Menu Zavřít

PEVNÁ LINKA VE VAŠÍ KAPSE

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Systém UMTS

Když na svém internetovém prohlížeči zadáte adresu www.umts.com, objeví se před vámi na monitoru obrázek starožitných kapesních hodinek a oznámení „Vítejte na budoucí webové stránce UMTS . Zatím však nejsou k dispozici žádné další informace a není ani jasné, komu internetová stránka patří.

Zato je jasné, co je to UMTS. Zkratka pochází z anglických slov Universal Mobile Telecommunications System. Tak je nazýván systém mobilní komunikace třetí generace, přičemž za první generaci jsou označovány analogové systémy a za generaci druhou digitální systémy jako GSM, který nyní v České republice vy- užívá valná většina zákazníků společnosti EuroTel (někteří ještě používají analogový systém s předčíslím 0601) a všichni klienti firmy RadioMobil.

Třetí generace mobilních sítí se rychlostí a kvalitou přenosu dat přiblíží kvalitě pevných telekomunikačních linek. Bude tak umožňovat nejen velmi rychlé připojení na internet, ale i okamžité přijímání a odesílání obrazu. Podle odhadů odborníků ovšem nezačne fungovat dříve než v roce 2002. Před světovými telekomunikačními společnostmi totiž leží velký problém - ještě se nedohodly na jediném celosvětovém standardu. Stejný problém postihl před lety i mobilní systémy druhé generace. Zatímco Evropa se shodla na systému GSM (později se přidaly i desítky dalších zemí), Američané zavedli technologicky odlišný systém IS-95. To je také základem nynějšího sporu. Pro přechod na UMTS by Američané raději použili svůj systém CDMA-2000, protože umožňuje snadnější přechod ze současného systému druhé generace IS-95. Evropa preferuje W-CDMA, protože obsahuje některé prvky GSM.

Otevřená válka o podobu systému UMTS vypukla počátkem letošního roku mezi evropským Ericssonem a americkou společností Qualcomm. Oba výrobci mobilních telefonů si činí nárok na technologii CDMA-2000. Klíčové informace však Qualcomm odmítá Ericssonu poskytnout a švédská firma se proto obrátila na soud. Do sporu vstoupili i politici. Americká ministryně zahraničí Madeleine Albrigh- tová se podepsala pod dopis zaslaný Evropské unii. V něm varovala Evropany před přijetím standardu W-CDMA - tedy vyloučením amerických výrobců z evropského trhu - avšak hospodářský komisař EU Martin Bangemann reagoval prohlášením, že unie do sporu nehodlá zasahovat. Podle nejnovějších zpráv by měl být spor vyřešen zavedením střešního systému IMT-2000, který dovolí vy-užívat mobilní telefony třetí generace bez omezení po celém světě. O jeho parametrech se však zatím pouze vyjednává.

Ve hře je obrovský balík peněz. Jen v západní Evropě by měl roční obrat v tomto odvětví komunikace dosáhnout v roce 2005 částky 24 miliard eur, přičemž celý trh mobilní telekomunikace by měl mít v té době hodnotu 104 miliard eur. Dalších deset miliard eur by měli západoevropští zákazníci každý rok zaplatit jen za nákup telefonních a dalších přístrojů umožňujících se na síť UMTS připojit. Tak to alespoň odhaduje organizace UMTS Forum, která sídlí v Londýně a sdružuje společnosti, které chtějí v tomto odvětví podnikat. Příprava na nový systém probíhá ve Velké Británii v překotném tempu. O jednu z pěti licencí budou soutěžit všichni čtyři operátoři GSM. Společnost Vodafone podepsala nedávno kontrakt s americkou Motorolou, která by měla dodávat telefonní přístroje nové generace. Konkurenční operátor Orange buduje vlastní technologické středisko pro vývoj systémů založených na UMTS a společnost One-2-One spojila své síly se švédským Ericssonem. Čtvrtým operátorem mobilních telefonů na britském trhu je Cellnet (jeho majoritním vlastníkem je British Telecom), který spolupracuje s firmami NEC a Nortel Networks.

Ve Finsku už koncem března získali licenci k provozování systému UMTS čtyři operátoři: Radiolinja, Sonera, Telia Mobile a Finnish 3G. Dominantním hráčem na finském telekomunikačním trhu je Nokia, která spolu se společnostmi Ericsson a Motorola vyvinula systém GPRS (General Pocket Radio Services). Ten už nyní umožňuje podstatně kvalitnější přenos dat po mobilních sítích a obecně je považován jako mezistupeň při přechodu ze systémů druhé generace na systémy generace třetí. První přístroje tohoto typu by se měly na trhu objevit už letos na podzim.

bitcoin_skoleni

Systém GPRS funguje v podstatě jako pevná telefonní linka. Přístroj je tak vlastně neustále připojen na síť a v čase, kdy majitel přístroj nepoužívá k telefonování, stahuje ze sítě žádaná data. Zatím ovšem není jasné, jak bude zákazník za tyto služby platit. Nabízí se buď paušální poplatek za připojení, nebo platba za objem přenesených dat.

  • Našli jste v článku chybu?