Menu Zavřít

Perfektní zrak i přehled. Chytré čočky umožňují dívat se na svět okolo a zároveň získávat řadu důležitých informací jako z mobilu

19. 4. 2022
Autor: Depositphotos
  • Americká společnost Mojo Vision představila nejnovější prototyp chytrých kontaktních čoček, které dokážou promítat informace přímo do sítnice uživatele

  • K ovládání aplikací na svém mobilu díky nim člověk nepotřebuje nic jiného než vlastní zrak

  • Čočky se mohou skvěle hodit například sportovcům. Do budoucna je však dotčená firma chce na trh uvést i jako zdravotnickou pomůcku, která by pomáhala lidem se zrakovými problémy


Propojení digitálního a reálného světa je lákavá myšlenka, která by se dala využít v široké škále činností - od zábavy až třeba po výuku. Současné headsety, určené pro zprostředkování podobných zážitků, jsou však objemné a mají omezené možnosti. Navíc bývají drahé, nabízejí omezené zorné pole a nelze je skrýt, což potvrdí například zaměstnanci Toyoty či Boeingu, kterým pomáhají s rychlejší opravou aut, respektive montáží letadel.

Minimálně jeden z těchto faktorů, a sice ona chybějící diskrétnost, by se ovšem dal dle americké společnosti Mojo Vision celkem efektivně vyřešit. A to pomocí chytré kontaktní čočky, která vysílá snímky přímo do sítnice nositele. Svůj nejnovější prototyp této nepostradatelné vychytávky firma představila koncem března.

Místo klikání stačí zaměřit svůj zrak

Díky speciálně navrženým čočkám mohou uživatelé získávat důležité informace, aniž by se museli dívat na obrazovku počítače nebo na svůj chytrý telefon. Přímo v jejich středu je totiž umístěn zelený monochromatický micro-LED displej. S průměrem menším než 0,5 milimetru a roztečí pixelů 1,8 mikronu jde o nejmenší a nejhustší displej na světě, který byl kdy pro dynamický obsah vytvořen. Jako takový může zobrazovat nejenom text, ale i grafické prvky či video ve vysokém rozlišení. Vše je přitom viditelné v interiéru, exteriéru nebo dokonce se zavřenýma očima.

Díky implantovanému mikročipu můžete zaplatit rukou, nepotřebujete kartu ani mobil. Má to však několik podmínek
Přečtěte si také:

Díky implantovanému mikročipu můžete zaplatit rukou, nepotřebujete kartu ani mobil. Má to však několik podmínek

Pozoruhodné je rovněž samotné napájení. Jde o patentovaný systém řízení spotřeby, který zahrnuje mikrobaterie lékařské kvality i komponenty bezdrátového dobíjení. Okolo okraje čočky se pak nachází řada další elektroniky - ve výbavě je začleněna spousta senzorů včetně akcelerometru, gyroskopu a magnetometru pro sledování pohybů očí nositele čoček. Posledně uvedená funkce zajišťuje, že snímky rozšířené reality zůstávají statické, když se uživatel rozhlíží, ale také umožňuje ovládat zařízení pomocí pouhých pohybů očí. A jak to vše vlastně funguje?

V zorném poli se objeví zaměřovací kříž, který se bude pohybovat v závislosti na pohledu nositele. Potvrdit nabídku z uživatelského rozhraní bude možné díky zaměření zraku na konkrétní položku - aplikace jsou uspořádány do prstence po obvodu zorného pole.

Přes všechnu sofistikovanost je však zapotřebí ještě vychytat drobné ,mouchy‘. Navzdory snaze dostat do čočky co nejvíce technologií bude zatím většina výpočetního výkonu potřebného ke spuštění aplikací rozšířené reality obsažena v doplňkovém zařízení. To se nosí na krku a funguje coby jakýsi doprovodný počítač, jenž bude do čočky bezdrátově streamovat obsah.

S vývojem pomáhá i Adidas

Protože ještě nebylo zařízení za účelem jeho použití schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), uskutečnily se první demonstrace funkcí pohledem skrz čočku umístěnou na držáku těsně před okem. V rámci tohoto procesu došlo dle webu CNET mimo jiné na test aplikace pro vyhledávání letů, zjišťování informací ohledně jízdy taxíkem či sledování údajů o lidské kondici, jako je třeba srdeční frekvence.

Umělá špička prstu dává robotům téměř lidské vnímání doteku. Mohla by být využita pro vývoj sofistikovaných protéz
Přečtěte si také:

Umělá špička prstu dává robotům téměř lidské vnímání doteku. Mohla by být využita pro vývoj sofistikovaných protéz

Právě sport je pro vývojáře z Mojo Vision jednou z největších výzev vůbec. Ve snaze své čočky vylepšit se společnost snaží identifikovat možné příklady jejich využití, a proto navázala spolupráci s výkonnostními atlety i řadou amatérských sportovních nadšenců. Vývoj probíhá i prostřednictvím strategických partnerství s některými zavedenými značkami, jako je například Adidas nebo 18Birdies.

Šéf jako ,pokusný králík‘

Cílem snažení inženýrů americké firmy je, aby byly čočky schopny poskytovat tréninková data a statistiky v reálném čase, a to bez nutnosti zaměstnat ruce. Řečeno jinak, zařízení má sportovcům pomoci s lepší koncentrovaností během tréninku a maximalizací výkonu, aniž by se museli dívat na jakékoliv zařízení umístěné jinde na těle. Vývojáři uvažují rovněž o budoucím používání těchto chytrých čoček pro pacienty se zrakovými problémy. K tomu je však přirozeně ještě delší cesta než ke schválení pro komerční účely.

bitcoin_skoleni

Kdy přesně budou nové čočky Mojo Lens na trhu k dostání, se těžko odhaduje. Záležet bude na úřednících z FDA a jejich kolezích v ostatních zemích světa. Do té doby se nimi budou moci v rámci testování seznámit jen zaměstnanci zmíněné firmy. Prvním dobrovolným ,pokusným králíkem‘ má být sám její generální ředitel Drew Perkins.

  • Našli jste v článku chybu?