Menu Zavřít

Pexeso nebude

5. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Ministerstvo zdravotnictví kuřáky zatím nepostraší

Úřednice ministerstva zemědělství Eva Přibylová se pustila do boje s kouřením. Chystá vyhlášku, která by měla vyděsit kuřáky a přimět je k nikotinové abstinenci. Cestou k tomuto cíli má být nařízení tisknout na obaly tabákových výrobků místo textového varování o škodlivosti kouření přímo fotografie plicních tumorů, mrtvol v márnici, injekčních stříkaček nebo zvadlých spermií.

Snaživé ministerstvo.

Vzorník se 42 variantami obrazového varování před užíváním tabákových výrobků rozeslala Přibylová hlavním producentům a dovozcům již v listopadu. Pracovnice odboru potravinářské výroby a legislativy se s představiteli tabákového průmyslu setkala 1. listopadu, kdy jim oznámila, že na základě rozhodnutí Evropské rady a parlamentu připravuje vyhlášku, podle níž budou muset výrobci a importéři tabákových výrobků nahradit nálepky s nápisy odpudivými fotografiemi, jež poměrně drasticky znázorňují následky kouření.
Evropská komise roku 2002 skutečně přijala pravidla pro používání fotografií (nebo jiných obrázků) k popisu zdravotních důsledků kouření. „Pokud členské státy požadují další varování ve formě barevných fotografií nebo jiných ilustrací, musejí tyto fotografie a ilustrace odpovídat výše uvedeným pravidlům,“ stojí v důvodové zprávě. Za povšimnutí však stojí formulace „pokud členské státy požadují“.

Hledají logiku.

Zástupci firem na schůzce s Přibylovou oponovali, že pouze Belgie - jako prozatím jediná země Evropské unie - zavedla tato netextová varování od 1. prosince 2006 a nikdo ji nenásledoval. V regionu střední Evropy dosud není stát, který by o implementaci těchto etiket reálně uvažoval. Podle odhadu Kamila Provazníka, jednatele třetího největšího tuzemského prodejce Imperial Tobacco, by opatření přineslo státnímu rozpočtu ztrátu sedmi až osmi miliard korun. Pokles by způsobila nižší poptávka turistů po českém kuřivu.
„Jestliže je možné v okolních zemích koupit cigarety pouze s textovým varováním, určitě by cigarety s podivnými obrázky cizince odradily, protože by balení neodpovídala tomu, co mají vyzkoušeno,“ tvrdí. Oslabila by se nejen poptávka u návštěvníků Česka, ale zejména v příhraničí by mohlo dojít k výraznému navýšení dovozu ze sousedních zemí - zejména z Polska a Slovenska. Podle Provazníka by náklady na minimálně šestnáctibarevný tisk polepek zdražily krabičku cigaret až o dvě koruny.

Nejsilnějšímu nevadí.

Koncern Philip Morris naopak proti piktogramům nic zásadního nenamítá, jen se obává, aby nepotlačovaly názvy a loga cigaret. „Konzumenti by měli být schopni jednoduše rozlišit jeden druh od jiného a výrobcům by měla zůstat možnost zobrazit na krabičkách značky a loga,“ soudí Petra Dobešová, ředitelka vnějších vztahů. Ale i ona naznačuje obavu z růstu nákladů. „Tisk obrázků na krabičky přináší technické potíže. Jejich řešení bude vyžadovat investice od firem, jež se výrobou obalů zabývají. Kdyby se vláda rozhodla nepísemná varování zavést, bylo by dobré, aby o této problematice diskutovala nejen s tabákovými firmami, ale také s jejich některými dodavateli, jako jsou výrobci obalů či tiskárny,“ dodává Dobešová s tím, že je to ryze záležitostí vlády, co se má na přebaly tisknout.
Postoj Philip Morris vychází z logiky velkého hráče. Možný pokles prodeje kvůli realistickým hrozbám se dotkne i jeho, ale nezničí jej. Menší společnosti, například Gallaher, Scandinavian Tobacco, Seita a další, to však může ne-li zlikvidovat, tak zcela jistě vážně poškodit, což v konečném důsledku povede k posílení jeho pozic.

Vlastní iniciativa.

Ministerstvo zemědělství si možnost volby mezi textem a ilustrací zřejmě přeložilo jako nový příkaz EU a začalo pracovat na příslušné vyhlášce. Evropská komise ovšem nic takového nenařídila. Pouze ve svých směrnicích z let 2001 a 2002 stanovila pravidla, kterých si někdo všiml zřejmě až po čtyřech letech.
Nejvíce by asi aktivita ministerstva potěšila sběratele, pro něž by bylo zkompletování série 42 varování prestižní výzvou. Zásluhou tvrdého podkladu a přesně daných rozměrů z EU by se polepené části krabiček mohly stát vpravdě bizarním pexesem. Šlo by rovněž o inspiraci vtipálkům, kteří už nejednou při demonstracích lékařů nebo lékárníků využili varovných textů k „oblažení“ ministra zdravotnictví Davida Ratha. Ale asi jen stěží by ministerská iniciativa ovlivnila českou spotřebu tabáku, jako se to nezdařilo současným textům z indexu schváleného Evropskou radou a parlamentem. U nikotinuchtivých mužů toho mnoho nesvedla ani krabička s odstrašující popiskou „Kouření může poškodit sperma a snižuje plodnost“.

bitcoin_skoleni

Připravená, nepřipravená.

Dle posledních informací ministerstvo novou vyhlášku sice připravuje, ale zatím ji nevydá. „Evropská komise uvedla jen doporučení bez termínu. Nedá se říci, že bychom se do toho hrnuli. Vyhláška připravená být může, ale na její uplatnění nebudeme tlačit,“ zdůvodnila mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. „Evropská komise nikdy žádný termín nevydá, protože jde o dobrovolné rozhodnutí každého státu Evropské unie,“ komentoval její slova Provazník z Imperial Tobacco.
Textová varování na cigaretových obalech - v podobě, jak je známe dnes - jsou povinná od dubna 2004. Celkové prodeje tabákových produktů v České republice to ale nijak neovlivnilo. I po zavedení černě orámovaného úmrtního parte prodeje stoupají, byť tuzemská spotřeba cigaret zůstává konstantní (viz tabulku). „Způsobuje to rostoucí turistický ruch a samozřejmě s tím souvisí i vstup Česka do EU. Roste export,“ vysvětluje Provazník. A není divu. Zatímco v unii stojí krabička cigaret kolem pěti eur, hned za českými hranicemi je ke koupi za 1,80 eura.

TABULKA:
Vývoj prodeje a spotřeby cigaret v ČR:
Rok 2003 2004 2005 2006*
Celkové prodeje v mil. kusů 22 800 22 950 23 180 23 435
Tuzemská spotřeba v mil. kusů 21 000 21 075 21 250 21 000 *odhad

  • Našli jste v článku chybu?