Menu Zavřít

Petr Bittner: Na co Španělé čekají?

12. 10. 2012
Autor: profimedia.cz

Španělská vláda, která se už delší dobu potýká s vysokými úroky svých dluhů, se stále zdráhá udělat klíčový krok a požádat oficiálně o pomoc EU.

Na první pohled přitom není na co čekat. Evropská centrální banka začátkem září oznámila, že je připravena začít nakupovat dluhopisy zemí, jež se domluví na podmínkách pomoci s EU. To by znamenalo okamžitý pokles úrokových sazeb a Španělsku by to dalo prostor pro vypořádání s rozpočtovými problémy.

Pikantní je, že to byli právě Španělé, kteří před časem tlačili na Portugalce, aby o pomoc požádali, když byli v podobné situaci. Negativní nálada trhů tehdy nedopadala jen na Portugalce, ale i na Španěly.

Ti se báli, že sami rychle spadnou do dluhové pasti. Dnes jsou Španělé na druhé straně barikády a odolávají tlaku zejména Italů a Francouzů, které ženou tytéž obavy. Na co tedy Španělé čekají? Důvodem je domácí publikum. Premiér Rajoy se nechce schovávat za EU nebo MMF a říct: Úspory nám jsou diktovány zvenčí, není vyhnutí.


Čtěte také:

Tlak na Španělsko roste: rating se přiblížil spekulativnímu pásmu

Konec úspor, velí měnový fond

MMF: Španělsko nezvládne splnit rozpočtové cíle

MM25_AI


Pro něj je naopak horší představa, že bude muset přiznat, že mu někdo zvenčí mluví do rozpočtu. Proto se rozhodl nejdříve představit reformy, které podle všeho předjednal s Bruselem, aby pak mohl o pomoc požádat a tvrdit, že domácí úkoly už má splněné. Druhým důvodem jsou důležité regionální volby, které proběhnou 21. října.

Ať tak nebo tak, žádost o pomoc je přiznáním slabosti a zatím žádná vláda, která o pomoc požádala, nepřežila nejbližší volby. Autor je analytikem České spořitelny

  • Našli jste v článku chybu?