Menu Zavřít

Pézetkářský kačer

3. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola XV.

Chodorkovskij z Nigérie * Kožnar a Kožený * Dvakrát Brita

Chodorkovskij z Nigérie

Milý příteli, jak se máte? Jmenuji se Lev Bondal, jsem osobním tajemníkem pana Michaila Chodorkovského, majitele firmy Jukos Oil v Rusku, který byl minulý rok uvězněn kvůli financování politických stran: Svazu pravicových sil, vedenému Borisem Němcovem, a Jabloka, liberálně-sociální strany vedené Gregorem Javlinským, jež jsou v opozici vůči vládě prezidenta Ruské federace pana Vladimira Putina. Uvěznění dále vedlo ke zmrazení jeho financí a majetku. Mám dokumenty velkého množství finančních prostředků, které mi dal před svým uvězněním a soudem, předtím, než byl nakonec nespravedlivě odsouzen. Obracím se na vás o pomoc při re-profilování těchto finančních prostředků a zároveň investování jeho jménem. Celková částka, o níž se pro re-profilování jedná, je 50 milionů dolarů, a vám bude vyplaceno za vaše manažerské služby deset procent. Jakmile dostanu od vás souhlas, že do partnerství vstupujete, pošlu vám všechny potřebné podrobnosti. S pozdravem, Lev Bondal.
Tento srdceryvný mail, který zároveň upřímně nabízí (i pro Čechy) stát se spoluinvestorem Michaila Chodorkovského, byl odeslán z adresy lev.bond11@msn.com. Ale pozor! Jedná se prý o podvod, protože Bondalův text se náramně podobá dopisům od domnělých zástupců nigerijské vlády. Těm před pár lety naletěl i mělnický důchodce Jiří Pasovský, který do údajné stavby nigerijského ropovodu vložil patnáct milionů korun, svých i vypůjčených. Pasovský ze svých investic samozřejmě zpět nedostal nic. Přijel proto do Prahy, navštívil velvyslanectví Nigérie, zastřelil konzula a zranil jeho sekretáře za to, že diplomat mu nabídl pomoc za podmínky, že dostane polovinu z navrácené částky. Do vězení nešel, protože byl vážně nemocný.
Lze jen doufat, že v důsledku mailů domnělých spolupracovníků Chodorkovského nebude po ruských diplomatech v Praze žádný podvedený český důchodce střílet.

bitcoin_skoleni

Kožnar a Kožený

Resort Bohuslava Sobotky oslovil před pár týdny některé renomované poradenské firmy, jako například Deloitte, Ernst & Young či Erste Corporate Finance, aby předložily cenové nabídky za provedení tržního ocenění majetkového podílu ministerstva financí (99,75 procent) ve společnosti Škodaexport, protože ji vláda chce letos privatizovat. Termín předání ocenění byl stanoven na 8. února 2006. Poradenská společnost, která měla Škodaexport ocenit, však o tento byznys už 2. února přišla. Nepočítala s nevyzpytatelnými myšlenkovými pochody vládních úředníků ČSSD.
Z prodeje Škodaexportu totiž nebude nic, protože vládní úředníci v rámci podpory proexportní politiky plánují vytvořit jakousi velkou státní superpézetku, kam kromě Škodaexportu možná přidají ještě Technoexport a další firmy. (Pro později narozené: Pézetka je zkratka pro podniky zahraničního obchodu, které vzkvétaly hlavně před listopadem 1989.) Superpézetka by se mohla jmenovat třeba CzechExport, podle vzoru CzechInvest či CzechTrade. Znamená to, že sociálnědemokratičtí manažeři dostanou od svých politických bossů dalšího kačera na hraní.
Ve finančních kruzích se proslýchá, že kolem tohoto projektu velice aktivně vystupuje předlistopadový zaměstnanec Technoexportu a nynější předseda obvodní organizace ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar. Ten byl za vlády Miloše Zemana krátce i členem dozorčí rady Sokolovské uhelné, ale podle obchodního rejstříku pod křestním jménem Miroslav (zřejmě chyba při zápisu). Kožnar patří mezi blízké stranické spolupracovníky Jiřího Paroubka. Když před rokem nynější premiér představil veřejnosti tým, s nímž by chtěl řídit pražskou ČSSD, jmenoval i Kožnara.
A nakonec jedna zajímavost: Kožnar se v roce 1987 podruhé oženil, za ženu si vybral Luďku Černou. Manželství se začátkem devadesátých let rozpadlo a Kožnarova druhá žena se stala v roce 1996 třetí manželkou českého finančníka Viktora Koženého, který se s ní před šesti lety rozvedl.

Dvakrát Brita

Po odchodu Pavla Švarce z funkce generálního ředitele Unipetrolu tento petrochemický holding, který koupila polská ropná firma PKN Orlen, stále nemá generálního ředitele. Ještě před několika týdny týdeník EURO získal informaci, že novým šéfem bude Pavel Mirovský, který se narodil 9. března 1951. Tento manažer, původním povoláním vědec-makrobiolog, byl od září 1995 do září 2000 ředitelem české části americko-francouzské farmaceutické firmy Rhone-Poulenc. Od roku 2001 je předsedou představenstva a výkonným ředitelem největšího polského farmaceutického podniku Polpharma, nejvýše postaveným českým manažerem v Polsku. Před dvěma lety získal ocenění Lídr polského byznysu, které uděluje Klub polských podnikatelů nejlepším byznysmenům. Proč se ale nestal generálním ředitelem Unipetrolu? Mirovský časopisu Týden nedávno sdělil jen to, že veškerá jednání na toto téma ukončil a do čela firmy se nepostaví.
V Polsku loni získala politickou moc pravice a začíná hon i na ty bývalé příslušníky komunistické tajné služby, kteří jsou dnes ve vysokých manažerských funkcích. Nelze vyloučit, že personalista PKN Orlen, kterou kontroluje stát, se při výběru nového generálního ředitele Unipetrolu podíval na oficiální webovou adresu českého ministerstva vnitra mvcr.cz a pak kliknul na odkaz Seznamy StB.

  • Našli jste v článku chybu?