Potřebuje Česká republika ministerstvo kultury?
- ano 69,4 %
- ne 28,8 %
- nevím 7,2 %
„Pokud přikládáme kultuře nemenší význam než financím, životnímu prostředí, místnímu rozvoji nebo informatice, tak potřebujeme i instituci se stejným postavením. Jistě by ale bylo možné uvažovat o spojení ministerstva kultury s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy do ministerstva ´tělesných a duchovních záležitostí´,“ odpověděl jeden z respondentů Manažerského barometru na otázku o potřebnosti úřadu, do jehož čela byl po smrti Pavla Dostála dosazen herec Vítězslav Jandák. Posuzujeme-li odpovědi pouze na základě procent, pak s velkou převahou zvítězila varianta „ano“.
Jenže téměř každá kladná odpověď obsahovala také pověstné „ale“. „Myslím, že ano, ale spíše jako ministerstvo kultury a cestovního ruchu, protože cestovní ruch je velmi důležitým zdrojem příjmů pro český státní rozpočet. Nechci tím říci, že kultura není důležitá, ale měla by mít za sebou obchodní výsledky, a tudíž rozšíření záběru ministerstva by nebylo od věci. Samostatné ministerstvo kultury živící celý aparát skutečně nemá moc smysl,“ zní typický z těchto názorů s výhradou. „Nějaká státní instituce (možná by se nemusela nutně jmenovat ministerstvo) by se asi měla starat o kulturní dědictví a financování jeho ochrany a údržby. Ale také by mohlo jít jen o jeden odbor jiného ministerstva,“ přidal se další manažer.
Výhrady v kladných odpovědích se často týkaly počtu zaměstnanců ministerstva. „Zřejmě ano, otázkou ale je, co má dělat a hlavně kolik má mít zaměstnanců,“ odepsal jeden z ředitelů. Další stejnou myšlenku rozvedl: „Česko potřebuje ministerstvo kultury, avšak tak maximálně o pěti lidech: ministr, sekretářka, řidič a dva pracovníci kanceláře. Jsme kulturní národ ve středu Evropy, avšak Ministerstvo kultury ČR je dle mého názoru nenažraný moloch, který téměř veškeré finance určené na kulturu spotřebuje sám pro sebe…“
Řadě s existencí ministerstva souhlasících manažerů zřejmě vadí také osoba nového ministra. „Ano, otázkou ale zůstává jeho vedení a náplň činnosti.“ „Ano, ale pan Paroubek nám předvádí, že nominací pana Jandáka do této funkce se z tohoto ministerstva stává ministerstvo muskultury.“ „Ano, nicméně, k tomu je nutné jedním dechem také dodat, že potřebuje především schopného ministra kultury. To první je splněno, to druhé, obávám se, nikoli…“ „Ano, ale opravdu ministra, ne nějakého Jandáka,“ bylo možné se dočíst v odpovědích. Každopádně jednoznačně souhlasných názorů došlo poskrovnu. „Je tam dost velká agenda, která není zvnějšku vidět – autorská práva, památky, granty, které čerpají ze státního rozpočtu a bez kterých by řada divadel, festivalů, orchestrů atd. zanikla,“ zněl jeden z nich.
Nesouhlasné odpovědi nešetřily kritikou současné praxe. „Rozhodně ne. Je to ministerstvo rozdávání grantů a dotací kamarádům. Jinou jeho náplň nevidím. Ještě snad prezentaci ministra na kulturních akcích. Myslím, že výběr posledního ministra a lobbování jednotlivých zájmových skupin české „kulturní fronty“ o tom přesvědčily snad každého. Pokud by fungovaly daňové asignace, určitě by roli ministra – rozdělovače splnily a ještě bychom ušetřili za provoz ministerstva. Nejhorší je, že každá politická strana před volbami slíbí, kolik ministerstev zruší, a po volbách je najednou více čekatelů na funkce než ministerstev. Nejenže nelze rušit, ale vždy se najde potřeba ještě další ministerstvo případně nějaký státní úřad zřídit. Takže všichni víme, že ministerstvo kultury je zbytečné, ale určitě nebude zrušeno, a to ať volby vyhraje kdokoliv,“ napsal jeden z respondentů. „Rozhodně zrušit, ušetřené peníze alokovat do kultury pomocí grantů a nadací. Budovy konvertovat na hotely či byty. Stejně tak bych zrušil ministerstva průmyslu (nejprve zprivatizovat zbytkové účasti), informatiky (totální nesmysl) a pro místní rozvoj (dá se delegovat na kraje a obce),“ zněl jeden z nejradikálnějších názorů.
Zajímavá stanoviska ovšem obsahovaly i některé odpovědi nerozhodnutých respondentů, kteří zvolili variantu „nevím“: „Na věc mám dvojí názor. Jako ekonom nebo právník si jednoznačně odpovídám, že by mělo být zrušeno. Jako občan o tom přesvědčený zcela beze zbytku nejsem. Současné výstupy ministerstva kultury nejsou nic moc. Ani ochrana památek nefunguje tak, jak by měla. Někdy mi připadá, že jediným smyslem ministerstva kultury je zajistit pro některé skupiny správný penězovod státních dotačních peněz do soukromých rukou. Bohužel, domnívám se, že tomu tak je a že nejde o nadsázku. Jenže které ministerstvo takto nefunguje? Nechť si každý odpoví sám.“
Odpovídalo 111 manažerů.