Jen pro připomenutí: Krátce poté, co se během krajských voleb 2008 rozjel zemí americkým oranžovým tahačem (symbolicky bez příslušného povolení) šéf ČSSD Jiří Paroubek, jenž tehdy nekrajským tématem zrušení zdravotnických poplatků zcela zdecimoval ODS, padla vláda Mirka Topolánka a záhy i sám velký Valach s „gulema“.
A stejný scénář víceméně opsaly i krajské volby 2012: snad symbolicky v nich ODS utrhla plných 12 procent, když z nich ČSSD udělala pro změnu referendum o restriktivní vládě Petra Nečase. Krátce poté padl téměř současně Nečas i celá jeho vláda, jež už nějaký čas nebyla jeho. Od roku 2008 se situace lišila snad jen tím, že Nečas politicky padl i s totální osobní hanbou.
Letošní krajské volby se samozřejmě v lecčems liší. ČSSD do nich vstupuje jako vládní strana, takže lze předpokládat, že v nich nevytáhne proti vládě – i když u ČSSD nikdy nevíte; zrada nikdy nespí. A opoziční ODS i TOP 09 vypadají, že by 12 procent upřímně slavily nonstop celý týden. Drama se proto odehraje uvnitř vlády, a to mezi dvěma jejími nejsilnějšími stranami - ČSSD a ANO. Klidně si vsadím na to, že nepůjde o nic vznešeného.
Ani letos žádné hezké čtení
V letošních krajských volbách má totiž Andrej Babiš a ANO poprvé plně k dispozici vlastní velká média a jak naznačily poslední dva roky brutálních poprav ve vlastních řadách (ministryně Válková či politička/lobbistka Kleslová) i útoky na premiéra Bohuslava Sobotku v Lidových novinách i deníku Dnes, nečeká nás ani letos hezké čtení. Ve slabší pozici je nyní určitě premiér a šéf ČSSD Sobotka, jenž obhajuje krajskou hegemonii ČSSD. Už do vlády vstupoval jednooký po vítězné volební porážce (pád ČSSD k 20 procentům) a zpackaném puči, který nakonec zvrátil, čímž si koupil čas přesně do letošních krajských voleb.
Do nich pro změnu Sobotka našlapuje s takovými parťáky v zádech, že i Babiš vypadá jako v podstatě přítel: k ruce má totiž bývalé pučisty proti sobě Milana Chovance a zřejmě i Michala Haška. Prvně jmenovaný je stoupající hvězdou ČSSD, jež úspěšně hněte českou nenávist k uprchlíkům, zatímco druhý z nich se zřejmě vrátí jako volební lídr. Oba sice přísahali Sobotkovi věrnost, podívejte se jim ale do očí: další puč proti „Slávkovi“ je jen kousek od Lidového domu.
Nápověda ke sněmovním volbám
Stačí pouze správná interpretace výsledku voleb, v nichž ČSSD zřejmě oslabí. Pokud si můžu vsadit, puč tentokrát nejspíš začne na Twitteru ministra Chovance a stejně jako předtím se k němu velmi rád určitě připojí i prezident Zeman. Ten by mohl v případě Sobotkova pádu a následně i pádu vlády z ruky Babiše jmenovat svou další úřednickou vládu kamarádů, jíž by s ním tentokrát vybíral i jeho nový spojenec, šéf ANO. Lze předpokládat, že by se taková vláda moc nelišila od struktury Agrofertu.
V letošních krajských volbách se nicméně hraje ještě o mnohem důležitější věc než to, kdo povede ČSSD: o budoucí podobu české politiky. Poslední krajské volby totiž vždy celkem spolehlivě napověděly i výsledek nejdůležitějších sněmovních voleb, protože ukázaly, kdo dominuje „celonárodnímu společenskopolitickému étosu“, který rozhoduje o premiérovi. Pokud je ANO nevyhraje, znamená to zřejmě pomalý konec protestního étosu v české politice a přání lidí, aby politici stát řídili jako vlastní firmu. Nakonec patnáct let této praxe by mělo úplně stačit, ne?
Čtěte další komentáře autora:
Jak se vaří hustá mediální kauza