PALUBNÍ DENÍK Jednání o vládě ČSSD, ANO a lidovců už začínají nabírat reálný směr i tempo. Jeden z klíčových silových postů – ministerstvo vnitra – po utajované schůzce u prezidenta v Lánech přišel o svého možného šéfa Jeronýma Tejce. Podle informací Palubního deníku se ale objevilo jméno, se kterým by neměli problém ani sociální demokraté, ani Babiš. Je jím bývalý dlouholetý policejní důstojník, náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace Jan Beroun a šéf české pobočky detektivní agentury Pinkerton.
Beroun se v problematice bezpečnostních složek pohybuje jako ryba ve vodě.
Pár stínů z jeho minulosti ovšem také. Například jeho role v případu šéfa někdejšího Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera nebo podivný kontrakt na pražském magistrátu, v rámci něhož měli být dle spekulací médií sledováni nepřátelští politici. Berounovi v případné aspirantuře na post ministra vnitra asi příliš nepomůže ani blízký vztah k bývalému šéfovi civilní rozvědky Karlu Randákovi. Jeho nástup na „Kachlík“, jak se budově ministerstva důvěrně přezdívá, ovšem není vůbec vyloučen.
NESCHVÁLENÉ KOLENO Prezident Miloš Zeman má nyní o starost víc. Kromě příprav na to, jak bude sestavovat vládu, a čtení zpráv, které mu chystá jeho kancelář, také louská zprávy z ministerstva zdravotnictví. Ne že by se prezident v tomto oboru vzdělával. Vymínil si, že vše, co se zveřejní o jeho bolavém koleni, musí osobně přečíst a pak schválit.
Zprávy se objevují s frekvencí zhruba tří až čtyř dnů a o? ciálně je pod nimi podepsán vedoucí lékařského konzilia a ministr zdravotnictví Martin Holcát. Zatím poslední vyšla v pátek. Prezident v ní prostřednictvím ministra uvádí, že se jeho zdravotní stav lepší rychleji, než lékaři očekávali, a že byl na krátké procházce v lánském parku. Palubní deník tímto posílá tuto zprávu panu prezidentovi ke schválení a čeká na opravy. KOLIK TO HODILO Jeden z nejmenovaných členů Bankovní rady ČNB prozradil Palubnímu deníku se značnou dávkou zahořklosti, jak reagovali mnozí lidé na intervence proti koruně ohlášené centrální bankou minulý týden. Nejčastější SMS zněla: „To jsi mi to nemohl říct dřív?!“ (Přeloženo do češtiny: výzva k poskytnutí informace za účelem soukromého obohacení.) Druhá nejčastější SMS zněla: „Tak kolik vám to, kluci, hodilo?“ (Jinak řečeno podezření, že insideři z ČNB obchodovali na vlastní účet.)
Týdeník Euro konstatuje, že zásoba důvěry v Česku poklesla natolik, že se z nekalostí podezírá i velmi respektovaná ČNB, a doporučuje alespoň technickou formu obrany: nerozdávat mobilní čísla na potkání.