Poslanci ČSSD a zelených navrhují zrušit postupové zkoušky
Zdálo se to být jednoduché, ale už se objevují komplikace. Když se letos desátého dubna konala premiéra postupových zkoušek mezi druhým a třetím ročníkem šestiletých gymnázií, nenašel se nikdo, kdo by opatření zavedené školským zákonem z roku 2004 chválil. Naopak. Jednoznačná kritika přišla nejen od dvou tisícovek dotčených studentů, ale přisadili si i učitelé a ředitelé škol, ba dokonce i ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených). Ta slíbila, že se vynasnaží, aby už příští rok nebyly postupové zkoušky pro víceletá gymnázia povinností. Jenže místo „vládního“ řešení přišli s iniciativou poslanci. Kupodivu opoziční i koaliční, napříč partajemi. Na květnovou schůzi sněmovny míří návrh Miloslava Soušky (ČSSD) a Olgy Zubové (Strana zelených), který zřejmě ještě spolupodepíší někteří poslanci ČSSD (Ivan Ohlídal, hovoří se i o Anně Čurdové) a při hlasování jej podpoří asi i většina zákonodárců ČSSD, zelených a ODS. U několika sociálních demokratů však vzbudil rozpaky.
V duchu tradic PB.
Se zrušením postupových zkoušek nesouhlasí například předsedkyně podvýboru pro školství sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Ladislava Zelenková a zejména odborná mluvčí ČSSD pro školství Vlasta Bohdalová. Důvody? „OECD vytýká našemu školství malou prostupnost soustavy, kterou toto opatření umožňuje,“ vysvětlila Zelenková týdeníku EURO. Právě dát žákům po ukončení devátých tříd šanci dostat se na šestiletá a osmiletá gymnázia bylo cílem zákona, který před třemi lety vyšel z dílny tehdejší ministryně školství Petry Buzkové. Předpoklad se ale nenaplní. Dětí, které této možnosti letos využily, bylo málo, zato obrovské byly administrativní starosti škol s pořádáním zkoušek. „Připouštím, že pokud dnes mimo Prahu málokde existuje převis poptávky nad nabídkou míst na gymnáziích, jsou tyto zkoušky svým způsobem samoúčelné. Ale je otázka, proč neprověřit po ukončení nižšího stupně gymnázia znalosti žáků. Škole by to přeci dalo určité informace,“ nabízí poslankyně Zelenková nový smysl postupových zkoušek. „Vyhraněný názor na to nemám, ale takovouto novelu bych nepodávala,“ zdůraznila. Připomněla, že kdyby fungovaly výstupní zkoušky na konci devátého ročníku ZŠ, což chtěla exministryně Petra Buzková, nemuselo by se konat ani žádné přijímací řízení na střední školy.
Bohdalová jako garantka školské politiky ČSSD dokonce prosazovala v poslaneckém klubu strany, aby dal od návrhu ruce pryč. „Paní Bohdalová vyjádřila svůj nesouhlas, každý máme jiný názor na tu věc,“ řekl její spolustraník poslanec Ivan Ohlídal. „To je její právo. Může svůj pohled prosazovat stejně, jako jej budu prosazovat já a kolega Soušek v klubu sociální demokracie,“ prohlásil pro týdeník EURO.
Oranžovo-zelený průlom.
Mezi poslanci ČSSD se mluví o tom, že skutečný důvod, proč Bohdalová i Zelenková podporují zachování postupových zkoušek, je iracionální. Bohdalovou pojila svého času přátelská vazba s Buzkovou, na jejíž dílo prý odborná mluvčí ČSSD dodnes nechce dát dopustit. Ať už je to pravda nebo ne, rušení dvojího přijímacího řízení na gymnázia nepodporuje ani stínový ministr školství sociální demokracie Jiří Havel, který nabídl kompromis. Zákon by sice upravil, ale z postupové zkoušky by se stal motivační prvek povinný jen pro studenty, jejichž prospěchový průměr by přesahoval cifru stanovenou řediteli jednotlivých gymnázií.
Miloslav Soušek však tvrdí, že postupové zkoušky musí ze školského zákona zmizet, protože opakované „přijímání“ žáka na jednu školu je nelogické. „Škola má selektovat podprůměrné žáky během výuky, nikoli zkouškami,“ uvedl. Dodal, že předkládaná novela školského zákona ruší přijímací řízení do vyššího stupně víceletých gymnázií a umožňuje žákům, kteří úspěšně ukončili nižší stupeň šestiletého nebo nižší stupeň osmiletého gymnázia, aby postoupili do vyššího stupně automaticky. „Já jsem se k tomu přidala,“ řekla týdeníku EURO poslankyně Zubová. Se Souškou chtějí oslovit všechny strany ve sněmovně s tím, že zákon bude projednán na květnové schůzi sněmovny.
Devadesátiprocentní naděje.
Zubová věří, že sněmovna poslaneckou novelu hladce schválí. „ODS ani zelení s tím problém nemají. Jak silný je odpor v ČSSD, nevím, ale já to spíš vnímám jako hlasování jednotlivých poslanců,“ zdůraznila. Důvodem, proč změnu zákona neprosazuje formou vládního návrhu zelená ministryně Kuchtová, může být podle Souška nechuť spojovat bezproblémový zákrok s problematičtější paralelně projednávanou úpravou státních maturit. Kupodivu i Zelenková si myslí, že novela má ve sněmovně díky podpoře různých stran devadesátiprocentní naději na úspěch.