější.“

bitcoin_skoleni

Zkrátka i chovná zvířata mají právo na spokojený život. „Je to podobné jako u člověka – pravidelnost, čerstvá strava, voda i vzduch a žádný stres,“ shrnuje Roman Kysilka.

  • Našli jste v článku chybu?