Menu Zavřít

Pestrá paleta pod Alpami

16. 4. 2018
Autor: Euro.cz

Dolní i Horní Rakousko lákají na zajímavé výstavy Rakousko je českými turisty velmi oblíbená destinace. Přestože mnozí míří za vysokými horami až do Tyrol či Salcburska, tak pro většinu Čechů jsou nejdostupnější Dolní a Horní Rakousko přímo sousedící s Českou republikou.

Jídlo i pyramidy

Dolní Rakousko je největší rakouskou spolkovou zemí. I díky tomu nabízí spoustu lákadel, kvůli kterým se rozhodně vyplatí je navštívit. Ať už je to starobylá a majestátní Vídeň (která je ovšem samostatnou spolkovou zemí – pozn. red.), termální lázně ve městech Laa an der Thaya a Baden, bohatá kulturní krajina podunajského údolí Wachau či úchvatná příroda v podhůří Alp. Kromě těchto stálic si Dolní Rakousy přichystaly pro letošní rok i několik specialit.

První je výstava Úchvatné pyramidy muzea MAMUZ v městečku Mistelbach. Ta ukazuje, jak byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění. „Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přinášíme návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká ředitel muzea Peter Fritz s tím, že všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora,“ říká Fritz.

Další zajímavou akcí je projekt zodpovídající na otázku Proč se ve světě jí tak, jak se jí? V podstatě se jedná o sérii tří výstav, které proběhnou v letech 2018 až 2020 na zámcích Hof a Niederweiden.

První výstava začala již v půlce března a zabývá se výrobou potravin. Výstava chce ukázat, že jídlo znamená více než jen pouhý příjem potravy. Co, kolik, kdy, kde a jak se jí, je výrazem kultury, ideologie, vnímání hodnot, životního stylu, zvyků, tradice, bohatství, chudoby, věku a pohlaví. Další díl projektu se uskuteční v příštím roce pod názvem Hra s jídlem a ukáže svět obchodu s potravinami a také kulturu jídla, zvyky, tradice, rituály kolem jídel a způsoby stolování. Poslední část konaná v roce 2020 pod názvem Co z jídla zbude bude zkoumat účinky výroby, distribuce a spotřeby potravin na člověka, jeho tělo a životní prostředí.

Návrat legionářů

Spolková země Horní Rakousko zaujme své návštěvníky zejména svou rozmanitostí.

Na území jen o něco větším, než je Středočeský kraj, najdeme Alpy v rekreační oblasti Pyhrn-Priel a v regionu Salzkammergut, dále také řadu čistých jezer vhodných ke koupání. Město Linec, hlavní evropské město kultury 2009, zase inspiruje neobvyklou směsicí současného umění a historie. Údolí Dunaje s přírodními výtvory, kulturními klenoty a kulinářskými poklady se rádo ukazuje i ze své sportovní stránky – stalo se oblíbeným cílem při výletech na kole po cyklostezce Donauradweg i pro pěší turistiku. Čechům je také sympatická velmi bohatá pivní kultura této spolkové země.

Kromě toho Horní Rakousko koncem dubna otevře zemskou výstavu s názvem Návrat legie, která poběží na třech místech až do počátku listopadu. Hlavním výstavním místem je město Enns, kde kvetla římská osada Lauriacum s 25 tisíci obyvateli a také zde od konce druhého století našeho letopočtu sídlila 2. italská legie. Nově navržená výstava v muzeu Lauriacum, pojmenovaném podle původního římského sídla, ukazuje prostřednictvím vzácných originálních nálezů, rozsáhlých rekonstrukcí, interaktivních stanic a speciálně pro výstavu natočeného filmu, že legionáři byli mnohem víc než jen bojovníci.

bitcoin_skoleni

Dále si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout vykopávky v obcích Schlögen a Oberranna. V Schlögenu najdeme římský park se zbytky rozsáhlého opevnění a také římské lázně. Oberranna zase ukazuje nejlépe zachovalou římskou budovu v Horním Rakousku. Tou je teprve vloni objevený masivní malý kastel čtvercového půdorysu s rohovými kulatými věžemi. Pro veřejnost bude tento zásadní nález, který byl zřejmě součástí hraničního opevnění Římské říše Limes Romanus, otevřen od konce června.

Horní Rakousko koncem dubna otevře zemskou výstavu s názvem Návrat legie, která poběží na třech místech až do počátku listopadu.

  • Našli jste v článku chybu?