Menu Zavřít

Pět miliard nigerijských. Africká Lidya chce v Česku úvěrovat malé a střední firmy

16. 1. 2020
Autor: Archiv Lidya

Ercin Eksin, čtyřicátník původem z Turecka, přijel do Česka poprvé teprve nedávno. Přesto tu má společně se svým byznysovým partnerem Tundem Kehindem velké plány. Na místním trhu chce prostřednictvím firmy Lidya malým a středním firmám rozpůjčovat v následujících letech pět miliard korun.

Platíte daty

„Překlopit“ chce do Česka svůj obchodní model, který zatím úspěšně praktikuje v africké Nigérii. Tam Lidya za poslední tři roky poskytla 12 tisíc úvěrů dohromady za 30 milionů dolarů (680 milionů korun). „Chceme vybudovat globální firmu. Naši mateřskou společnost jsme proto vytvořili ve Spojených státech. A nyní se chceme soustředit na rychle rostoucí ekonomiky, jako je ta vaše,“ nastiňuje svůj plán Eksin, který se společně s Kehindem podílel i na vzestupu africké e-commerce platformy Jumia, která se stala prvním africkým jednorožcem, tedy startupem, jenž přesáhl hodnotu miliardy dolarů.

V Česku si Lidya najala bankéře Libora Vaníčka, který pracoval dvě dekády v nizozemské finanční skupině ING. „Máme tým lidí, kteří aktivně oslovují malé a střední firmy. Soustředíme se na ty, u nichž není pravděpodobné, že ihned dostanou od banky krátkodobý provozní úvěr,“ říká Vaníček. Typicky to jsou firmy s vysokoobrátkovým zbožím, jako jsou restaurace, lékárny, supermarkety či hotely. Ty sice mohou už mít úvěr od banky, ale jedná se hlavně o investiční úvěry, které jsou zajištěné majetkem. R

Nervozita z Afričanů

Živnostníci a firmy si mohou jít pro peníze ještě k fintechovým službám, jako jsou Roger či Cashbot, které jsou sice výrazně levnější, ale požadují do zástavy fakturu, což je pro řadu firem problém, jelikož na fakturu neprodávají.

Nejbližším konkurentem tak pro Lidyi bude obyčejná kreditní karta, případně kontokorent, kde banky půjčují za úrok od 15 do 25 procent. Na ně ale taky nedosáhne každý.


Počet firem s jedním majitelem roste. Více se individualizuje podnikání žen

 Podnikatelka, ilustrační foto


Eksin se nebojí ani toho, že jim podnikatelé nebudou splácet. Kvůli propracovanému modelu ohodnocování klientů mají podle něho v Nigérii jen 0,6 procenta nesplácených úvěrů, což je velmi malé číslo. V Česku tak chtějí půjčovat 200 tisíc až 300 tisíc korun.

Kromě online nabídky úvěrů shání Lidya své zákazníky i přímým kontaktováním. Vaníček už se svým týmem obchází vytipované klienty. „V prvních minutách jsou možná nervózní, kdo jsme a proč jsme z Nigérie, ale to se pak změní. A mluvíme věcně o byznysu,“ říká Vaníček, který se snaží kontaktovat i velké výrobce. „Protože výrobce typu Coca Cola má zájem prodat víc zboží, a když restaurace dostane financování, je to pro ně dobře,“ říká Vaníček, který by považoval za úspěch, kdyby se mu letos podařilo v tuzemsku rozpůjčovat aspoň půl miliardy korun. Jestli se mu to nepodaří, jeho židle v nigerijském startupu se pod ním zcela jistě rozhoupe.

Dále čtěte:

PayPal zablokoval účet Ku Klux Klanu po týdnu urgencí. Podle kritiků pozdě

Pohodlné, úsporné a vždy k dispozici. Smartphonem platí již téměř třetina Čechů

Ani hotově, ani kartou. Češi si oblíbili mobilní platby

Šéf Generali Investments Beneš: Dnešní třicátníci znají jen nemovitosti a kryptoměny

bitcoin_skoleni

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

  • Našli jste v článku chybu?