Menu Zavřít

Pěsti ve tmě

13. 4. 2007
Autor: Euro.cz

Jak Romové tlačili na lidovce, aby vymetli svého předsedu

Jiřího Čunka vypískali, Miroslava Kalouska téměř oplakali. Nebyla to jediná zvláštnost, která minulou středu provázela protičunkovskou demonstraci Romů před Úřadem vlády. Proti vicepremiérovi z KDU-ČSL spolu se zhruba dvěma stovkami demonstrantů hřímala i lidovecká náměstkyně olomouckého hejtmana Jitka Chalánková. A ocenění za „veliký krok vůči Romům“ se dočkal poslanec Martin Severa, který toho dne ráno složil funkci místopředsedy sněmovní frakce, ačkoli před týdnem slíbil Celostátní konferenci křesťanských demokratů, že bude trpělivý. Připočte-li se k tomu úterní falešný e-mail, předstírající vzpouru lidoveckých senátorů, záhadné úniky informací z policejního vyšetřování Čunkových kauz nebo nedávná antičunkovská billboardová kampaň („Jsem křesťanský demokrat, úplatky jsem neukrad a cikány mám taky rád“), lze mít o spontánních úmyslech organizátorů romského vystoupení jisté pochybnosti. „Romové mají blízko k Bohu. A proto by KDU-ČSL měla být stranou, která bude Romům blízko. Ať tedy přehodnotí situaci a udělá mimořádný sjezd k volbě nového předsedy,“ dal pro týdeník EURO najevo své přání Marcel Ščuka, jeden z pořadatelů akce. Jeho otec, předseda Parlamentu Romů České republiky Milan Ščuka, zdůraznil, že situaci musejí vyřešit sami lidovci. „Panu premiérovi Topolánkovi to nezazlíváme. Víme, že vláda není tak silná, aby si mohl dovolit rázný krok,“ prohlásil vstřícně.

Kalouska, Talíře i Svobody si vážíme.

Je středa jedenáctého dubna jedenáct hodin dopoledne, nálada i dav před Strakovou akademií houstnou. „Pane Čunek, odejděte!“, „Vláda lidu bez pana Čunka“, „Pozor, lidská nákaza“, „Premiére, probuď se, Čunek se zbláznil“, „Konec čunkiádám“, stojí na transparentech, které pořadatelé rozdávají přicházejícím romským demonstrantům. „Jsem tady dobrovolně, nějaké politické hrátky mě nezajímají. Vadí mi situace ve Vsetíně, Čunkovy výroky o Romech i to, že člen vlády je podezřelý z trestné činnosti,“ říká týdeníku EURO například Ján Šipoch z Chomutova. „Demise pana Čunka je nutná, to je podmínka,“ vysvětluje důvody, proč přijel do Prahy.
Zatímco na protější straně ulice už hlídkuje trojice holohlavých svalnatců, kterou před sídlo vlády přislíbila vyslat ultrapravicová Národní strana, Romové i jejich „bílí“ sympatizanti z řad zejména studentů nebo vysokoškolských učitelů se scházejí pomalu. „Očekáváme zhruba 500 lidí z celé republiky,“ odhaduje Milan Ščuka, demonstrantů je však nakonec jen asi polovina. Většina z nich by byla ráda, kdyby mezi ně přišel z právě probíhajícího zasedání vlády sám Čunek. „On se bojí cigánů, nebo nebojí?“ volá mladá Romka z Ostravy. „Teďkon má říkat hnědé huby, a ne v televizi! Jsme tady, tak ať nám řekne, že jsme hnědé. Ať je frajer, ať přijde ven, my se ho nebojíme. Řekla bych mu, ať nás bere jako lidi,“ chystá se na diskusi s vicepremiérem. Další žena volá: „Pane Čunek, pojďte nám to říct, my vás uvítáme.“ Jenže organizátoři s žádným dialogem nepočítají. „Přišli jsme říct panu premiérovi, že budeme požadovat, aby odstoupil pan Čunek. Samozřejmě pan Topolánek nemá možnost, aby ho odvolal, my to víme, protože by se rozpadla celá vláda. Nicméně věříme, že tato demonstrace donutí pana Čunka, aby odstoupil sám,“ vysvětluje Milan Ščuka svůj sofistikovaný recept na odstranění problematického politika. A zároveň burcuje: „Jsme zklamaní, že zbytek KDU-ČSL mlčí. Kde je Cyril Svoboda, Miroslav Kalousek nebo Jaromír Talíř, kterých si vážíme? Jak to, že dopustili pana Čunka? Jak to, že ho podporují?“

Čelem k masám.

Pak si bere megafon lidovecká náměstkyně olomouckého hejtmana Jitka Chalánková a sugestivně se ptá davu, jestli souhlasí, že přípravy vládní koncepce integrace Romů do společnosti se ujal právě Čunek (s ministryní pro menšiny Džamilou Sehlíkovou ze Strany zelených - pozn. red.). „Ne,“ křičí demonstranti. A před spokojenou Chalánkovou skandují: „My nechcem Čunka.“ Z vrat Úřadu vlády vychází ministryně Stehlíková a Milan Ščuka jí předává protestní dopis pro Topolánka. „Ať na chviličku přijde, možná dvě minuty. Víc ho nepotřebujeme. Ať to můžeme rozpustit,“ žádá. Marně. Topolánek nakonec nepřišel a jeho mluvčí Martin Schmarcz jen vzkázal, že ho měli demonstranti pozvat. Dorazil však Čunek. Vítá ho pískot a létají papírové kuličky, vicepremiér je však klidný. „Tuto reakci jsem zažil už ve Vsetíně,“ říká. Zatímco se Čunek snažil prodrat z obklíčení novinářů k zadním řadám Romů, dožadujících se bouřlivě jeho přítomnosti, organizátorům se kontakt nelíbil. „Romové, nebavte se s ním,“ volal Ščuka, který pro týdeník EURO připustil, že ani nechtěl, aby Čunek vyšel z budovy.
Naopak lidoveckého expředsedy, ministra financí a strůjce radikální daňové reformy Miroslava Kalouska si bouřící zástup ani jeho organizátoři při odchodu z Úřadu vlády skoro nevšimli. „Srdečně vás všechny zdravím,“ pokynul ministr s úsměvem demonstrantům, spílajícím Čunkovi. Na otázku novinářů, zda nemá v úmyslu se vrátit do čela KDU-ČSL, jak by rádi někteří z aktivistů, odpověděl formulkou, že šéfa strany volí sjezd.

bitcoin_skoleni

Kdo to organizuje?

Někteří příznivci Jiřího Čunka mezi lidovci se pod podmínkou anonymity svěřili týdeníku EURO s obavou, jestli romská demonstrace nebyla záměrně zaranžována, aby rozdrobila dosavadní pročunkovský oficiální postoj strany. Stejně reálné by prý bylo zorganizovat romskou akci naopak na Čunkovu podporu. Spor o Čunka má zřejmě mnoho rovin, ale podle lidí z Čunkova okolí jako motiv dominuje „odpor zavedeného systému, který s příchodem nového neznámého politika do nejvyšších pater nepočítal“. Nemuselo by tedy jít jen o vnitrostranický důsledek „válcovacího“ sjezdu KDU-ČSL loni v prosinci, kde Čunkovu instalaci prosadilo de facto svobodovské křídlo proti tomu kalouskovskému. Nový muž v čele ministerstva pro místní rozvoj, kudy protékají miliardy dotačních peněz, je údajně trnem v oku strukturám, které tento resort v minulosti ovládaly. Zároveň se spekuluje, že někteří sociální demokraté nepřestali snít o stabilní velké koalici s ODS bez účasti lidovců. K tomuto modelu by mohl vést pád Topolánkova kabinetu i pravozelené koalice, způsobený buď vnitrostranickým rozkladem KDU-ČSL, nebo odchodem zelených či krachem Kalouskovy finanční reformy.
Že se kolem Čunka hrají zpravodajské hry - bez ohledu na vicepremiérovu vinu, či nevinu v korupční vsetínské kauze -, jeho lidé nepochybují. Více lidovců potvrzuje, že už loni během sjezdu zazněla věta, „ať se tedy Čunek na pár měsíců tím předsedou stane“. Stejně tak se v lidoveckých kuloárech nevěří, že odsouzený podvodník Lukáš Kohout je skutečným autorem falešné zprávy o vzpouře v senátorském klubu. „Byl to test, jak někdo zareaguje,“ říká zdroj týdeníku EURO. Také šéf klubu, senátor Adolf Jílek, který podal na policii kvůli dezinformačnímu e-mailu žalobu na neznámého pachatele, týdeníku EURO sdělil, že autor využil znalostí o pravidelných úterních schůzích klubu.

Romance za korunu.

Ani na romské demonstraci nechyběli političtí hosté. Podpořit protestující přišli třeba poslanci ČSSD Hana Orgoníková a Stanislav Křeček. „Vicepremiér vlády se nemůže vyjadřovat touto formou,“ odsoudila Orgoníková nedávné Čunkovy výroky v bulváru, dotýkající se Romů. V samém závěru akce vzbudila pozornost demonstrantů opodál stojící žena s kočárkem a s malým spícím dítětem na hrudi - předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová. „My jsme sem přišli monitorovat, jestli tady nejsou zcizovány předměty železného původu. Mě přesvědčilo, že tato demonstrace neměla příliš široký dopad, a věřím, že pan Čunek bude pevný a setrvá ve své funkci,“ uvedla během slovních potyček s demonstranty. Zamýšlel-li někdo s pomocí Romů vyšponovat tlak na Čunkovo odstoupení, pak zřejmě neplánovaná podpora Národní strany může tento efekt znásobit.
Když se po třinácté hodině Romové rozešli, na dlažbě před Strakovkou zůstala ležet korunová mince. Obava ze sběračů kovů byla evidentně lichá. Možná však chtěl jen někdo dát koalici najevo, že ať o Čunkově budoucnosti rozhodne jakkoli, je nejvyšší čas tak učinit.

  • Našli jste v článku chybu?