Ve statistikách o české nezaměstnanosti se vyskytují skutečně neradostná čísla. O to více nyní zabolí, pokud někdo o práci v této nelehké době přijde. Jak známo, zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů stanovených zákoníkem práce.
V praxi existovala určitá nejasnost, kdy může zaměstnavatel zaměstnance propustit z důvodů „méně závažných porušení pracovní kázně“. Jde třeba o pozdní příchody do práce či naopak dřívější odchody, nevhodné chování ke kolegům či zákazníkům. Samozřejmě, jiné skutky budou moci být pokládány za méně závažná porušení pracovní kázně u uklízečky a jiné u manažera.
Nejvyšší soud nyní vnesl do věci trochu jasno. Konstatoval, že zaměstnanec opravdu může obdržet výpověď z pracovního poměru i za méně závažná porušení pracovní kázně, nicméně jen pokud svého zaměstnavatele poškodil nejméně ve třech případech, které na sebe časově navazují. Současně musí být ze strany zaměstnavatele splněno, že alespoň jedno porušení bylo jasně, srozumitelně a písemně zmíněno ve vytýkacím dopise. Po tomto dopise musel zaměstnanec porušit ještě nejméně jednou pracovní kázeň.
Jinak řečeno, nelze poslat zaměstnanci vytýkací dopis až po třech porušeních pracovní kázně, a pokud už to zaměstnavatel takto učiní, musí následovat ještě další prohřešek ze strany lajdáckého pracovníka. Takže samotné tři prohřešky nestačí.
Toto zpřesnění z pera Nejvyššího soudu vítám a vidím v něm posílení právní jistoty jak na straně zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců.
Čtěte také:
Nezaměstnanost mírně klesla, pomohly sezónní práce
Nezaměstnanost v únoru vzrostla na další rekord
Česko má nejvíce lidí bez práce v historii, v lednu jich přibylo přes 40 tisíc
Autor je právník